11 червня 2013, 9:54

Кримінальна відповідальність юридичних осіб в Україні: рro et contra

Аналіз законопроекту № 2990 від 14.05.2013 р.

Опубліковано в №24 (366)

З 1 вересня 2014 року юридичну особу можна буде притягнути до кримінальної відповідальності за вчинення низки злочинів, передбачених статтями Кримінального кодексу України (далі – КК України). Так, 23 травня 2013 року більшістю Верховної Ради України було підтримано законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України стосовно відповідальності юридичних осіб)» № 2990 від 14.05.2013 р. (далі  – Закон № 2990) щодо запровадження кримінальної відповідальності для юридичних осіб. КК України з цією метою було доповнено новим розділом XIV1 «Заходи кримінально­правового характеру щодо юридичних осіб», а вже 3 червня 2013 року документ було передано на підпис Президенту.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Проектом запроваджується квазікримінальна відповідальність юридичних осіб – застосування адміністративних за своїм характером санкцій (штрафи, конфіскація майна та ліквідація юридичної особи), але за правилами кримінального провадження, оскільки гарантії захисту юридичної особи у кримінальному провадженні є набагато вищими. Йдеться, зокрема, про обов’язкове залучення представника юридичної особи, надання їй усіх доказів у справі щодо неї, більш ґрунтовну процедуру судового розгляду, можливість вчасно оскаржувати дії обвинувачення та рішення суду у справі тощо.

Можливість застосування до юридичних осіб кримінально­правових заходів обмежено злочинами, пов’язаними з активним хабарництвом (ч. 1 і 2 ст. 3683 і 3684, ст. 369 КК України), зловживанням впливом (ст. 3692 КК України), легалізацією (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом (ст.ст. 209 і 306 КК України), і тероризмом (ст. 258–2585 КК України). Це, на думку експертів, дозволить мінімізувати можливий тиск на корпорації через застосування кримінально­правових заходів.

Ліквідація юридичної особи та конфіскація її майна застосовуватимуться виключно при вчиненні від імені юридичної особи терористичних злочинів, тоді як головним заходом впливу, що застосовуватиметься до корпорацій, буде штраф, який диференціюватиметься залежно від тяжкості вчиненого фізичною особою злочину.

На думку деяких фахівців, у представленому проекті чітко визначено коло злочинів, при вчиненні яких від імені та в інтересах юридичної особи до останньої застосовуватимуться кримінально­правові заходи, перелік яких, у зв’язку з відмовою від такого, як заборона займатися певним видом діяльності, скорочується. Удосконалено процедуру застосовування заходів кримінально­правового характеру до юридичних осіб. Зокрема, встановлено обов’язок слідчого, прокурора письмово повідомляти юридичну особу після внесення відомостей про неї до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також чітко розмежовано права та обов’язки представника такої юридичної особи під час здійснення провадження.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати