30 квітня 2013, 11:50

Державні нотаріальні контори: повна ліквідація?

Аналіз законопроекту про нотаріат № 2627

Опубліковано в №18 (360)

Народні депутати України Ірина Бережна та Ірина Горіна пропонують прийняти новий закон про нотаріат, проект якого зареєстровано в парламенті під номером 2627 від 22.03.2013 року. На думку авторів документа, практика застосування чинного закону про нотаріат показала штучність розподілу нотаріату на державних нотаріусів і приватних, виявила соціальні, економічні та юридичні непорозуміння в державному регулюванні діяльності приватних нотаріусів, особливо на підзаконному рівні, що призвело до істотних проблем у роботі державних нотаріальних контор, зростання числа скарг громадян та корупції у цій сфері.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

З квотами розібралися

Вагомий акцент у законопроекті робиться на тому, що нотаріальна діяльність не є підприємницькою і не має на меті отримання прибутку, але поряд з цим нотаріальна діяльність здійснюється на принципі оплатності нотаріальних дій. Відповідно до ст. 9 законопроекту державне регулювання нотаріальної діяльності забезпечується встановленням єдиного порядку допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення нотаріальної діяльності, порядку вчинення нотаріальних дій; визначенням суб’єктів, які вчиняють нотаріальні і прирівняні до них дії, органів, які здійснюють контроль за організацією нотаріату України та за виконанням правил нотаріального діловодства; встановленням організаційно-правових форм такого контролю, а також шляхом встановлення мінімальних розмірів оплати за вчинення нотаріальних дій.

Відповідно до законопроекту Єдиний реєстр нотаріусів України створюється і ведеться в цілому по Україні Міністерством юстиції України. Нотаріус включається до Єдиного реєстру нотаріусів України з моменту отримання реєстраційного посвідчення та виключається з нього в разі припинення ним нотаріальної діяльності.

Згідно зі ст. 36 законопроекту нотаріус може укласти договір про заміщення його з іншим нотаріусом. При цьому він зобов’язаний повідомити про його заміщення відповідний територіальний орган юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Заміщення нотаріуса проводиться до припинення обставин, з якими це заміщення пов’язано. Нотаріус, якого заміщують, не вправі здійснювати нотаріальну діяльність під час цього заміщення. У разі дострокового повернення нотаріуса до здійснення ним нотаріальної діяльності повноваження нотаріуса, який його заміщує, що виникли внаслідок такого заміщення, припиняються негайно.

Серед іншого, запропонованим законопроектом передбачаються квоти нотаріусів. Гранична кількість нотаріусів у кожному нотаріальному окрузі (квота) визначається Міністерством юстиції України за поданням відповідного територіального органу юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі з огляду на чисельність населення, що мешкає в цьому окрузі, кількість вчинених нотаріальних дій, навантаження на кожного нотаріуса та соціально-економічний стан регіону. При цьому чисельність населення, яку обслуговує нотаріус нотаріального округу, не може бути більшою, ніж 20 тисяч, та меншою, ніж: 13 тисяч у нотаріальних округах з чисельністю населення до 100 тисяч; 12 тисяч у нотаріальних округах з чисельністю населення від 100 до 500 тисяч; 11 тисяч у нотаріальних округах з чисельністю населення від 500 тисяч до 1 мільйона; 10 тисяч у нотаріальних округах з чисельністю населення понад 1 мільйон; 5 тисяч у Київському міському нотаріальному окрузі.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати