Адреса матеріалу: //yur-gazeta.com/golovna/burmich-ta-inshi-proti-ukrayini-ponad-12-tis-skarg-v-espl-obednano-v-odin-keys.html



Новини, четвер, 19 жовтня 2017 р., 15:22

«Бурмич та інші проти України»: понад 12 тис скарг в ЄСПЛ об’єднано в один кейс

Юридична Газета, Юридична газета,

Днями Велика палата Європейського суду з прав людини ухвалила безпрецедентне рішення у справі «Бурмич та інші проти України», об'єднавши таким чином більш ніж 12 тисяч скарг, поданих проти України, в один кейс. Скарги стосуються системного невиконання рішень національних судів. Усі ці скарги були вилучені з реєстру ЄСПЛ і передані Комітету міністрів Ради Європи задля забезпечення контролю за виконанням рішення у справі «Бурмич проти України». Усім скаржникам по цих справах протягом 3-х місяців мають бути виплачені присуджені їм суми, у тому числі моральна компенсація (по 2 тисячі євро). За прострочення Комітетом Міністрів буде виставлена ​​пеня в розмірі 3%.

18 жовтня обговорення рішення ЄСПЛ у справі «Бурмич та інші проти України» провела Асоціація правників України.

 «ЄСПЛ зазначає, що розглядаючи справи проти України, ризикує стати частиною української системи виконання судових рішень та підмінити собою українські органи влади. Таке завдання не сумісне з допоміжною роллю, яку суд має відігравати щодо договірних сторін. Я розумію це таким чином, що відновлення порушеного права, або присудження сатисфакції не є основним завданням ЄСПЛ. Основне завдання – на прикладі конкретних справ зробити висновки про те, чого не вистачає в правовій системі тієї чи іншої держави, дати поради, враховуючи те, що всі держави-підписанти Конвенції про права людини погодилися на її умови, і вибудовувати свою систему таким чином, щоб права людини були захищені. А тепер настав той момент, коли ЄСПЛ сказав нам «досить, ви ні на що не зважаєте». Небезпека від цього рішення – те, що нас перестануть вважати достойним партнером, як в Асоціації так і в майбутньому членстві, про яке ми мріємо. Це рішення - гарний «дзвінок» для нас. Те, що ми прийняли відповідні закони, що ми впроваджуємо систему приватного виконання, - може дати певний поштовх. Але проблема є не тільки в роботі виконавців (хоча в цьому вона найбільша), але і в тому, що в нас є багато штучних перепон, як на законодавчому рівні, так і на нижчому рівні, для виконання судових рішень. Нам бракує стимулів для добровільного виконання судових рішень. У нас не прийнято виконувати рішення. І законом цю ситуацію не зміниш. Я думаю, що ця тема заслуговує на парламентські слухання», - каже Валентина Данішевська, директор Центру комерційного права.

У свою чергу Руслан Сидорович, голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя зазначає, що наразі в Україні немає жодного аналітичного матеріалу, який би міг показати, в чому власне полягають проблеми. «Ми постійно боремося з наслідками, замість того, щоб вживати заходів на випередження. Навіть коли ми говоримо про виплату коштів, які Україна зобов’язана виплатити за рішеннями ЄСПЛ, я, на свій подив, бачу, що уряд розглядає виключно в контексті виплати справедливої сатисфакції. Забуваючи при цьому, що заходи індивідуального характеру стосуються не тільки виплати справедливої сатисфакції, а стосуються питання остаточного виконання рішення. До того часу, поки не буде здійснено цих заході, це питання не буде знято з моніторингу Комітету міністрів Ради Європи. Ще до винесення рішення ЄСПЛ «Бурмич проти України», справи Іванова і Жовніра потрапили на посилений моніторинг Комітету Ради Європи. Тому, нам потрібно об’єднати свої зусилля у плані аналітичної роботи. Визначити, в чому полягають ці системні проблеми. Як ми бачимо з рішення «Бурмич проти України», ЄСПЛ і Рада Європи давали нам певні часові проміжки і можливості вирішити ці проблеми. Це не означає, що Рада Європи вимагає від нас негайно, в один день закрити всі проблеми. Вони готові відноситися з розумінням, але тільки у тому випадку, коли ми показуємо реалістичний план дій і план заходів. Але такого плану, на жаль, поки, що немає. Більше того, Міністерство юстиції не готове назвати точну суму, яку Україна зобов’язана виплатити по рішеннях ЄСПЛ. Ми навіть не знаємо, яку суму закласти до державного бюджету, щоби передбачити можливість виконання зобов’язань України перед своїми співгромадянами», - впевнений нардеп.

Юліан Хорунжий, cтарший партнер Ario Law Firm каже, що сума сатисфакції, яка присуджується ЄСПЛ у справах про невиконання рішень у сумі від 1 до 3 тис євро, часто перевищує суми, заявлені заявниками в національних судах. «Але, не дивлячись на це, ми продовжуємо ці рішення не виконувати і збільшувати цю суму і навантаження на державний бюджет. Крім цього, ЄСПЛ звернув увагу на те, що крім відсутності загальних заходів, які потрібно вжити і заходів індивідуального характеру по конкретній справі, уряд України не вживає достатніх заходів щодо можливості застосування заявниками інших механізмів правового захисту в національних судах, які пов’язані з невиконанням рішення суду, чи тривалим його виконанням. Тут певну роль мають зайняті і нові наші реформовані суди, виходячи із загального принципу верховенства права», - резюмує експерт.