31 серпня 2016, 11:53

Життєвий досвід визначив фахову спеціалізацію

Опубліковано в №34-35 (532-533)

Олександр Пахаренко
Олександр Пахаренко «Пахаренко і партнери, ЮФ» партнер, директор Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством, адвокат, патентний повірений України
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

«Юридична Газета» розпитала партнера патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери», адвоката, патентного повіреного України Олександра Пахаренка про його ставлення до обраного фаху та про особливості роботи у сфері інтелектуальної власності.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_7307

- Вже багато років практика компанії «Пахаренко і партнери» у сфері інтелектуальної власності оцінюється авторитетними профільними виданнями (World Trademark Review 1000, The Legal 500, Chambers & Partners, Managing IP, Юридична практика, Юридична Газета) як провідна або одна з найкращих у цій галузі в Україні. У чому секрет успіху Вашого бізнесу?

- Насамперед, секрет у злагодженій командній роботі досвідчених професіоналів. Команда «Пахаренко і партнери» об’єднує 37 висококваліфікованих спеціалістів, серед яких 27 юристів. Вона є найбільшою на українському ринку, що дозволяє нам легко зберігати лідерські позиції у незалежних міжнародних і вітчизняних рейтингах.

- Олександре, за результатами дослідження, яке проводить видавництво «Юридична практика», Ви вже вдруге стаєте кращим юристом в галузі інтелектуальної власності. Міжнародні рейтинги постійно рекомендують Вас як досвідченого юриста у сфері захисту прав інтелектуальної власності. У чому секрет особисто Вашого успіху?

- Постійне спілкування з фахівцями високого рівня з різних юрисдикцій, відвідування численних високопрофесійних заходів та, безумовно, прагнення до нових знань, які можна застосувати на практиці.

- Чому Ви обрали цю професію? Чому юрист і саме інтелектуальна власність?

- З одного боку, тому що інтелектуальна власність на початку незалежності України була незайнятою сферою, з другого – вона здалась мені найцікавішою.

Здобуваючи освіту за кордоном, я ще не зробив остаточного вибору, але коли повернувся до України – визначився. Навчаючись у Німеччині, я час від часу приїздив до Києва, спостерігаючи й порівнюючи те, що відбувалось в Україні, з тим, як це було «у них»: відсутність контрафакту на вулицях німецьких міст і величезна кількість підробок та піратської продукції у нас. Після повернення на батьківщину на початку 2000 років мені надзвичайно складно було придбати якісну продукцію (приміром, оригінальний софт). А ті, кому пощастило його купити, як правило, скаржились, що він нелокалізований, відсутня технічна підтримка.

Та найбільше на мій вибір вплинула присутність на ринку України величезної кількості фальсифікованого дитячого харчування: зіштовхуючись з такими підробками та побачивши результати їх споживання, у мені щось «клацнуло». Так особистий досвід відіграв свою роль, ставши тим відправним моментом, коли з’явилася думка, що саме захист прав інтелектуальної власності може стати справою усього життя.

Фірма «Пахаренко і партнери» на той час вже успішно працювала на українському ринку, і на початку 2000 років стала базою для розвитку нового напрямку роботи – захист бренду від неправомірного використання, боротьба з контрафактною продукцією.

- Чи вдалося досягти успіхів у цій боротьбі?

- Скажу так: зроблено вже багато, але до остаточної перемоги ще далеко. Можна стверджувати, що український ринок споживчих товарів досі має недобросовісний характер. Через широке поширення підроблених товарів страждає економіка нашої держави. Легальна продукція не може конкурувати з фальсифікатом в ціні, виробники та реалізатори втрачають прибуток, виготовляючи, продаючи й імпортуючи меншу кількість товарів та, відповідно, беруть на роботу менше людей, а бюджет країни недоотримує потенційні податки.

- Але ж підробки – це проблема не лише України?

- Безумовно, сьогодні від контрафактних товарів потерпають усі країни. Підробки поширені в усіх сферах бізнесу, починаючи від предметів розкоші та закінчуючи товарами широкого вжитку (харчові продукти, лікарські засоби, алкоголь, сигарети, косметика, обладнання, запасні частини до автомобілів, іграшки, інструменти, товари особистої гігієни, продукти садівництва тощо). Міжнародні експерти стверджують, що кошти, які надходять від виробництва та продажу підробок, спрямовуються, у тому числі, й на фінансування організованих злочинних і терористичних груп. Напевно, наша країна не є винятком з цієї світової практики. За даними Комісії ООН із запобігання злочинності та кримінального правосуддя, наразі підробки є другим за величиною джерелом доходів злочинних угрупувань в усьому світі.

- На Вашу думку, чому виробництво й поширення підробок стало такою болючою проблемою для всіх країн?

- По-перше, тому що це дуже вигідний бізнес для злочинців, які спираються на незмінно високий попит на дешеві товари за низьких витрат на їх виготовлення й розповсюдження та не бояться жорсткого покарання за цей вид злочину. По-друге, тут я поділяю думку представників французького Союзу виробників (Unifab), велика хвиля підробок, помітна останніми роками, здебільшого, спричинена зв’язком контрафакції зі злочинною діяльністю і тероризмом. Сьогодні мережі терористичних організацій організовують виробництво та поширення підробок для фінансування своїх воєнних операцій, а тому діяльність із виробництва й продажу підробок стає все краще організованою, структурованою і більш поширеною. Фальсифікування товарів від «кустарного» виробництва (невеликих підпільних майстерень) перемістилось до промислових підприємств, що мають дорогу та сучасну матеріально-технічну базу. Зі зміною характеру, розповсюдження підробок набуло справді глобальних масштабів.

- А в Україні державні органи приділяють увагу цій проблемі?

- Відповідно до законодавства, державні органи в межах своєї компетенції повинні оберігати українського споживача від фальсифікованої та, як правило, неякісної продукції. Однак з огляду на кількість підробок на українському ринку, можна стверджувати, що на практиці ці дії не завжди мають системний характер, особливо останніми роками, враховуючи, що з 2014 р. в Україні почав діяти мораторій на проведення перевірок підприємців контролюючими органами, а питання боротьби з підробками не є пріоритетним для жодного державного органу. Хоча, безумовно, певна робота ведеться.

Наприклад, на початку липня представник Міністерства аграрної політики та продовольства України під час Діалогу з питань права інтелектуальної власності наголосив, що Інтерполом та іншими міжнародними організаціями підтверджена участь української організованої злочинності в міжнародному кримінальному бізнесі й нелегальному обігу контрафактних пестицидів. За даними міністерства, на ринок пестицидів в Україні потрапляє чимало підробленої продукції. Під назвами найпопулярніших препаратів продають невідомі хімічні сполуки. Фальсифіковані пестициди, навіть за наявності у складі діючої речовини, аналогічної тій, що є в оригінальному препараті, містять неперевірені допоміжні речовини невідомого походження, що можуть утворювати непередбачені шкідливі сполуки. До 80% підробок присутні на ринку дрібного фасування, до 25 % – на ринку оптової торгівлі. За даними аналітиків, які здійснюють моніторинг цього сегменту ринку матеріально-технічних ресурсів, рівень контрафактних пестицидів у 2014-2015 рр. склав близько 25% від загальної кількості використаних засобів захисту рослин (40-45 тис. тонн).

Одним із чинників, які змушують сільськогосподарські підприємства переходити на використання контрафактних засобів захисту рослин та генериків, є складна економічна ситуація самих підприємств, відсутність у них обігових коштів на придбання оригінальних пестицидів. Така заміна, безсумнівно, знизить врожайність, оскільки якість цих препаратів значно нижча від оригінальних. В результаті, аграрії зазнають втрат, планова врожайність падає. А ще додайте до цих факторів потенційну загрозу забруднення ґрунтів та небезпеку, яку несуть контрафактні пестициди здоров’ю споживачів, – і «картина» вийде зовсім невтішна.

На думку Мінагрополітики, діяльність міжнародних злочинних угруповань у сфері торгівлі контрафактними пестицидами, транзит фальсифікату через Україну до країн ЄС та у зворотному напрямку, можливе фінансування тероризму шляхом торгівлі підробленими пестицидами вимагають негайної реакції від усіх гілок влади, з метою значного зниження кількості контрафактної продукції на ринку.

- Чи дійсно контрафактні товари загрожують здоров’ю людей?

- Потенційно, підробки можуть реально загрожувати життю і здоров’ю споживачів, бо не проходять жодних сертифікаційних перевірок якості, будучи складовою частиною кримінального ринку. Ось чому широка громадськість повинна володіти достатньою інформацією про цей вид злочинної діяльності. З цією метою ми докладаємо значних зусиль в напрямку просвітницької роботи, беручи активну участь у кампанії Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством «Дні боротьби з підробками і піратством в Україні», в межах якої проводяться регулярні заходи для представників держорганів та бізнесу, студентської молоді, школярів, журналістів та інших представників українського суспільства.

Наприклад, наступна соціальна акція відбудеться у Львові 15-16.09.2016 р. за ініціативою міжнародного проекту «Садівництво і Виноградарство & Напої. Технології та Інновації» в межах другого Міжнародного форуму пивоварів і рестораторів. Узявши участь в цьому заході, всі охочі зможуть оглянути виставку контрафактної та піратської продукції, дізнатись більше про виробництво і розповсюдження контрафактних товарів, перевірити свої споживчі здібності, намагаючись виявити ознаки підробок, відповісти на запитання анкети й отримати на згадку про зустріч сувеніри з гаслами кампанії: «Я купую справжнє! Я не купую підробок!».

- Сподіватимемось, що спільними зусиллями ми зможемо якщо не приборкати це лихо, то хоча б зменшити його масштаби! Проте повернімось до Вашої юридичної кар’єри: з чого Ви починали свій шлях і як підтримуєте професійну майстерність зараз?

- Моя кар’єра починалася з підготовки заявок на отримання охоронних документів на об’єкти інтелектуальної власності. Пізніше я перейшов до захисту прав інтелектуальної власності. Підтримувати високий професійний рівень, як я вже зазначав, допомагає постійна участь в роботі численних міжнародних конференцій, на яких обговорюються різні актуальні питання сфери, тісне спілкування з високопрофесійними юристами провідних країн світу. Колосальний досвід дає практика – теоретичні знання, отримані на згаданих зустрічах, втілюються у життя саме під час особистої практики. Мені подобається переносити світові нововведення в галузі боротьби з контрафактом на наші реалії, цікаво отримувати кінцевий результат і надзвичайно приємно виступати «піонером» у якихось справах, беручи участь у створенні новаторської української практики.

Я абсолютно задоволений своєю роботою. Адвокатська практика, розробка стратегії, оперативна робота, подальший супровід справи, досягнення остаточного результату, тобто захист українського ринку від підробленої продукції – ось те, що заряджає мене адреналіном.

- Яких принципів Ви дотримуєтеся у своїй роботі?

- Найголовніше – професійний підхід, якість виконання роботи: швидка реакція на запит клієнта, детальна відповідь, аби не втягувати клієнта у тривале листування, моментальне реагування на подальші звернення клієнта, що іноді виливається у ненормований робочий день як для партнерів компанії, так і для інших співробітників. Загальне правило звучить так: «Клієнт є пріоритетом, і якщо він надіслав запит, відповісти йому необхідно сьогодні ж».

- Як компанія залучає нових клієнтів, чим утримуєте постійних?

- Нові клієнти приходять, в основному, за рекомендаціями наших постійних клієнтів. Не менш важливим є особисте спілкування на різних міжнародних зустрічах. Постійні ж клієнти задоволені якістю виконаної роботи.

Чимало компаній, звертаючись за першою консультацією, знають, що наша фірма, насамперед, відома якістю надання послуг. До кожного клієнта у нас індивідуальний підхід, при цьому всі термінові й усі VIP. Ми намагаємося швидко та якісно обслуговувати всіх, хто звертається за допомогою.

IMG_7318- За якими послугами клієнти частіше звертаються до компанії? За оформленням прав на торговельні марки, промислові зразки, винаходи або ж за захистом прав на ці об’єкти?

- На це запитання складно відповісти. Кількість звернень приблизно можна поділити порівну: дуже багато запитів щодо охорони, але не менше звернень і за захистом прав інтелектуальної власності від порушень. Більшість клієнтів перейшла на комплексне обслуговування, що включає як набуття прав, так і їх захист за потреби.

- Чим зараз «живе» сфера інтелектуальної власності у світі?

- Сьогодні цивілізовані країни акцентують увагу на цінності прав інтелектуальної власності, на необхідності усвідомлення представниками бізнесу, всім суспільством в цілому важливості захисту цих прав. Якщо розглядати об’єкти інтелектуальної власності окремо, то, наприклад, сфера торговельних марок переживає зараз складні часи: традиційні словесні та прості зображувальні знаки вже відживають своє, світ жадає оригінальності – у тренді колір, звук, форма, запах.

- Цікавить Ваш прогноз стосовно того, які послуги в галузі інтелектуальної власності найближчим часом матимуть найбільший попит?

- За моїми спостереженнями, зростає кількість звернень щодо судового захисту. Розпочата в державі судова реформа обов’язково внесе своє корегування до цього процесу, і ми сподіваємося, що завершиться вона створенням незалежного й справедливого суду. Також величезну надію покладаємо на активізацію роботи реформованих правоохоронних органів.

- Як Ви підбираєте фахівців у компанію? Що є основним в ефективному управлінні роботою юридичної компанії?

- Щоб стати частиною команди компанії «Пахаренко і партнери», юрист має бути готовим працювати в колективі, знати процесуальні законодавчі норми, вільно володіти іноземною мовою, мати певні професійні навички, а також бажано мати досвід роботи у сфері інтелектуальної власності. Ми звикли працювати не з 9 до 18, а доти, поки робота не виконана. Завжди хочеться, щоб спеціаліст, який прийшов до нас, захоплювався своєю роботою так само, як інші співробітники, щоб людині було приємно співпрацювати, щоб вона повністю віддавалася своїй справі, не залишаючись байдужою навіть до дрібниць.

Якщо поглянути на роботу юридичної компанії в цілому, на мою думку, основне в ефективному управлінні – це постійний контроль керівництва плюс наявність мотивації у працівників.

- Як Ви поєднуєте особисте з професійним?

- Намагаюсь не поєднувати. Дуже багато сил відбирає робота, майже не залишаючи часу на родинне спілкування. Тож у цьому напрямку мені точно є над чим працювати (сміється – ред.).

- Ви можете назвати себе щасливою людиною? Ви досягли усього, чого хотіли?

- Так, я справді щаслива людина! Чи досягнув я усього, чого прагнув? Ні, плани у мене є, навіть можна сказати – грандіозні, але це вже особисте.

- Якби Ви не стали юристом, який фах Ви обрали б?

- Не можу зараз чітко відповісти на це запитання. Цілком ймовірно, що те, чим я наразі займаюсь, – це єдина сфера, з якою я себе завжди ототожнював.

- Чи є у Вас хобі?

- На хобі часу не залишається.

- Як Ви відпочиваєте?

- Незважаючи на тотальну завантаженість роботою, намагаюсь знаходити час для відпочинку, мандрівок разом з родиною та заняття спортом.

Багато хто може подумати, що величезна кількість конференцій та робочих поїздок до різних країн світу і є відпочинком, проте це не так. Це робота, до того ж дуже важка. Один лише переліт – це колосальний стрес для організму. Під час міжнародних конференцій, окрім основних заходів, передбачені ще й окремі робочі зустрічі від зорі до темної ночі. Буває, що відпочити взагалі не вдається.

- Чого побажаєте нашим читачам?

- Починаючи свій бізнес, насамперед, не треба боятися труднощів. Перше, що необхідно зробити виходячи на ринок, – зареєструвати свої права. Не варто боятися, що щось може піти не так, слід завжди з оптимізмом дивитися у майбутнє, не зупинятися на досягнутому, не опускати рук, прагнути до нових вершин. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати