23 листопада 2016, 11:13

«Запорука успіху у співпраці клієнта та юриста – це довіра», - О. Кифак

Опубліковано в №47-48 (545-546)

Олександр Кифак
Олександр Кифак «АНК, ЮФ» керуючий партнер, адвокат
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Цього року одеська юридична фірма «АНК» святкує ювілей – 20-річчя заснування. «Юридична Газета» вирішила поспілкуватись з її керуючим партнером Олександром Кифаком, який розповів про професійний шлях розвитку його компанії, а також – поділився своїми поглядами на розвиток юридичного бізнесу України в умовах реалій сьогодення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Кіфак- Пане Олександре, перш за все, вітаємо Вашу компанію з ювілеєм! 20 років – це значний термін, особливо для порівняно молодого юридичного бізнесу нашої країни. Розкажіть, як усе починалося?

- Передусім, щиро дякую за вітання! Для нас 20 років – це не лише ювілей, але й час для підбиття підсумків, коли можна подивитися у минуле, пригадати наші досягнення й успіхи за ці роки та упевнено крокувати у майбутнє.

А починалося все у 1996 р., коли повноцінного ринку юридичних послуг в Україні ще не існувало. Тоді в Одесі почали з’являтися перші приватні шипінгові компанії, які фрахтували судна та займалися морськими перевезеннями. Через негаразди у Чорноморському морському пароплавстві без роботи залишилося багато моряків та досвідчених крюїнгових менеджерів, які почали шукати нових роботодавців. Так, почав стрімко розвиватися крюїнговий бізнес, а в Одесі почали відкривати свої офіси міжнародні крюїнгові агенції. Ці тенденції зумовили формування попиту на послуги морських юристів, які не лише знали б міжнародне морське право та національне законодавство, але й добре володіли англійською мовою.

Ми були одними з перших в Україні, хто почав надавати такі послуги. Ми готували договори фрахтування суден, складали застереження до коносаментів і чартерів, допомагали відкривати бізнес крюїнговим агенціям та отримати ліцензії на працевлаштування моряків, консультували експедиторів та вантажовласників під час виникнення конфліктів, пов’язаних з пошкодженням і нестачею вантажів, брали участь у розслідуванні аварійних морських подій та інцидентів за участю моряків.

Відзначу, що на початку 2000-х років в Одеському регіоні працювало чимало судноплавних компаній, морських агентів, міжнародних експедиторів та крюїнгових агенцій, які вимагали якісного юридичного супроводу їхнього бізнесу. З деякими з цих клієнтів ми працюємо і сьогодні.

- Чому Ви вирішили заснувати свою юридичну компанію?

- Я почав займатися юриспруденцією, навчаючись на третьому курсі університету. Після закінчення університету я продовжив юридичну практику. Коли кількість запитів від моїх клієнтів досягла певного рівня, я зрозумів, що самостійно не можу вчасно опрацювати всі питання, тому мені потрібна команда.

Крім того, іноземні клієнти, з якими мені довелося працювати, вже мали досвід співпраці із «зовнішніми» юристами в Європі та США, де традиційно юридичний бізнес представлений юридичними фірмами, а не юристами-одинаками. Таким чином, для подальшого розвитку мені необхідно було створити юридичну фірму. З назвою фірми справа вирішилася сама собою, адже називати юридичні фірми своїм іменем є доброю традицією повсюди.

Також варто нагадати, у 1996 р. юридична практика входила до переліку видів господарської діяльності, яка підлягала ліцензуванню, а отримати таку ліцензію можна було лише відкривши юридичну фірму. До речі, ЮФ «АНК» отримала одну з перших ліцензій Мін’юсту на юридичну практику. Це сталося 29.11.1996 р. (див фото – ред).

Ліцензія на юридичну практику для АНК

- Яким був юридичний бізнес в Україні у 1996 р. (і чи був він взагалі)? Чи був цей ринок конкурентним?

- Якщо Ви подивитеся на профайли провідних юридичних фірм України, то побачите, що більшість з них декларують своє заснування 1995-1996 рр. Це був час, коли ринок юридичних послуг лише починав формуватися і був представлений невеличкими адвокатськими бюро або юристами, які практикували на індивідуальній основі.

Що стосується Одеського регіону, в якому ми починали працювати, то наприкінці 90-х років тут ситуація мало чим відрізнялася від Києва. за винятком хіба що специфіки юридичних послуг, адже всі великі проекти та угоди, які нам доручали, так чи інакше були пов’язані з морським правом (зокрема, з морськими перевезеннями, агентуванням та морським страхуванням) та пов’язаними з цим спорами та конфліктами.

- Що можете сказати з приводу ведення юрбізнесу в нашій країні сьогодні? Як економічна та політична ситуація позначилася на взаємовідносинах з клієнтами?

- Економічна та політична ситуація завжди має певний вплив на бізнес, а оскільки ми виступаємо як юристи для бізнесу, то ми також певною мірою це відчуваємо. Після початку кризи окремі клієнти, чий бізнес постраждав, звернулися до нас із проханням переглянути фінансові умови: дехто відмовився від погодинних ставок та перейшов на фіксовані гонорари, а дехто скоротив кількість годин, передавши частину функцій внутрішнім юристам.

Також ми спостерігаємо, що клієнти почали передавати менше справ зовнішнім юридичним радникам, залучаючи останніх виключно для складних судових процесів або великих трансакцій. Проте, як показує мій життєвий досвід, запорука успіху у співпраці клієнта та юриста – це довіра. Купити довіру клієнта неможливо, її можна заслужити лише шляхом кропіткої щоденної праці. Якщо клієнт Вам довіряє, а Ви виправдовуєте його довіру, то він буде з Вами в усі часи.

- Які практики мають найбільший попит у Південноукраїнському регіоні?

- Традиційно – це міжнародне морське право, транспортне експедирування та морське страхування. Одесу справедливо називають «морськими воротами України», оскільки саме тут розташовані найбільші морські порти, термінали та офіси судноплавних і крюїнгових компаній. Останнім часом спостерігається збільшення попиту у практиці агробізнесу, де ми супроводжували кілька транзакцій з купівлі «внутрішніх» елеваторів у центральних областях, а також угоди з придбання земельних ділянок під будівництво комплексів з підготовки зернових із залученням зовнішнього фінансування.

Після набрання чинності змінами до Податкового кодексу щодо трансфертного ціноутворення, збільшилася кількість запитів від клієнтів з проханням перевірити їхні торгові контракти. Команда нашої корпоративної практики відзначила хвилю звернень щодо визначення кінцевих бенефіціарів під час отримання й реструктуризації банківських кредитів та укладення нотаріальних угод.

Офіс АНК знаходиться

- За всі 20 років існування ЮФ «АНК» Ви незмінно її очолювали. Розкажіть, як доводилося змінюватися Вам як менеджеру разом із розвитком компанії?

- Ми не є класичною юридичною фірмою з партнерським складом та жорсткою внутрішньою ієрархією. Як показує досвід багатьох наших колег, така модель організації юридичного бізнесу часто призводить до конфліктів серед партнерів та закінчується розколом компанії з появою нових, менших за розміром, юридичних фірм. Першими страждають від такого явища клієнти та працівники.

Наша модель залишається незмінною з 1996 р. Однак, зважаючи на вимоги часу та процеси, які відбуваються на ринку, ми також змінюємося. Десь 7-8 років тому ми створили кілька практик всередині фірми, які очолили найдосвідченіші юристи. Кожна практика – це група з 3-5 юристів, яка спеціалізується на «своїй» галузі права, досконало знає законодавство та судову практику, добре обізнана зі специфікою бізнесу клієнта. Це дозволяє підвищити якість «кінцевого продукту», який отримує клієнт.

Окрім того, я глибоко переконаний, що успіх в юридичному бізнесі неможливий без сильної, дружньої та відповідальної команди. Тому я намагаюся створити комфортні умови роботи для кожного працівника фірми та залишаюся відданим цьому принципу протягом багатьох років.

- У Вашій компанії вже 12 років триває Програма іменних стипендій та стажувань для студентів-правників. Розкажіть детальніше про цю ініціативу. Скільки молодих талановитих правників після проходження стажування залишалися працювати у Вашій компанії?

- Перший Стипендіальний конкурс для студентів юридичних спеціальностей ми оголосили восени 2001 р., щойно відсвяткувавши 5-річний ювілей. Ми вирішили спробувати обирати найталановитіших студентів юридичних ВНЗ та навчати їх стандартам якості надання юридичних послуг. Навесні 2002 р. ми підбили підсумки 1-го Стипендіального конкурсу, обравши 3-х переможців, один з яких отримав пропозицію стати частиною нашої команди.

У 2002-2003 рр. ми знову провели конкурс та побачили, що кількість учасників зросла. Переможцем Другого Стипендіального конкурсу став Артем Волков, який сьогодні очолює практику морського права. У наступні роки ми продовжили цю добру традицію. Таким чином у нашій команді з’явився Максим Карпенко, який очолює практику M&A, адвокат Ірина Ногіна, юрист Катерина Бондаренко. Останньою для нас приєдналася призер 11-го Стипендіального конкурсу Олена Коч.

Дехто з призерів конкурсу був запрошений на роботу до Європейського суду з прав людини, хтось став успішним нотаріусом, а хтось реалізував себе у науці, захистивши дисертацію кандидата юридичних наук. Це свідчить про високий рівень підготовки юристів, а також про прозорі та справедливі критерії відбору переможців конкурсу.

- Які плани маєте на найближчі роки? За якими напрямками розвиватимете компанію?

- Ми будемо рухатися уперед разом з нашими клієнтами, саме вони задаватимуть основний напрямок руху. Крім того, попит на юридичні послуги та зміст таких послуг залежатиме від дій Уряду в конкретних галузях економіки. Як відомо, сьогодні економіка України є експортоорієнтованою, а Одеський регіон можна назвати «сервісним» регіоном для експорту, адже більшість експортних вантажів прямують за кордон морським шляхом. Тому ми будемо спостерігати та орієнтуватися на зміни у структурі експорту, які задаватимуть «тренд» і на ринку юридичних послуг.

На мою думку, зростатиме попит на послуги податкових юристів у зв’язку з першими результатами практичного застосування законодавства про трансфертне ціноутворення. Також набиратиме нових обертів IT-бізнес, обсяги якого зростають з року в рік, а отже, буде попит на юристів, які підтримують цей напрямок.

ЮФ «АНК» продовжуватиме свій розвиток як універсальна юридична фірма, яка надає юридичні послуги для бізнесу майже в усіх галузях права. Ми готові ділитися своїм досвідом з Міністерством інфраструктури та з іншими органами влади для впровадження найкращих світових практик взаємодії між державою та бізнесом в рамках державно-приватного партнерства.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати