11 грудня 2019, 15:28

«Захист професійних прав завжди об’єднував та об’єднує адвокатуру»

Опубліковано в Вибір клієнта 2019. Топ-100 найкращих юристів України

Ольга Просянюк
Ольга Просянюк «Адвокатське об'єднання AVER LEX» керуюча партнерка
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

– Ольго, в нашому дослідженні Ви відзначені у трьох практиках: кримінальне право, WCC та захист бізнесу. Розкажіть, які тенденції спостерігаються в цих напрямках?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


О. Просянюк – Насамперед, дякую клієнтам, колегам та експертам дослідження за відкритість і довіру моєму досвіду, а також досвіду команди AVER LEX. Ми високо цінуємо кожен клієнтський процес, а головне – емоції, якими вони супроводжуються та завершуються.

Декілька років тому паралельно з ростом популярності кримінальна практика почала природну диференціацію. Сьогодні ми вже говоримо про кримінальну практику, WCC, політично мотивовані справи та захист бізнесу як про окремі повноцінно сформовані напрямки. Щодо кожного з них є розуміння, який з правоохоронних та контролюючих органів найактивніший, як діяти у процесі захисту, які «фішки» використовувати. Наприклад, майже 100% політично мотивованих справ одразу є публічними, тому команда адвокатів одночасно готує не лише документи для слідства та суду, але й тези для коментарів журналістам, а також промови для публічних виступів. Більшість кейсів із захисту бізнесу залишаються без широкого розголосу. Хоча останнім часом представники бізнесу частіше схиляються до того, щоб не замовчувати певні ситуації. Звичайно, у таких справах інші важливі акценти.

– Наскільки конкурентною, на Вашу думку, сьогодні є кримінальна практика?

– Ми часто повторюємо, що в кримінальному процесі, на жаль, існують механізми, які можуть використовуватися для «знешкодження» конкурентів у різних сферах або для тиску на бізнес. Декілька років тому ці інструменти почали використовуватися набагато частіше, що стало сигналом для багатьох українських юридичних фірм для ініціювання чи посилення кримінальної практики. Однак кримінальний процес не настільки простий, як це могло здаватися на перший погляд. Той, хто давно займається кримінальною практикою, чудово це розуміє.

Розслідування почали набувати все більших масштабів, інтенсивно збільшувалася кількість фігурантів в одній справі, «налагодилася» практика включення/виключення/заміни ключових епізодів. Тоді вже всім стало зрозуміло, що для успішного захисту в кримінальному процесі необхідно мати команду адвокатів з такою експертизою, яка дозволить швидко реагувати на відповідні зміни та підхоплювати всі «сюрпризи» опонентів. На щастя, ми є саме такою командою.

Я впевнена, що нові законодавчі зміни створять нові тенденції в кримінальному процесі. Це одна з причин, чому кримінальна практика залишиться привабливою для багатьох. Проте не варто забувати, що спокій клієнтів під час та після завершення розслідувань вартий безкомпромісних, рішучих, а інколи навіть жорстких зусиль.

– Як змінювалася Ваша компанія з розвитком практики кримінального права?

– З моменту заснування компанії одразу кілька партнерів очолювали кримінальну практику. Це надає можливість одразу відпрацьовувати всі необхідні напрямки у справі клієнта, а отже, діяти швидше, що часто допомагає спрацьовувати на випередження.

У період формування підпрактик кримінальної практики ми зрозуміли необхідність розділення відповідного департаменту. Сьогодні, коли вже сформовані окремі напрямки, в нашій команді є два окремих департаменти – група захисту бізнесу та група захисту в політично мотивованих справах. При цьому партнери продовжують разом очолювати департаменти та формувати команди для проектів відповідно до особливостей кожного окремого клієнтського запиту.

– Як змінилася «архітектура» клієнтських запитів за останній період?

– «Архітектура» клієнтських запитів найбільше залежить від законодавчих змін, процесу реформування судових та правоохоронних органів, а також від важливих для країни подій. Найяскравішим прикладом за останній рік є ситуація з незаконним збагаченням. Протягом тривалого періоду в таких звинуваченнях ніхто не був зацікавлений, хоча стаття давно існувала в Кримінальному кодексі. Однак курс боротьби з корупцією зробив її популярною. Почалися масові розслідування, в більшості випадків із недостатньою кількістю доказів, через що вони розвалювалися б у судах, але з повним комплектом слідчих дій та запитів від правоохоронних органів. Потім відповідна норма була визнана неконституційною, а всі справи – закриті.

Іншим яскравим прикладом є застосування кримінального переслідування опонентів під час виборчого процесу. Кандидати неодноразово оголошували про початок розслідування проти інших кандидатів. Звичайно, сьогодні активно ведуться розслідування проти представників попередньої влади. Що стосується бізнесу, то в останні місяці спостерігається зменшення тиску, але не виключено, що ситуація може змінитися після призначень на всі відповідні посади.

– Де межа між захистом прав та «поділянням» поглядів клієнтів?

– У межах нашої діяльності ми розпочали таку собі неофіційну кампанію – «оскарження» стереотипів про роботу адвоката у кримінальних справах. Отже, не існує «поділяння» поглядів клієнтів, незалежно від суті справи. Існує алгоритм захисту прав клієнта відповідно до чинного законодавства, погоджений з клієнтом та реалізований в межах закону.

– Минулого року Ви ініціювали дослідження «Беззахисні захисники: порушення прав та гарантій адвокатів в Україні». Якою була мета дослідження? Який Ви отримали фідбек?

– Захист професійних прав завжди об’єднував та об’єднує адвокатуру. В нашому арсеналі інструментів захисту такі ж способи, якими ми захищаємо права клієнтів – письмові звернення, ініціювання зустрічей та законодавчих змін тощо. Саме так ми захищаємося від обшуків чи недопуску в судові засідання, а також від фізичного насилля. Спостерігаючи незмінну тенденцію, ми вирішили спробувати максимально привернути увагу міжнародної професійної спільноти до цієї проблеми. Звіт був підготовлений Ініціативною групою із захисту прав адвокатів у співпраці з Українською секцією Міжнародного товариства прав людини (МТПЛ) за дворічний період.

Під час виступів перед іноземними колегами я спостерігала, що першою їхньою реакцією було велике здивування. Навіть після виступів багато експертів спілкувалися зі мною особисто та запитували, як таке можливо. В межах 38-ї сесії Ради ООН в Женеві (Швейцарія) я познайомилася з представником відділу спеціальних процедур офісу Верховного комісара ООН з прав людини Стефано Сенсі, який через деякий час відвідав з відповідним візитом Україну. Під час зустрічі з ним у колег була можливість передати йому індивідуальні скарги для подальших офіційних звернень.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати