17 вересня 2014, 19:09

«За результатами роботи за І півріччя 2014 р. заплановані на цей період заходи юридичним управлінням підприємства виконано», – юрист міжнародного аеропорту «Львів»

Оксана Загрева «ДП "Міжнародний аеропорт "Львів"» провідний юрисконсульт

Зліва направо: юрисконсульти юридичного відділу ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" ім. Данила Галицького Тетяна Стасишина, Сергій Синчук, Оксана Загрева

Провідний юрисконсульт ДП «МА «Львів» ім. Данила Галицького» Оксана Загрева письмово відповіла на запитання «Юридичної газети» щодо того, яким чином здійснюється контроль за авіаційною безпекою, хто формує аеропортові збори, а також про правові особливості обслуговування різних категорій пасажирів


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Міжнародний аеропорт «Львів» є державним підприємством. Яким чином законодавчо та на практиці врегульовується його правовий статус? І яка тут роль профільного Міністерства інфраструктури України?

– Державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Львів» ім. Данила Галицького» здійснює свою діяльність відповідно до вимог Господарського кодексу України, Повітряного кодексу України, інших нормативно-правових актів та на підставі статуту підприємства. Аеропорт є державним комерційним підприємством, яке засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства інфраструктури України. Ім’я Данила Галицького було присвоєно підприємству розпорядженням Кабінету міністрів України №1313-р від 9.11.2011.

Ст.74 Господарського кодексу України визначає, що державне комерційне підприємство є суб'єктом підприємницької діяльності, який діє на основі статуту і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном. Держава та орган, до сфери управління якого входить державне комерційне підприємство, не несуть відповідальності за його зобов'язаннями.

Правові основи управління об'єктами державної власності визначає Закон України «Про управління об'єктами державної власності». Кабінет міністрів України та уповноважені ним органи здійснюють управління об'єктами державної власності щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Міністерство інфраструктури України як уповноважений орган управління аеропорту затверджує статут підприємства та здійснює контроль за його дотриманням, призначає на посаду та звільняє з посади керівника підприємства, укладає і розриває з ним контракт, затверджує річні фінансові плани аеропорту та здійснює контроль за їх виконанням; проводить моніторинг фінансової діяльності, зокрема виконання показників фінансових планів, веде облік об'єктів державної власності, що перебувають на балансі підприємства, здійснює контроль за ефективним їх використанням та збереженням; надає згоду на оренду державного майна і пропозиції щодо умов договору оренди, які мають забезпечувати ефективне використання орендованого майна, організує контроль за використанням орендованого державного майна та виконує інші передбачені законодавством функції з управління аеропортом.

Основними видами діяльності ДП «МА «Львів» ім. Данила Галицького» є надання послуг із забезпечення зльоту-посадки, стоянки повітряних суден, авіаційної безпеки, здійснення реєстрації та обслуговування пасажирів (в т.ч. VIP-пасажирів, пасажирів бізнес-класу та офіційних делегацій), надання послуг з наземного обслуговування та заправки повітряних суден, із зберігання та обробки багажу.

– Головне завдання аеропорту – обслуговування повітряного транспорту. Як законодавчо та на практиці забезпечується авіаційна безпека в аеропорту? Як здійснюється контроль за нею?

– Відповідно до вимог Повітряного кодексу України та Правил сертифікації аеропортів, затверджених наказом Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації №407 від 13.06.2006, технологічні процеси, виробничі структури, організаційні та технічні системи і засоби виробництва аеропорту сертифіковані та відповідають вимогам чинного законодавства та нормативних документів України, що спрямовані на забезпечення безпеки польотів, авіаційної безпеки, екологічної безпеки та охорони праці на об'єктах, призначених для приймання та відправлення повітряних суден та обслуговування авіаційних перевезень.

З метою здійснення заходів із забезпечення захисту, охорони та безпеки пасажирів, членів екіпажів, авіаційного персоналу, задіяного в авіаційній діяльності, повітряних суден, об'єктів, суб'єктів авіаційної діяльності в аеропорту створена служба авіаційної безпеки, яка діє на підставі сертифікату служби авіаційної безпеки, виданого Державною авіаційною службою України.

Задля забезпечення безпеки цивільної авіації як на внутрішніх, так і на міжнародних рейсах, згідно норм Повітряного кодексу України та інших нормативно-правових актів з авіаційної безпеки, в т.ч. документів ІСАО (Міжнародної організації цивільної авіації), в аеропорту проводиться контроль безпеки. Контролю підлягають усі пасажири (у т.ч. транзитні і трансферні), їхня ручна поклажа, багаж, всі особисті речі. Пасажири, які не пройшли такий контроль або не подали для цього ручну поклажу, багаж та інші речі, що належать їм, до посадки на борт повітряного судна не допускаються. Перелік небезпечних предметів і речовин, заборонених до перевезення повітряним транспортом, розміщено на сайті аеропорту www.lwo.aero.

Яким чином (з правової точки зору) оформляються відносини з авіакомпаніями та обслуговуючими компаніями аеропорту?

– Міжнародною асоціацією повітряного транспорту (ІАТА) з метою впорядкування правовідносин з надання аеропортових послуг та спрощення процедури укладення відповідних договорів було розроблено Стандартну угоду ІАТА з наземного обслуговування, що являє собою типову угоду, яка визначає загальні поняття та основні напрямки співробітництва між авіакомпаніями та аеропортами та має рекомендаційний характер. Складовою частиною зазначеної Стандартної угоди є додаток «А», який містить перелік усіх можливих видів послуг з наземного обслуговування повітряних суден.

Безпосередні правовідносини з аеропортового обслуговування між конкретним аеропортом та конкретною авіакомпанією встановлюється шляхом укладання сторонами відповідного договору в формі додатку «В» до Стандартної угоди ІАТА з наземного обслуговування, в якому сторони домовляються про суттєві умови наземного обслуговування та роблять застереження про те, в якому обсязі вони визнають та виконують умови, визначені Стандартною угодою та додатком «А» до неї. В додатку «В» сторони мають можливість розширити, змінити або відмінити те чи інше положення Стандартної угоди та додатку «А».

При укладенні договору з усіх перелічених вище документів сторони підписують лише додаток «В», після чого Стандартна угода та додаток «А» автоматично набирають чинності в обсязі, який визначений сторонами.

На сьогоднішній день ДП «МА «Львів» ім. Данила Галицького» як обслуговуюча компанія надає послуги з наземного обслуговування повітряних суден перевізникам-авіакомпаніям на підставі укладених стандартних угод ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) додаток «B» (місцезнаходження, обслуговування, узгоджені послуги та ціни) згідно Стандартної угоди ІАТА на наземне обслуговування в редакції від січня 2008 р.

 – Розкажіть, будь ласка, як формуються аеропортові збори за обслуговування повітряних суден і пасажирів в МА «Львів»?

– Відповідно до додатку «В» укладених стандартних угод, аеропорт «Львів» як обслуговуюча компанія організує прийом, випуск і стоянку повітряних суден, а також забезпечує наземне обслуговування рейсів перевізника. Аеропортові збори за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України (посадка-зліт повітряного судна, обслуговування пасажирів в аеровокзалі, наднормативна стоянка повітряного судна, забезпечення авіаційної безпеки), згідно постанови Кабінету міністрів України №1548 від 25.12.1996 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», встановлює Міністерство інфраструктури України за погодженням з Міністерством економічного розвитку.

Відповідно до ст.189 Господарського кодексу України, ст.10 Закону України «Про ціни і ціноутворення» суб’єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують вільні та державні регульовані ціни. В розумінні ст.12 названого Закону та ст.191 Господарського кодексу України аеропортові збори є державними регульованими цінами. Їх розміри для аеропортів України встановлені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №433 від 14.04.2008 «Про встановлення аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України та внесення змін до наказу Мінтрансу від 06.07.1999 №352».

Перед посадкою в літак кожен пасажир повинен пройти кілька обов'язкових процедур: реєстрацію на рейс, здачу багажу, контроль на безпеку, митний та паспортний контроль (останні діють тільки для міжнародних, але не для внутрішніх авіарейсів).

В кожному аеропорту є паспортний та митний контроль для закордонних напрямків. Які правові нюанси виникають у роботі аеропорту з цими видами держконтролю?

– Митний контроль за міжнародними авіаційними перевезеннями здійснюється безпосередньо в аеропорту за правилами, що викладені у гл.17 Митного кодексу України. Переміщення товарів через митний кордон України повітряним шляхом здійснюється через міжнародні аеропорти, у яких розташовані митні органи.

Здійснюється митний контроль митним органом міжнародного аеропорту у взаємодії з контрольними та іншими службами, що беруть участь в оформленні міжнародних повітряних суден та їх екіпажів, вантажів, пасажирів та багажу. Генеральним директором аеропорту та керівниками митного органу та органу охорони державного кордону України в аеропорту затверджено Положення про визначення зони прикордонного контролю у міжнародному пункті пропуску для повітряного сполучення «Львів», встановлення в її межах додаткових режимних правил, організації і забезпечення взаємодії та координації контрольних служб, що здійснюють різні види контролю або беруть участь у забезпеченні режиму. Цей документ визначає місце, строки та послідовність оформлення кожною службою міжнародних авіаперевезень.

При вильоті пасажир проходить митне оформлення, реєструє свій виліт і оформляє перевезення супроводжуваного багажу, після цього проходить паспортний контроль. Правові основи здійснення прикордонного (паспортного) контролю, порядок його здійснення, умови перетинання державного кордону України визначає закон України «Про прикордонний контроль».

 – У вітчизняному законодавстві є норма щодо заборони виїзду за кордон особам-боржникам, щодо яких є відповідне рішення суду. Як часто ваш аеропорт стикається з такими випадками?

– Закон України «Про виконавче провадження» визначає порядок тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за закордон, згідно з яким після винесення судом ухвали про тимчасову відмову боржнику у виїзді за кордон вона направляється до адміністрації Державної прикордонної служби України. Інформація про боржника заноситься до бази даних Держприкордонслужби про осіб, яким тимчасово обмежено право виїзду з України. Під час здійснення прикордонного контролю уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону використовують таку базу і відмовляють особі у виїзді.

Після виконання усіх зобов’язань боржником виконавча служба виносить постанову про закінчення виконавчого провадження і в 3-денний строк надсилає її до адміністрації Державної прикордонної служби України, яка знімає боржника з контролю.

– Українське законодавство також передбачає, що іноземці, які бажають відвідати Україну, мають надати підтвердження наявності достатнього фінансового забезпечення. Яким чином в аеропорту перевіряються такого роду документи?

– Механізм визначення достатнього фінансового забезпечення іноземців та осіб без громадянства для в’їзду в Україну, їх перебування на території України, транзитного проїзду через територію України, виїзду за її межі до іншої держави та розміру такого забезпечення встановлено відповідним Порядком, що затверджений постановою Кабінету міністрів України №884 від 4.12.2013. Відповідно з цим документом, контроль за наявністю такого забезпечення здійснюється Державною прикордонною службою України у пункті пропуску через державний кордон в аеропорту під час здійснення прикордонного контролю.

Якщо пасажир загубив багаж, яку правову процедуру йому доведеться пройти, щоб повернути свої речі?

– Відповідно до Правил повітряних перевезень пасажирів і багажу, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України №735 від 30.11.2012, після реєстрації та оформлення багажу перевізник відповідає за його цілісність. Якщо з якоїсь причини багаж не прибув вчасно, процедура його розшуку починається відразу ж після виявлення факту його неприбуття.

Порядок розшуку зареєстрованого багажу встановлюється перевізником. Відразу ж після виявлення факту неприбуття багажу пасажир спільно з уповноваженим представником авіакомпанії та/або фахівцем з розшуку та зберігання багажу-працівником аеропорту складають заяву про виникнення інциденту з багажем – Property Irregularity Report (PIR). У нього вносять дані, які повинні суворо відповідати інформації у квитку і багажній бирці. Також має бути складений опис багажу – список речей (кількість, назва, вартість), які були у ньому, причому для кожного окремого місця багажу окремо.

Крім того, у таких випадках пасажир має право на компенсацію для купівлі речей першої необхідності. Вона надається авіакомпанією після заповнення спеціальної заяви і вимоги про виплату компенсації.

Згідно Варшавської конвенції, пасажир має право повідомити про неприбуття багажу протягом 21 календарного дня, а також може подати письмову претензію протягом двох років від дати виявлення даного факту.

З якими судовими позовами стикається юридичний департамент аеропорту найчастіше? Чи можете навести приклади?

– На сьогодні на стадіях судового та виконавчого проваджень перебуває 30 справ за позовами ДП «МА «Львів» ім. Данила Галицького», більшість з яких розглядається господарськими судами України. В основному це справи про стягнення з контрагентів заборгованості за договорами.

 Які підсумки (в т.ч. правові) роботи аеропорту за I півріччя 2014 р.? І які плани на найближче майбутнє?

– Робота юридичного управління Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» ім. Данила Галицького» здійснюється відповідно до піврічного плану, затвердженого генеральним директором підприємства. За результатами І півріччя 2014 р. заплановані на цей період заходи щодо проведення правової роботи, пов'язаної з правовим обслуговуванням підприємства, питання, затверджені для розгляду в робочому порядку (підготовка проектів наказів, положень, правил тощо), питання звітності, яка надається уповноваженому органу (Міністерству інфраструктури України), юридичним управлінням підприємства виконано, а також затверджено новий план роботи на наступний період.

За результатами січня-червня ц.р. пасажиропотік ДП «МА «Львів» ім. Данила Галицького» становив 254,6 тис. осіб: 203,6 тис. пасажирів були перевезені міжнародними рейсами та 51,0 тис. – в межах України. За цей період з/до аеропорту «Львів» було здійснено 3 653 рейси, з них 2 609 – міжнародні та 1 044 – у межах країни.

Підготувала Оксана Іжак,

редактор "Юридичної газети"

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати