15 травня 2018, 10:25

«Юриспруденція більше не буде жити окремо від технологій»

Опубліковано в №19-20 (621-622)

Про світові тренди в legaltech, відмінності українського та американського ринку стартапів, освіту та світосприйняття «ЮГ» розповів керуючий директор PatentBot Валентин Півоваров


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Страницы из №19-20(621-622)_print

– Валентине, чому твій вибір у тимчасовому переїзді зупинився саме на США? Розкажи, як все починалося?

– Ще в студентські роки шлях звичайного юриста мені уявлявся приблизно таким чином: провчитися 5 років в університеті, знайти роботу молодшим юристом, вирости до старшого, а в майбутньому, можливо, до партнера; отримавши освіту в Україні, працювати тільки в межах своєї країни.

На щастя, ми живемо у період стрімкого розвитку технологій, а в наших руках все більше можливостей, які потрібно використовувати. Тепер для того щоб бути «громадянином та співробітником світу», створювати продукти, які змінюють світ та юриспруденцію, знаходити однодумців незалежно від локації, не обов'язково навіть бути юристом. Все це переваги legaltech. Знаходиш больову точку, яка турбує мільйони людей, та вирішуєш її за допомогою технологій. Я усвідомив це ще з моїм першим legaltech-проектом у 2015 р., а остаточно підтвердив це для себе, провчившись у Стенфорді, куди я мріяв потрапити протягом останніх 3-х років.

У грудні 2017 р. проект PatentBot розпочав роботу в США. Розвивати його, не будучи знайомим з місцевим ринком, було складно, тому я вирішив, що це ідеальний час для втілення мрії. У січні 2018 р. я придбав курси Stanford Continuing Studies та переїхав на 3 місяці до США, щоб вчитися та розвивати стартап. Орієнтація на американський ринок допомогла правильно розставляти пріоритети та постійно шукати нові можливості. Те, що PatentBot був визнаний ботом року за версією американської платформи Product Hunt – один з результатів та величезна гордість нашої команди.

– З якими проектами у сфері legaltech і технологій загалом ти встиг там познайомитися?

– Я брав участь у Global Legal Hackathon, який цього року вперше відбувся одночасно у більше ніж 50 містах у всьому світі. Це неймовірне відчуття, коли ти одночасно допомагаєш в організації хакатону в Харкові та як учасник збираєш команду і береш участь з ідеєю у Сан-Франциско.

У Сан-Франциско дві команди з чотирьох презентували проекти, пов'язані з блокчейн, а перемогу отримав проект, який допомагає зі скаргами інвесторів на скам ICO. Сильною стороною івенту можна назвати рівень аудиторії для нетворкінгу. Суддями та менторами були представники IBM Watson, LexMachina, Stanford та Law Foundation of Silicon Valley.

Говорячи про відмінності між хакатоном і проектами в Україні та США, складно не помітити, що в США все сприяє подальшому просуванню проекту, в тому числі в питанні інвестицій. В Україні в більшості випадків це стає головною проблемою, незважаючи на те, що український legaltech за якістю продуктів нічим не гірший, ніж американський. Водночас особисто мені не вистачило емоцій та драйву, які в Україні є завжди. Люди у нас мають набагато більше заряду та ентузіазму. Я вважаю, що це лише питання часу, коли Україна заявить про себе як одна з найбільших кузень юридичних інновацій світу.

– Чому українцям варто було б повчитися в американських колег?

  • Працездатність та організованість

Я був вражений тим, що американці працюють 60-80 годин на тиждень і для них це є нормою. Вони можуть пити каву в Starbucks та сидіти за ноутбуком, паралельно спілкуватися і вирішувати якісь питання. При цьому вони встигають займатися спортом, подорожувати, розвивати паралельно декілька проектів і вчитися. Це той підхід, який би мені хотілося бачити в Україні.

До того ж американці майже ніколи не спізнюються і тримають слово, якщо ви про щось домовилися. Запізнюючись на зустріч на 15 хвилин, вас не просто попередять, а запропонують варіант перенести на будь-який інший комфортний для вас час. В Україні 30 хвилин затримки – це норма. Це говорить навіть не так про час або звичку пунктуальності, як про те, що американці цінують своє життя і час. Це викликає позитивну ланцюгову реакцію в усьому (починаючи від побудови стосунків у бізнесі до побутових питань, медицини та рятувальних служб).

  • Практичний підхід на ранніх етапах навчання

В США пам'ятають, хто створив Facebook, DropBox та інші компанії-гіганти. У студентів тут дійсно вкладають на ранніх етапах, а до питання підтримки бізнес-ініціатив ставляться з повною серйозністю. Університети пропонують менторську підтримку від викладачів-практиків, запрошених інвесторів та успішних бізнесменів. Також створюють лабораторії інновацій, при яких студенти-фаундери отримують необхідні умови для розвитку своїх ідей. Не завжди, але часто можна розраховувати на фінансову підтримку.

В США існує чимало університетських програм. Наприклад, у Стенфорді це StartX, які надають менторство та іноді фінансову підтримку, не вимагаючи при цьому долю у проекті, на відміну від традиційних акселераторів. Потрапити в таку програму реально навіть українцю. Для цього необхідно лише знайти тіммейта-випускника відповідного університету. В еру доступної комунікації в режимі 24/7 в будь-якій точці світу це зовсім не важко. Подібна програма є також у Гарварді.

Освіта в Україні застаріла. Якби такий підхід був в українських ВНЗ, ми розвивалися б набагато швидше. Нехай навіть у США більше можливостей для інвестицій або обміну досвідом, питання більше у ставленні та в підході. В США студента, який працює, похвалять та підтримають. В Україні, на жаль, дуже часто скажуть: «Головне пари не пропускай, працювати потім будеш». Добре, якщо студент наполегливий та знає, чого насправді хоче. Скільки ідей вбило ось це саме: «Потім працювати будеш»! Це те, що дуже хочеться змінити на державному рівні.

  • Цінність нетворкінгу

Ще однією цінністю американців є відкритий підхід до спілкування. Вам з радістю дадуть фідбек, якщо ви його попросите. Говорячи про навчання у Стенфорді, мене вражала відкритість викладачів. Відправити у п'ятницю ввечері цікаве відео, статтю в мессенджер, написати особистий мейл опівночі або випити каву після пари та поспілкуватися неформально – це норма. А те, що кожен викладач ще й підприємець-практик, надає цьому особливої цінності.

Викладачі часто обирають студентів, у яких бачать потенціал, та запрошують їх окремо поспілкуватися. Так мені вдалося ближче познайомитися з викладачем-керуючим партнером одного з венчурних фондів, яка провела короткий екскурс Кремнієвою Долиною, розповіла, чим може допомогти та якими контактами поділитися. Подібна історія була з викладачем із Сінгапуру, який запропонував допомогу навіть з перекладом на китайську мову для нашого PatentBot. У класичному розумінні – це звичайні викладачі. Однак те, наскільки все спрямоване на допомогу, вражає. Ти відчуваєш себе в середовищі, яке дійсно може змінити світ.

Також, говорячи про бізнес, в США дуже великий акцент роблять на спілкуванні з користувачами. Якщо команда сумнівається, чи буде функціонал продукту корисним, вона запитує у клієнта. Це призводить до того, що дуже часто клієнти вірні бренду роками. А це один з основних показників успіху! Навіть інвестиції приходять і йдуть, а користувачі залишаються з вами.

– Чи відзначив ти для себе якісь тренди в legaltech?

– Так, напевно, основні з них були озвучені на щорічній CodeX FutureLaw Conference 2018, яка зібрала legaltech ентузіастів з усього світу, а також представників таких компаній як Google, Facebook, DoNotPay Bot, Legal.io. Мені пощастило побувати там за тиждень до повернення в Україну і навіть зустріти колег з хед-офісу Legal Hackers. З-поміж головних думок та прогнозів на 2018-2019 рр. варто відзначити наступні.

  • Розвиток online dispute resolution

80% громадян США не мають доступу до правосуддя. Більшість не розуміють як, а головне за скільки може допомогти вирішити їхню проблему юрист. Складається враження, що закони пишуть так, щоб люди їх не розуміли та зверталися до юристів. У менш розвинених країнах, в яких людям не лише незрозуміло, але і дорого, ця цифра просто критично висока.

В American Bar Association заявили про те, що розвиток legaltech, який включає роботу над доступом до правосуддя для людей та автоматизацію роботи юристів, зараз є одним із пріоритетів. Адже зовсім незрозуміло, чому для вирішення small claims необхідно їхати в суд на засідання заради 3-х хвилин, щоб суддя переносив розгляд справи ще на 6 тижнів? Безперечно, все буде рухатися в бік вирішення судових спорів онлайн. В Україні вже є проекти, які пропагують цю ідею.

  • GDPR. Обробка персональних даних

Думаю, в цьому напрямку найближчим часом ми побачимо кілька яскравих legaltech-проектів. Адже GDPR – це баланс між тим, хто надає свою інформацію, і тим, хто її збирає. Минає час договорів, які ніхто не розуміє і не читає. Головне завдання – це те, що privacy policy повинні бути зрозумілими кожному, а особливо тим, хто не має юридичної освіти.

  • Law = Code

Юриспруденція більше не буде жити окремо від технологій. Тим, хто до цього часу це не усвідомив і не прийняв, навіть не залишиться іншого вибору, як це зробити. Наприклад, у Stanford Law School, яка багато в чому задає тренди, студенти вивчають програмування. Уявіть, сотні студентів-юристів отримують базові знання з HTML, Ruby, CSS. Звичайно, це надає їм чимало переваг перед юристами, які вивчають Податковий Кодекс та ходять на пари, щоб просто отримати диплом. У перших набагато більше шансів створити успішний legaltech-стартап.

  • Голосові помічники

За 2017 р. тільки в США було продано 30 млн голосових помічників, а щодня попит на них зростає. Зараз в США пристроями з голосовими асистентами користуються 45 млн людей. Дослідження eMarketer прогнозують, що їх кількість до 2019 р. збільшиться до 67 млн. Згідно з дослідженнями американської аналітичної компанії ComScore, очікується, що до 2020 р. половина загальних пошукових запитів будуть голосовими. Я впевнений, що юриспруденцію цей тренд теж не омине.

  • Юриспруденція та блокчейн

В юриспруденції використання технології блокчейн можливо кількома способами, одним з яких є смарт-контракти. Вже зараз вони замінюють юристів та регулюють економічні відносини між людьми. На початку цього року британське видання The Economist назвало смарт-контракти найпрогресивнішою технологією, яка набиратиме обертів. Вважаю, що ми тут також побачимо багато яскравих legaltech-проектів.

Тренди формує попит. Для того щоб зрозуміти, що стане успішним legaltech-проектом, варто лише прислухатися, що турбує людей і про що вони говорять. Іноді відповіді, які ми шукаємо десь глибоко, насправді лежать на поверхні. Американці вчать ще й дивитися на світ більш широко відкритими очима.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати