23 червня 2017, 15:27

Workout & Restructuring 2017: про інтерес до проблемних активів України

Опубліковано в №25 (575)

Сергій Бенедисюк
Сергій Бенедисюк «Evris» партнер, керівник практики корпоративного права та M&A
Олена Лазарева
Олена Лазарева «N&D» керівник відділу розвитку бізнесу та PR
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

31 травня – 1 червня ц.р. у Відні проходив міжнародний форум Workout & Restructuring 2017. П’ятий рік поспіль цей захід стає майданчиком для дискусій провідних фахівців сфер реструктуризації та інвестицій країн Центральної, Східної, Південно-Східної Європи, Австрії та Німеччини. Ми поспілкувалися з українськими учасниками форуму – представниками юридичної фірми N&D. Вони виступали у першій сесії форуму, де презентували тему можливості інвестицій у проблемні активи в Україні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про Workout & Restructuring 2017 та, власне, інвестиції у проблемні активи «ЮГ» мала розмову з головою Арбітражного комітету з процедури фінансової реструктуризації, керівником практики банківського та фінансового права ЮФ N&D Сергієм Паперником, керівником практики корпоративного права та M&A компанії Сергієм Бенедисюком та керівником відділу розвитку бізнесу та PR ЮФ N&D Оленою Лазаревою.

IMG_0460

– Нещодавно ви повернулися з Відня, де брали участь у форумі Workout & Restructuring 2017, який приділяв багато уваги інвестиціям у проблемні активи у Центральній та Східній Європі. Що запам’яталось найбільше?

Сергій Паперник: – Найбільше вразив рівень співпраці між фахівцями різних країн Європи та їх щире бажання ділитися досвідом роботи з проблемними активами. Ми познайомилися з учасниками форуму, що приїхали з Німеччини, Австрії, Словенії, Сербії, Болгарії, Румунії та багатьох інших країн. І з самого початку зустрічі усі ці люди були готові налагоджувати з нами професійні стосунки і загалом, і з конкретних питань.

Сергій Бенедисюк: – Дуже приємно, що учасникам форуму дійсно було цікаво дізнатися більше про Україну, що презентації українських представників викликали щиру зацікавленість. Тобто говорити, що Україна вже нікому нецікава, абсолютно невірно.

Олена Лазарева: – Без зайвої скромності скажу, що наша презентація була найбільш яскравою та виразною і запам’яталася всім присутнім. На опрацювання теми і підготовку цієї презентації ми витратили дуже багато зусиль і часу. Використали відео про позитивні зміни в економіці України, щоб продемонструвати, що країна вже рухається вгору, і через 2–3 роки у ній вже не буде таких можливостей, як зараз.

Мені як ініціатору та лідеру нашої участі у форумі було дуже приємно і комфортно працювати з його організаторами. Скучила за європейським підходом до справи. Незважаючи на те, що ми дізналися про форум майже за тиждень, нам вдалося переконати координатора програми, що наша тема «Інвестування у проблемні активи в Україні: це той самий момент!» якнайкраще звучатиме саме у першому блоці, який задає основні теми для подальшої дискусії. Так і вийшло: нам аплодували, і після виступу Сергія Паперника буквально кожен наступний спікер так чи інакше згадував різні факти з нашої презентації.

 – У рамках участі у заході компанія N&D презентувала інвестиційні можливості у проблемні активи в Україні. Поділіться з нашими читачами, якими все ж є ці можливості?

С. П.: – Наша юридична фірма має неабиякий досвід роботи з проблемними активами на українському ринку і постійно відслідковує останні тенденції. Розмір проблемної заборгованості у банківському секторі в Україні сягає майже 500 млрд грн. Причому більшість із них, особливо кредити неплатоспроможних банків, які перебувають під управлінням ФГВФО, виставлені на продаж як права вимоги. Відтак на сьогоднішній день в Україні існує неймовірного розміру пул проблемних активів, цілком готових до набуття потенційним інвестором. Банки готові розглядати інвестиційні пропозиції з неабиякими дисконтами. Юридична фірма N&D, працюючи з українськими банками з найбільшими кредитними портфелями, постійно чує цей меседж від том-менеджменту банківських установ.

Такі можливості не можна втрачати – ані нашому бізнесу, ані закордонним інвесторам. Саме це було нашим головним посланням до інвестиційних агенцій та інших зацікавлених представників європейського бізнесу у Відні.

С. Б.: – Дійсно, наразі є унікальна можливість придбати цікаві активи за дуже незначною ціною. Ми маємо безпосередній досвід супроводження проектів, коли клієнти придбавали активи за цінами, втричі і більше нижчими, ніж у 2013 р. І це непоодинокі випадки.

О. Л.: – Ми збудували нашу презентацію навколо проблемних активів саме у сфері нерухомості як одній з найпривабливіших, найдоступніших та найзрозуміліших для тих інвесторів, які хочуть зайти на наш ринок, але вагаються через ризики для входу бізнесу. Є цілий шар приватних інвесторів, хеджингових фондів та інвестиційних компаній, які спеціалізуються на високоризикових активах. Вони чітко слідують порадам одного з Рокфеллерів про купівлю нерухомості у час, коли на вулицях ллється кров.

– Основний меседж Вашого виступу на форумі – The right time is now! Що малося на увазі?

С. П.: – На сьогодні в Україні склалася, я сказав би, унікальна в історичному аспекті ситуація на ринку проблемних активів. З одного боку, тривала економічна криза, що почалася у 2014 р. разом з подіями на Сході країни, катастрофічно знецінила портфелі проблемних кредитів у банківському секторі. Як я вже сказав, банки зараз готові розглядати нечувані дисконти при значних обсягах інвестицій. У банківського бізнесу немає ані бажання, ані достатніх операційних коштів для того, щоб вступати у тривалі судові спори про стягнення заборгованості з непрогнозованим результатом. З іншого боку, після виведення з ринку майже 90 проблемних банків банківська система України може похвалитися нечуваною прозорістю і відкритістю.

Обидва ці два фактори складають привабливе підґрунтя для інвестування у проблемні активи саме зараз, адже ситуація на сучасних фінансових ринках змінюється дуже швидко, і навряд чи залишиться такою в Україні вже найближчі рік-два. Більше того, у нас вже починають діяти цілком нові інструменти врегулювання заборгованості, які можуть найближчим часом похитнути ситуацію з проблемними кредитами банків. Одним з таких інструментів є процедура, передбачена Законом «Про фінансову реструктуризацію», яка дозволяє сторонам врегульовувати кредиторську заборгованість у позасудовий спосіб шляхом, найбільш прийнятним для сторін, натомість пропонуючи податкові та інші пільги.

С. Б.: – Потрібно розуміти, що для інвестиційного клімату важливим є не стільки сьогоднішній день, скільки тенденції. Цілком погоджуюсь з Сергієм у тому, що в Україні вже зроблені важливі кроки для оздоровлення фінансово-банківської системи і економіки в цілому, і як тільки економічне зростання стане відчутним (сподіваюся, що двох років для цього вистачить), про придбання активів з суттєвим дисконтом розмовляти вже буде запізно.

О. Л.: – Ми проаналізували статистичні дані за останні 2 роки і зрозуміли, що зараз в Україні склалася унікальна історична ситуація, коли через швидкий вивід майже 100 банків з ринку ті, що залишилися, отримали найбільший пул активів зі сфери нерухомості. Нею треба займатися, а це не є для банків типовою справою, потребує відклику ресурсів. Тому банкам вигідно якнайшвидше позбавитися цих активів, і деякі аналітики у зв’язку з цим прогнозують дисконти до 80%.

Більше того, згідно Global House Pricing Index та рейтингу Knight Frank, який показує динаміку цін на нерухомість у різних країнах, у 2016 р. Україна посіла 55 місце з падінням цін у цій сфері на 10%. Разом з помітним рухом угору економічних показників, це свідчить про те, що саме зараз найкращий момент заходити в Україну з інвестиціями. Саме це ми хотіли донести учасникам форуму.

IMG_0439

– Які ризики та переваги інвестування у проблемні активи?

С. П.: – Найбільш суттєвою перевагою інвестування у проблемні активи є, звісно, ціна їх набуття, особливо у порівнянні з розміром кредиторських вимог, які отримує інвестор. При цьому варто звернути увагу, що у багатьох випадках основна цінність прав вимоги, набутих інвестором, полягає не у вартості матеріальних активів, які забезпечують таку вимогу, а у можливості нового кредитора вступати у переговори про набуття частки у бізнесі боржника чи навіть отримати готовий бізнес повністю.

До речі, згадана мною процедура фінансової реструктуризації дозволяє реалізувати такий механізм обміну боргового зобов´язання на частку у капіталі боржника. Відтак ця процедура може слугувати допоміжним інструментом у послідовній реалізації стратегії інвестування.

Основне джерело ризиків, звісно – не дуже висока ефективність нашої національної системи захисту прав, включаючи те саме судове провадження. У цьому випадку я радив би потенційному інвестору залучати професійних юридичних консультантів, які можуть оцінити ступінь ризиковості такої транзакції ще до її початку.

С. Б.: – Звичайно, іноземні інвестори з певною пересторогою ставляться до України в цілому і інвестування у проблемні активи зокрема. Але про дисконт, який зараз можна отримати в Україні, при інвестуванні у більшість інших країни не варто навіть мріяти. При виваженій оцінці об’єкту інвестування в процесі юридичної перевірки (due diligence) і вірному структуруванні придбання ризики, які буде нести інвестор, насправді не такі вже й значні.

– Які питання, що обговорювались на форумі, викликали найбільший інтерес та дискусії серед учасників?

С. П.:Не можна не відзначити, що найбільший ажіотаж викликала все ж наша презентація про інвестування у проблемні активи в Україні. І це не стільки наша заслуга як активних промоутерів такого інвестування, скільки перемога української економіки, яка просто вразила аудиторію своїми показниками зростання за останні роки. Досягнення ж України у сфері реєстрації прав, системі публічних закупівель, системі продажу арештованого майна, реформі органів МВС тощо викликали гучні оплески.

Європа справді щиро цікавиться Україною і готова інвестувати у її економіку. Усе, що потрібно, це прості прозорі правила гри. Саме від нас залежить, загубиться інвестор у заплутаних законодавчих і адміністративних перепонах чи знайде прямий шлях.

С. Б.: – І це ще раз підкреслює, що Україна є цікавою для іноземних інвестицій. Ми звикли частіше згадувати про негативні ситуації з інвесторами, але чомусь зазвичай забуваємо про позитивні. А їх не так і мало. Згадайте, скільки іноземних компаній працюють у агросекторі чи у тому ж ритейлі. І умови для ведення бізнесу наразі лише покращуються. Можливо, не так швидко і якісно, як очікувалося, але тенденція, поза сумнівом, позитивна.

P70601-105431

– Як ви оцінюєте ефективність форуму для вас? Чи варто українським юридичним фірмам брати участь у подібних заходах за кордоном?

С. Б.: – Якщо коротко – позитивно і варто. Ми мали можливість з першоджерел отримати цікаву інформації щодо тенденцій на ринках Центральної і Східної Європи, познайомитися з учасниками форуму, деякі з яких, сподіваємось, стануть у майбутньому нашими клієнтами. Та головне – ми мали можливість привернути неабияку увагу до України в цілому. І ми раді цьому і як громадяни України, і як юридична фірма, адже чим вищий буде рівень інвестицій, тим швидше покращиться стан економіки, і тим більшою буде потреба у якісних юридичних послугах. Тому я заохочую колег не лише відвідувати, а й брати активну участь у виступах на подібних заходах.

О. Л.: – Секрет спіху на таких заходах я бачу у дуже ретельній підготовці усіх елементів, у рівні самої презентації, якщо вона використовується. Наш виступ запам’ятався, і навіть зараз ми чуємо від клієнтів, що про нашу презентацію питають експати у Лондоні і просять надати більше деталей. Це я вважаю успіхом для фірми, яка тільки півроку тому почала більш активну діяльність у публічному колі.

Іншою складовою успіху є основний меседж, який ми, прості амбасадори змін у країні, несемо міжнародній аудиторії. Ми постійно нагадуємо собі та іншим, що ніхто не розповість про позитивний рух України краще, ніж самі українці, які спілкуються на міжнародних форумах. Людям подобається чути гарні новини, і вони будуть слухати вас з більшою увагою. Тому ми самі будемо активно брати участь і радити іншим юридичним компаніям нести гарні цікаві новини про Україну міжнародній бізнес-спільноті.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати