21 травня 2013, 14:49

Третейське судочинство  – значно гнучкіша система, ніж система державних судів

В українській дійсності, на жаль, слово в юридичному аспекті мало чого варте

Опубліковано в №21 (363)

Тарас Шепель
Тарас Шепель «Третейський суд при ІСС Ukraine» Голова

Третейські суди як один з альтернативних методів вирішення спорів останнім часом набуває дедалі більшої популярності. Причинами цього є декілька чинників: вартість, швидкість і результат.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З метою з’ясування особливостей діяльності третейських судів в Україні «Юридична газета» звернулася до Голови Третейського суду при Українському національному комітеті Міжнародної торгової палати Тараса Шепеля

 

 

 Пане Тарасе, у чому, на Вашу думку, полягають проблеми вирішення спорів у третейських судах та який вплив на це мають державні суди?

Державні суди виконують свої функції, а третейські – свої. За законом ці суди між собою напряму не пов’язані, і кожен з них має певні повноваження. Різниця в тому, що третейський суд формується або обирається сторонами спору, а державний – видає виконавчі документи на підставі рішення третейського або в певних випадках скасовує його рішення. Кожен з них є самостійним і вирішує справи відповідно до своєї компетенції.

Третейські суди не відносяться до судової системи України. Рішення третейського суду не скасовуються з матеріально-правових підстав, а лише з процесуальних. У цьому аспекті державні суди виконують функцію контролю.

Оскільки третейський суд не має стосунку до держави, а інститути примусового виконання рішень перебувають у сфері відання держави, то для застосування цих інститутів, як і в кожній іншій країні, існує процедура проходження дозволу через державний суд.

Ми розбудовуємо систему третейського розгляду й бачимо, що в чомусь вона повторює розвиток становлення судової системи в Україні. Цей процес продовжується протягом майже 20 років, за які було докорінно реформовано суди, створено систему спеціалізованих судів, і цей процес триває.

Третейський розгляд за Законом України «Про третейські суди» існує менше 8 років, але це теж певний строк, за який ми маємо напрацювання і досвід, успіхи і невдачі, та вже краще орієнтуємося стосовно напрямків, за якими слід розвивати цей спосіб вирішення спорів.

 

 Що Ви можете назвати найболючішим питанням вирішення спорів у третейських судах?

Особливих проблем стосовно процесуальних аспектів розгляду справ третейськими судами майже немає. Усі питання, що виникають, регламентовані законом, регламентом третейського суду. Це дозволяє судам активно працювати, про що свідчить статистика розгляду справ.

Третейський суд не настільки регламентований нормами закону порівняно з державними судами. Процесуальні правила третейських судів затверджуються не державою, а засновником третейського суду в регламенті суду.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати