30 квітня 2013, 11:04

Спадкове право необхідно вдосконалювати

Правила книги шостої ЦК України застосовуються до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята до набрання ними чинності

Опубліковано в №18 (360)

Марія Шапченко Завідувач шістнадцятої Київської державної нотаріальної контори

Спадкове право в Україні зазнало глибокого, системного реформування у зв’язку з прийняттям Цивільного кодексу України, який набрав чинності з 1 січня 2004 року. Відтоді змін не відбувалося.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У цьому Кодексі книгу шосту було присвячено спадковому праву, що порівняно з Цивільним кодексом 1963 року стало динамікою в розвитку українського спадкового права.

 

 

 Обивателю, певно, важко уявити менш змінювані законом відносини, ніж відносини спадкування. Чи відповідає дійсності таке припущення? Якою є динаміка розвитку українського спадкового права? Чи потребує воно вдосконалення, на Вашу думку?

Таке припущення не відповідає дійсності. Спадкове право в Україні зазнало глибокого, системного реформування у зв’язку з прийняттям Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), який набрав чинності з 1 січня 2004 року. Відтоді змін не відбувалося. У цьому Кодексі книгу шосту було присвячено спадковому праву, що порівняно з Цивільним кодексом 1963 року стало динамікою в розвитку українського спадкового права. Як і будь-яку галузь права, спадкове право необхідно вдосконалювати.

 

 Чи всіх утриманців спадкодавця закликають до спадкування після його смерті? 

Відповідно до ч. 2 ст. 1265 ЦК України до спадкування закликаються утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї, тобто непрацездатні та неповнолітні особи, які протягом п’яти років одержували від спадкодавця матеріальну допомогу, що була для них єдиним або основним джерелом засобів до існування. За чинним законодавством утриманець набуває право на спадкування, якщо він став непрацездатним до моменту смерті спадкодавця і фактично перебував на його утриманні не менш ніж п’ять років. У п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 20 травня 2008 р. № 7 зазначається, що в п’яту чергу право на спадкування за законом також одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї. Утриманцями слід вважати неповнолітню або непрацездатну особу (жінку, чоловіка при досягненні відповідно 55 і 60 років, інвалідів І, ІІ, і ІІІ груп), яка не була членом сім’ї спадкодавця, але не менш як п’ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.

 

 За якою чергою відбувається спадкування у разі, коли особи проживають однією сім’єю, не перебуваючи в юридичному шлюбі? Чи багато таких випадків у Вашій практиці?

Особа, яка перебувала у фактичних шлюбних відносинах, має право на спадкування по четвертій черзі на підставі ст. 1264 ЦК України, як така, що проживала однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини. Факт сімейних відносин повинен встановлюватись у судовому порядку. Необхідно пам’ятати, що встановлення фактичних шлюбних відносин гарантує спадкування за законом лише за відсутності перших трьох черг спадкоємців, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, або у випадку, коли рішенням суду буде змінено черговість спадкування, тобто фактичну дружину спадкодавця рішенням суду буде закликано до спадкування на рівні першої черги. Таких випадків у практиці небагато, але вони є.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати