25 грудня 2015, 19:07

«Щоб бути справжнім професіоналом, потрібно практикувати у певній галузі права»

Опубліковано в №52(498)

Про роботу юридичної служби однієї з найбільших компаній-розробників технологій оптичного розпізнавання документів та лінгвістичного програмного забезпечення «Юридичній газеті» розповів юрист Мамука Пейкрішвілі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Пане Мамуко, розкажіть про діяльність та основну місію компанії ABBYY?

- ABBYY – міжнародна компанія, один з провідних світових розробників технологій оптичного розпізнавання документів та лінгвістичного програмного забезпечення. Місія компанії – допомагати людям розуміти одне одного. Нам вдається це робити завдяки технологіям штучного інтелекту, продуктам, призначеним для ефективного зберігання, перекладу, виокремлення і трансформації інформації.

До групи компаній ABBYY входять 14 міжнародних офісів, розташованих в Україні, Росії, США, Німеччині, Великобританії, Японії, Австралії, Канаді, Кіпрі та Тайвані. Офіс ABBYY Україна відкрився у Києві у листопаді 1995 р., а в 2000 р. ми продали перші програми ABBYY на ринки Східної Європи та країн Середземномор'я і почали формувати закордонну мережу партнерів. Сьогодні компанія працює з партнерами з 16 країн регіону, а київський офіс став східноєвропейською штаб-квартирою ABBYY.

ABBYY Україна – єдиний офіс компанії, який окрім просування власних продуктів, працює на ринку програмного забезпечення 1С. На цьому ринку компанія працює у 3-х напрямках: розробка рішень для автоматизації обліку, дистрибуція та впровадження ПЗ фірми «1С». Власне, ABBYY Україна – найбільший дистриб'ютор 1С в Україні.

Які найбільш відомі продукти ABBYY Ви можете назвати?

- Компанія розробляє та продає продукти для індивідуального використання, корпоративних користувачів та розробників. Найвідоміші продукти ABBYY – це система розпізнавання документів ABBYY FineReader, електронні словники для ПК і мобільних пристроїв ABBYY Lingvo, програма для перетворення PDF-файлів у редаговані формати та збереження документів у PDF ABBYY PDF Transformer, а також програма для розпізнавання візитних карток смартфонами ABBYY Business Card Reader.

Для корпоративних користувачів компанія пропонує, зокрема, комплексне рішення для автоматизації потокового введення даних з форм, анкет, бланків, декларацій ABBYY FlexiCapture та ABBYY Recognition Server – серверний продукт для автоматизації процесів оптичного розпізнавання зображень і конвертації PDF-файлів.

Також компанія створює продукти для розробників: ABBYY FineReader Engine – інструментарій розробника для інтеграції технологій розпізнавання, перетворення і конвертації документів у прикладні програми на платформах Windows, Linux, MacOS та FreeBSD; ABBYY FlexiCapture Engine – інструментарій розробника для інтеграції технологій потокового введення даних і обробки документів у прикладні програми на платформі Windows; ABBYY Mobile OCR SDK – інструментарій розробника для створення компактних рішень з розпізнавання тексту на різних мобільних платформах.

Хто є найвідомішими клієнтами ABBYY Україна?

- Продукти ABBYY використовують у Національному банку України, Київській міській державній адміністрації, Центральній виборчій комісії України, Центрі земельного кадастру України, Райффазен Банк Аваль, МТС Україна, ОТР Банк, Інтерпайп, Нокіа Україна, Kia Моторс Україна, ВАТ ПБК «Славутич», НЕК «Укренерго», компанії Turkish Airlines, компаніях Інтерпайп, Кока-Кола Беверіджиз Україна, Сандора, Тойота-Україна.

З якими проблемами юридичного напрямку сьогодні найчастіше доводиться зіштовхуватися юристам ABBYY?

- Найчастіше доводиться зіштовхуватися з тим, що законодавство України постійно зазнає змін. 28.12.2014 р. було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який був опублікований 31.12.2014 р., а набрав чинності 01.01.2015 р. При цьому ознайомитись із законопроектом заздалегідь об’єктивної можливості не було. Зазначеним Законом змінено поняття «роялті» та деякі платежі  за використання комп’ютерних програм перестали вважатись роялті, хоча по суті були роялті. У зв’язку з такими змінами довелося проводити ревізію договорів, вносити до них відповідні зміни, роз’яснювати деяким контрагентам причини внесення змін тощо. Також внаслідок цих змін змінилося оподаткування операцій з надання прав на використання комп’ютерних програм деяким категоріям користувачів. Наразі одні операції з надання прав на використання комп’ютерних програм оподатковуються ПДВ, інші (операції з виплати роялті) – ні. Хто знайомий з роботою підприємства, той розуміє, як такі зміни законодавства відбиваються на роботі юридичної та фінансової служб підприємства. Наразі чекаємо прийняття Податкового кодексу України у новій редакції та нових сюрпризів.

Наскільки законодавча база сьогодні сприяє чи, навпаки, заважає працювати компаніям у цій сфері?

- До 01.01.2015 р. для суб’єктів індустрії програмної продукції ставка податку на прибуток підприємства становила 5%. З 01.01.2015 р. зазначена пільгова ставка податку була скасована. З 01.01.2015 р. операції з надання прав на використання комп’ютерних програм кінцевими споживачами стали об’єктом оподаткування ПДВ. Станом на 15.12.2015 р. операції з постачання програмної продукції звільнені від оподаткування ПДВ. Але, наскільки мені відомо, у новій редакції Податкового кодексу України, запропонованій Кабінетом Міністрів України, для операцій з постачання програмної продукції ніяких винятків немає. Висновки кожен може зробити самостійно.

У порівнянні з іншими галузями, важко чи легко працювати юристам у цьому напрямку?

- Спілкуючись зі своїми колегами з різними спеціалізаціями, я розумію, що непросто працювати усім. Галузь права інтелектуальної власності я б не виокремлював з-поміж інших.

Якими критеріями Ви керуєтеся у процесі підбору співробітників до юридичного департаменту ABBYY ?

- Скажу лише щодо частини, яка стосується визначення рівня професійних знань і можливості виконувати поставлені задачі. Кандидат на зайняття посади юрисконсульта ABBYY повинен мати відмінні базові знання права, поглиблені знання авторського права й мати рівень знання англійської мови та юридичної англійської на рівні Advanced. Також важливим критерієм є те, за якою формою навчання кандидат проходив навчання у виші (денна чи заочна). Кандидати з заочною формою навчання практично не розглядались.

З огляду на Ваш досвід, що можете побажати юристам-початківцям?

- Юристам-початківцям раджу визначитися зі спеціалізацію. Галузей законодавства багато, і неможливо бути фахівцем у кожній галузі чи навіть у декількох. Щоб бути справді професіоналом своєї справи, потрібно практикувати у певній галузі права. Також я можу порадити приділити увагу іноземним мовам. Щонайменше, англійську мову необхідно знати на належному рівні. Юристам-початківцям слід враховувати, що юристи зі знанням іноземної мови отримують вищу заробітну плату ніж ті, хто іноземною мовою не володіє.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати