18 грудня 2018, 11:30

«Робота з європейськими клієнтами суттєво відрізняється від роботи з українським бізнесом»

Опубліковано в №50 (652)

Володимир Місечко
Володимир Місечко «Misechko & Partners law firm» керуючий партнер

Володимир Місечко, керуючий партнер Мisechko&Partners, розповів про головні досягнення своєї компанії у 2018 р., ставлення до інноваційного хайпу в юрбізнесі, представництво компанії в Польщі, а також про необхідність пошуку балансу між управлінською та юридичною роботою керуючого партнера юридичної фірми


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Володимир Місечко

— Для юридичного ринку 2018 р. став періодом знакових трансформацій. Чим відзначився 2018 р. для компанії «Місечко та Партнери»?

— Як і кілька попередніх років, 2018 р. був періодом значних трансформацій на ринку юридичних послуг в Україні. За майже 10 років існування Мisechko&Partners (компанія була створена у 2009 р.) я міг спостерігати за подіями на юридичному ринку. Найбільш суттєві зміни почали відбуватися ще у 2013 р. Економічна ситуація у країні призвела до кризи, де які юридичні компанії припинили свою роботу, а більшість мала пристосуватися до нових реалій. Саме це стало початком великих змін і трансформацій в нашій сфері, які досі тривають.

Якщо говорити про наші здобутки у 2018 р., то це були приємні зміни. Протягом останніх 2-х років ми відчували потребу в переїзді в новий офіс. Нарешті ми втілили в життя це бажання. Також у цьому році до нашої команди приєдналися кілька нових співробітників, що є індикатором розвитку фірми.

— Які практики опинилися на піку популярності, а які її втрачають?

— Насправді, юридична практика є індикатором ситуації в країні. Проаналізувавши практики будь-якої середньої української юридичної фірми, можна зрозуміти тенденції нашої економіки. Тому якщо говорити про практики, які були на піку популярності, варто відзначити практику корпоративного права, судову та податкову практики.

Корпоративне право, оскільки нарешті було прийнято Закон «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», що спричинило необхідність приведення всіх установчих документів клієнтів відповідно до його вимог.

Судова практика завжди була однією з найпопулярніших. Поки наше суспільство та бізнес не почнуть домовлятися одне з одним, судові послуги будуть завжди актуальними, до того ж з поступовим посиленням ролі адвоката у таких спорах. Водночас слід зазначити про зниження кількості господарських спорів, а також збільшення цивільних та адміністративних спорів.

Податкова практика (поряд з практикою транспорту та інфраструктури) є одним з основних напрямків діяльності нашої компанії, а враховуючи дії наших контролюючих органів (наприклад, з блокування податкових накладних), така практика завжди буде на піку.

Окремо варто відзначити наші проекти, пов'язані з ліквідацією латвійського банку «ABLV BANK, AS». Після банківської кризи на Кіпрі Латвія стала «банківською гаванню» для офшорних компаній, де бенефіціарами є громадяни пострадянських країн. Так, 70% всіх іноземних клієнтів ABLV Bank були пов'язані з Україною, Росією та Казахстаном.

26.02.2018 р. загальними зборами акціонерів ABLV Bank, AS було прийнято рішення про самоліквідацію банку, а також про порядок виплати гарантованих відшкодувань клієнтам, які мають право їх отримати. Таке рішення стало наслідком звинувачень ABLV Bank у відмиванні грошей та підкупі посадових осіб у Латвії.

Відповідно до латвійського Закону «Про гарантування вкладів», гарантовані державою відшкодування можуть отримати латвійські та міжнародні клієнти ABLV Bank, приватні та юридичні особи, які мають вклади в ABLV Bank. При цьому кожному клієнту гарантовано відшкодування в розмірі до 100 тис. євро з Фонду гарантування вкладів. Виплати будуть здійснюватися через латвійський банк Citadele banka, AS.

Гарантоване державою відшкодування поширюється на всі кошти вкладника: як на строкові вклади, так і на розрахункові, зарплатні, ощадні та інші рахунки. Таким чином, всі клієнти ABLV Bank (фізичні та юридичні особи) отримали право на гарантоване відшкодування до 100 тис. євро, але за умови, що такий клієнт надасть банку інші «дзеркальні» реквізити своєї компанії в іншому банку.

Однак на практиці це виявилося майже неможливим. За березень-травень 2018 р. я відвідав більше ніж 10 банків у країнах Європи (Латвія, Угорщина, Литва, Австрія, Німеччина). Жоден банк не підтвердив готовність відкриття рахунків для офшорних компаній. Такі відмови були викликані трьома чинниками: офшорною юрисдикцією, українськими бенефіціарами та латвійськими коштами.

Врешті-решт ми знайшли рішення. За цей час більше ніж 30 клієнтів з нашою допомогою отримали гарантовані латвійським фондом гарантування кошти, а для нас Рига стала другою домівкою. Окрім того, ми продовжуємо супроводжувати тих клієнтів, чиї вклади перевищували гарантовані 100 тис. євро. Однак наразі ці проекти перебувають на стадії комплаєнсу з боку ліквідаційної комісії ABLV Bank.

Команда Misechko&partners

— Ви маєте представництво у Польщі. Чому саме ця країна?

— Так, у 2015 р. ми відкрили представництво своєї компанії в Польщі на базі юридичної фірми «Дудковяк, Копец». Це польська юридична фірма, створена у 1992 р., з офісами у Варшаві, Кракові, Познані та Зеленій Горі.

Чому Польща? Вона є членом Європейського Союзу, нашим сусідом та партнером. Більшість українців, які працюють за кордоном, працюють саме в Польщі. Оцінюючи всі ці «за» та «проти», ми прийняли рішення про відкриття представництва в Польщі з метою юридичної підтримки як українського бізнесу, так і наших спів вітчизників.

За цей час ми представили інтереси не лише українського бізнесу в Польщі, але й польського бізнесу в Україні. Зокрема, ми представляли інтереси «Дніпроавіа» в судових спорах у Варшаві з компанією «LOT», вивели на український ринок кадрове агентство «Weegree», супроводжували українські проекти польського підрозділу компанії «SherwinWilliams» та виступали юридичним радником компанії «PGNiG».

— Чим відрізняється ведення юридичного бізнесу в Україні та Польщі?

— Різниця у веденні юридичного бізнесу в Україні та Польщі ідентична різниці в наших економіках та менталітеті. В Польщі для будь-якого підприємця консультуватися з юристами — це норма, до нього звертаються ще на етапі планування бізнесу та за порадами у процесі його ведення. Що стосується України, то у нас зазвичай йдуть за допомогою лише після виникнення тих чи інших проб лем, коли все горить і потрібно щось терміново вирішувати. Завдяки таким особливостям українського юридичного бізнесу ми завжди отримуємо складні та цікаві запити, інколи справжні виклики, які потребують нестандартного мислення і творчих рішень.

До того ж різниця відчувається у бізнес-процесах. Наприклад, в Україні вважається нормою під час судових розглядів «переписати» компанію боржника на підставних осіб та перевести активи на чисту компанію. В Польщі учасники судового процесу є більш відповідальними. Під час судового розгляду суд обов'язково пропонує сторонам медіатора для вирішення спору та лише після їх відмови розглядає справу по суті. Також відмінністю є строки розгляду справи та набрання рішенням чинності. У порівнянні з Україною, в Польщі вони є більшими, що підтверджує факт добросовісності боржника.

— Зараз ведеться багато розмов про загрози автоматизації для юридичного бізнесу: від заміни джуніорів ботами до зникнення професії юриста. Які загрози Ви бачите?

— Дійсно, тема діджіталізаціі сколихнула достатньо консервативний юридичний ринок. Зокрема, радикальні теорії Річарда Сасскінда, які викликали справжній шквал різних емоцій та стали основою для багатьох дискусій, що тривають і досі. Ми живемо в епоху змін, тому заперечувати або не звертати на них увагу нерозумно та небезпечно для власників юридичного бізнесу.

Сучасного юриста вже не здивуєш термінами «бот», «блокчейн», «криптовалюта». Проте я не думаю, що автоматизація є загрозою для юридичного бізнесу, вона просто полегшує роботу юриста. Більше не потрібно годинами сидіти з реєстрами або в інтернеті для пошуку інформації. За допомогою чат-ботів за декілька секунд можна отримати необхідні дані про юридичних та фізичних осіб. З часом рутинної та типової роботи ставатиме все менше, а зав дань, які вимагають творчих та нестандартних рішень, навпаки, буде більше. Якщо кілька років тому дуже важливою була вузька спеціалізація, то зараз більш цінною є здатність до швидкого навчання, різнобічність та вміння швидко працювати з інформацією, якої стає все більше. Найважливіше для сучасного юриста — бути відкритим до змін та інновацій, а також постійно займатися само освітою.

— Репутація для юридичної фірми — це один з найцінніших активів. Чи є у Вас методи, які підпадають під табу через репутаційний чинник?

— Ділова репутація юридичної компанії — це свого роду візитна картка, яка розкриває рівень професіоналізму, відкритості, престиж і відповідність діяльності вимогам закону. Від неї залежать такі моменти як залучення клієнтів, потенційних партнерів та інвесторів, збільшення частки ринку і вихід на нові, а також збільшення доходу компанії. Вона являє собою «добре ім'я» компанії, яке дуже легко втратити та важко відновити.

На жаль, не всі гравці юридичного ринку дотримуються навіть мінімальних етичних норм. За 10 років роботи на цьому ринку я бачив багато юридичних фірм, які створювалися під час кадрових змін у владі нашої крани та закривалися після появи нових політичних сил. Мені дуже приємно, що в нашій країні трендом стає прозорість, а етичність ведення бізнесу починає бути конкурентною перевагою. Я вважаю, що більшої поваги заслуговують такі компанії як наша, які працюють незалежно від політичної ситуації в країні. Я все життя активно займаюся спортом та надаю перевагу чесним змаганням і конкуренції.

Ми завжди намагаємося бути чесними та відкритими з нашими клієнтами, співробітниками та партнерами, тому що шляхом обману можна отримати лише тимчасову вигоду, але втратити репутацію та довіру.

— За якими принципами Ви будуєте взаємовідносини з клієнтами?

— Головний принцип у роботі з клієнтами — персоналізований підхід до кожного. Завдання юриста — з'ясувати, що в голові у клієнта; зрозуміти, що може зробити для вирішення його проб леми юрист; домовитися з клієнтом про етапи роботи; пояснити можливі ризики та результати; забезпечити максимальний психологічний комфорт клієнта. На мою думку, ніколи не можна перетинати межу робочих відносин і переходити на «ти». Також ми намагаємося бути максимально доступними для клієнта і залишаємося на зв'язку 24/7.

— Керуючий партнер — це, насамперед, менеджер, який виконує також юридичну роботу. Як знайти баланс між цими двома функціями?

— Мабуть, баланс між цими двома функціями не потрібно шукати. Керуючий партнер, передусім, повинен вміти правильно розподіляти роботу між членами своєї команди та не боятися делегувати навіть найскладніші завдання. Головне для партнера — робота зі стратегічними питаннями розвитку компанії. Якщо продовжувати самостійно виконувати багато юридичної роботи, то компанія просто не буде розвиватися і не встигне за постійними трансформаціями на сучасному юридичному ринку.

— Які поради Ви можете надати тим, хто починає свій шлях в юриспруденції? Що Ви зробили б по-іншому, коли починали діяльність?

— Головна порада для тих, хто тільки починає свій шлях в юридичному бізнесі — добре подумайте, перед тим як відкрити свою компанію. Сучасні реалії ринку дуже відрізняються від крутих юридичних компаній, які показують в американських фільмах. Навіть якщо ви вважаєте себе невизнаним генієм юриспруденції — подумайте ще раз. Адже керівник власної фірми має бути ефективним менеджером, маркетологом, продавцем, провісником майбутнього і лише потім юристом. Будьте відкритими та різнобічним, постійно займайтеся самоосвітою та робіть успішну кар'єру у великих українських і міжнародних юридичних компаніях. Однак якщо ви готові до постійних викликів, падінь, відсутності фінансової стабільності та спокою у вашому житті — ризикуйте. В таких умовах часу нудьгувати у вас точно не буде.

— Які цілі Ви ставите перед компанією на 2019 р.?

— Наша компанія поставила перед собою декілька цілей. Разом з командою я маю намір втілювати їх у життя. У новому році ми будемо працювати над впровадженням нових послуг та покращенням наявних, вдосконаленням сервісу для клієнтів, а також приділимо більше уваги маркетингу та роботі з внутрішніми процесами в компанії. До того ж ми маємо відсвяткувати перши ювілей компанії — 10 років!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати