22 квітня 2019, 10:51

«Репутація — це те, що ти напрацьовуєш роками, а втратити можеш за одну секунду»

Опубліковано в №17-18 (671-672)

Ігор Крижановський
Ігор Крижановський «TEFFI» керуючий партнер
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Три роки тому інхауз-юрист із банківської сфери Ігор Крижановський вирішив перейти на «протилежний бік» професійного життя, заснувавши власну юридичну компанію — TEFFI Law Firm. Ризик себе виправдав. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сьогодні фірма значно розширила команду, підвищила експертизу, надає послуги європейському бізнесу в Україні та знає, що відносини з клієнтами — це «гра в довгу». 

Як TEFFI сьогодні позиціонує себе на ринку? Чому компанія ніколи та ні в чому не відмовить своїм клієнтам? Читайте в інтерв'ю з її керуючим партнером Ігорем Крижановським.

Ігор Крижановський

— Ігорю, розкажіть, як розвивалася Ваша кар'єра? Чому Ви прийшли в юриспруденцію та в юридичний бізнес?

— Ще зі шкільних років у мене була мрія — стати юристом, а точніше адвокатом. Шлях до цієї мети був достатньо довгим. В іншій сфері, ніж юриспруденція, я ніколи себе не бачив та чітко розумів, що це єдине, що я вмію робити, від чого кайфую, де бачу результат. Паралельно з навчанням в університеті, після пар я працював у Печерському суді. Окрім того, протягом тривалого часу я працював корпоративним юристом у банківській сфері (Укргазбанк, Credit Europe Bank).

У 2015 р. на хвилі Революції Гідності, коли в країні стався емоційний підйом, я прийняв рішення піти з інхауз-сфери та заснувати власну компанію. У мене завжди було бажання мати власний бізнес, тому що в цьому вбачається свобода. Я розумів, що можу якісно надавати послуги. Удвох з моїм партнером ми починали з офісу розміром в одну кімнату. Просто пішли та почали працювати. Сьогодні ми значно виросли. Нас вже далеко на дві людини та навіть не десять людей. Ми продовжуємо рости, а я почуваюся дуже щасливим від того, що працюю в цій сфері.

— На сайті Вашої компанії в описі фірми Ви пишете про репутаційність. Що для Вас означає репутація юридичної фірми в сучасних реаліях розвитку юрбізнесу?

— Для мене репутація — це те, що ти напрацьовуєш роками, а втратити можеш за одну секунду. Історія знає безліч таких випадків. Тому репутація для нас є цінністю, яку ми сповідуємо, над якою працюємо щохвилини незалежно від обставин (направляючи клієнту документ, беручи участь у судовому засіданні або обговорюючи останні законодавчі зміни за філіжанкою кави з колегами на профільному заході).

— Які непорушні принципи Ви сповідуєте у взаємовідносинах зі своїми клієнтами?

— TEFFI Law Firm — клієнтоорієнтована фірма. Один з основних принципів нашої роботи звучить таким чином: «Допоки у клієнта не вичерпаються питання». Ми реагуємо швидко, надаємо інформацію якомога простіше для розуміння та прагнемо повністю задовольнити потреби клієнтів. При цьому залишаємося доступними для клієнтів як у плані розуміння, так і контакту. Ми приділяємо багато уваги нашим клієнтам поза межами наявних проектів: інтеграція у бізнес-процеси клієнтів, зацікавленість поточною діяльністю, участь у внутрішніх питаннях і процесах, коментарі та рекомендації щодо побудови векторів розвитку.

— Коли, на Вашу думку, клієнту варто сказати принципове «Ні»?

— «Ні» клієнту? Ніколи (посміхається — ред.). Однак це не означає, що ми візьмемося за якусь «чорну» роботу. Насамперед, наша команда — це висококваліфіковані спеціалісти, які дотримуються високих стандартів етики та моралі. Ми не прагнемо отримання «швидких грошей». На нашу думку, важливою є репутація та позиціонування на юридичному ринку. Тому ми обрали для себе стратегію попередньої роботи з майбутнім клієнтом, коли вже на етапі знайомства зрозуміло, чи продовжуватиметься співпраця з цим клієнтом.

Ми не будемо співпрацювати з потенційним клієнтом, якщо його запити суперечитимуть нашим уявленням про чистий та прозорий ринок. Наші клієнти можуть бути впевненими в тому, що отримають послуги, які відповідають світовим діловим стандартам. Можливо, такий підхід призводить до втрат на коротких дистанціях, але він буде виграшним на дистанціях, спрямованих на довготривалу та плідну співпрацю. Отже, якщо ми з клієнтом сповідуємо однакові цінності, то ніколи не зможемо відмовити йому в наданні якісних та своєчасних послуг.

— Хто є Вашими клієнтами? Як і де Ви шукаєте нових клієнтів?

— Ми дуже пишаємося тим, що представляємо частину фінського, німецького, нідерландського бізнесу в Україні. Серед наших клієнтів зустрічаються компанії з різних індустрій: хімічна та харчова промисловість, ІТ‑технології, дистрибуція товарів та послуг, агросектор, благодійна діяльність, оптова торгівля, логістика, інвойс-аудит тощо.

В юридичному бізнесі вершина майстерності у збільшенні кількості клієнтів — це коли клієнт сам до тебе приходить. Знову ж таки, це питання про репутацію юридичної фірми, що приваблює клієнта. Звичайно, ми проводимо різноманітні заходи з метою залучення нових контактів та активно беремо участь у розширенні своєї впізнаваності, але найбільш дієвою рекламою для TEFFI є успішні кейси та проекти її команди. Ми працюємо щодня над побудовою якісного та відомого бренду на українському ринку, аналізуємо все те, що відбувається навколо нас, робимо свій внесок у соціальні ініціативи, що дозволяє більшій кількості людей дізнатися про «TEFFI» та зрозуміти наш підхід до справи.

— Розкажіть, якими тенденціями можна відзначити розвиток практики корпоративного права на ринку юридичних послуг України?

— Корпоративне право залишається важливою складовою прибутку для юридичних компаній України. Поряд із судовою, вона генерує левову частку доходу для багатьох гравців ринку. Тому розвитку сприяють одразу декілька чинників, серед яких можна відзначити останні зміни законодавства, неоднозначну судову практику та численну кількість прогалин. Додають складності іноді різні погляди державних органів, бізнесу та його консультантів на однакові положення. Варто зазначити, що кризовий 2014 р. супроводжувався зменшенням бізнес-активності та кількості запитів до консультантів. Поступове зростання економіки та пожвавлення ринку призводять до збільшення кількості M&A угод, що є насправді позитивною тенденцією. Тому надалі ми очікуємо лише збільшення кількості запитів від наших клієнтів щодо послуг у сфері корпоративного права.

— Як зміни вплинули на судову практику розгляду корпоративних спорів?

— Значний вплив на практику в корпоративних спорах мали два основних чинники: судова реформа та прийняття минулого літа Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», який докорінно змінив підходи в регулюванні корпоративних відносин у найпоширенішій формі господарювання — ТОВ. Не хотілося б надавати оцінку судовій реформі, вона не є предметом нашого спілкування. Краще зупинитися на новому законі. Практика його застосування перебуває у процесі формування. Хоча він подавався як проривний, сучасний та вкрай необхідний, практика застосування відкрила низку питань, які потребують доопрацювання.

Сьогодні вже можемо констатувати неоднозначність судової практики щодо застосування цього закону, особливо коли зіштовхуємося з колізією положень статуту конкретного товариства з нормами закону або норм закону з нормами інших законодавчих актів. Цікаво дочекатися, коли спірні питання потраплять на розгляд Верховного суду, та дізнатися його позицію, але поки що більшість спорів за новим законодавством перебувають на стадії апеляційного перегляду, хоча в реєстрі можна відшукати певні винятки. Хочеться нагадати, що через 2 місяці (спілкування відбувалося 17.04.2019 р. — ред.) закінчується перехідний період для приведення статутів ТОВ і ТДВ до вимог чинного Закону, тому радимо клієнтам не відкладати це питання, а поквапитися з його вирішенням.

— За останні кілька років корпоративне законодавство нашої країни зазнало суттєвих змін. Яку оцінку Ви можете їм надати з позиції практичного застосування?

— Оскільки вже згадали Закон про ТОВ, то продовжимо про нього говорити. Питання можливостей полягає в тому, чи дійсно новий Закон надав так багато позитивного в корпоративних відносинах за час його дії на практиці? Передчасна інтеграція європейських стандартів у регулюванні корпоративних відносин призвела до нерозуміння нових процесів в управлінні товариствами. Питання поставали як перед власниками, так і перед юристами, а особливу увагу отримали корпоративні договори та значні правочини, що й досі не мають остаточно сформованого алгоритму дій їх реалізації. Останні взагалі змогли фактично зупинити повсякденну господарську діяльність багатьох компаній.

З метою уникнення ризику визнання угод недійсними в майбутньому, контрагентам доводилося запитувати один в одного фінансові звіти, що в реаліях сьогоднішнього існування бізнесу в Україні здається чимось неприпустимим, тоді як запит протоколу з рішенням загальних зборів про надання згоди на здійснення значного правочину здавався чимось «не з цього світу». Таким чином, з одного боку, ми розуміємо, з якою метою впроваджуються подібні новели, а з іншого боку, постає питання про те, чи готовий до них бізнес та яким чином відбуватиметься їх реалізація.

— Чи варто щось оновлювати після оновлення за цим напрямком?

— Як відомо, прекрасному немає меж. Ми очікуємо вирішення або роз'яснення окремих питань за Законом України «Про Товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», а також введення низки новел, що надасть бізнесу практичні засоби для простішого залучення інвестицій за валютною лібералізацією.

— Повернемося до юридичного бізнесу. На завершення розкажіть про плани щодо розвитку фірми на найближчий рік.

— Ми обрали для себе «спокійність». Згідно з нашою неквапливою стратегією розвитку, ми орієнтовані на зміцнення внутрішніх позицій (розвиток наших основних практик, формування під них команди юристів-експертів, збільшення штату працівників на 25%), а також на збільшення кола наших лояльних клієнтів і крос-продаж. У 2019 р. ми не націлені на становлення та відкриття нових модних практик, а більше приділяємо уваги стабільності та поступовому розвитку. Це дозволяє нам одночасно підтримувати вже сформоване середовище (в тому числі у відносинах з нашими клієнтами) та робить нас гнучкими до зовнішніх змін.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати