18 червня 2018, 11:32

Пріоритетна комунікація європейського вектору

Ілля Черногоренко
Ілля Черногоренко координатор SC Network в Україні, начальник відділу забезпечення діяльності Голови та заступника Голови Верховного Суду

Європейський суд з прав людини (даліЄСПЛ) активно розвиває діалог з верховними судами країн Ради Європи. Підтвердженням тому є створена ЄСПЛ у 2015 році комунікаційна мережа Supreme courts network (SC Network), метою якої є обмін досвідом між ЄСПЛ та верховними судами країн Ради Європи щодо практики застосування Конвенції.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Спеціально для «Юридичної газети» концепцію мережі та можливості від участі в ній для України прокоментував Ілля Черногоренко, координатор SC Network в Україні, начальник відділу забезпечення діяльності Голови та заступника Голови Верховного Суду.

Ілля Черногоренко

– Пане Ілле, 8 червня 2018 року Ви взяли участь у роботі Форуму мережі SC Network, що відбувся у місті Страсбург; які основні теми стали предметом обговорення на Форумі?

– Форум об’єднав представників верховних судів з 21 країни Ради Європи. З вітальним словом перед учасниками виступив Президент ЄСПЛ Гвідо Раймонді, який наголосив на тому, що для ЄСПЛ, як інституції, комунікація з верховними судами є пріоритетним напрямком розвитку. Така комунікація, за словами Президента, має збагачувати як ЄСПЛ так і верховні суди.

Водночас, суддя ЕСПЛ від Сполученого Королівства Тім Ейке зазначив про важливість комунікаційної мережі SC Network у контексті набрання чинності Протоколу № 16 до Конвенції. Зазначений протокол дозволятиме верховним судам, зокрема і Верховному Суду, звертатись до ЄСПЛ за консультативним висновками у конкретних справах.

– Яке практичне значення матиме для Верховного Суду участь у мережі SC Network?

– Концепція мережі SC Network наступна. В кожній країні-учасниці SC Network має бути призначений координатор Мережі. У випадку якщо у верховному суді виникає питання щодо застосування Конвенції, координатор мережі може звернутися до юристів ЄСПЛ з проханнями надати перелік рішень ЄСПЛ, що містять найбільш релевантні для даної ситуації позиції.

В свою чергу, ЄСПЛ, розглядаючи конкретну справу, може запросити в учасників мережі узагальнити практику вирішення того чи іншого питання. Слід зазначити, що ЄСПЛ вже використовував зазначену можливість, запитуючи у країн-учасниць необхідну інформацію, наприклад, під час вирішення справи Барбулеску проти Румунії.

Ілля Черногоренко

– Яким чином технічно працює створена ЄСПЛ мережа SC Network?

– SC Network – це, по суті, веб-сайт. На сайті є розділи із загальною інформацією для всіх країн. Також на сайті у кожної країни-учасниці є власний розділ. У розділах по країнах можна починати теми і теоретично будь який інший учасник Мережі може відповісти/доповнити запис. Зазначений формат дозволяє звернутись одночасно до всіх країн-учасниць мережі з проханням поділитись досвідом з того чи іншого питання застосування Конвенції.

Водночас, у кожної країни є можливість подати до ЄСПЛ письмовий Formal Request – запит релевантної практики ЄСПЛ. Ідея вчасна та сучасна. І цей механізм вже працює.

– Які Ви бачите перспективи участі у мережі SC Network для України?

– Коли мова йде про якість змісту судового рішення, то посилання на практику ЄСПЛ, як на мене, у певних ситуаціях має бути пріоритетом. При цьому, цінною є не сама по собі згадка про судове рішення Євросуду. Цінним є посилання на релевантну для конкретних правовідносин практику ЄСПЛ.

У цьому контексті мережа SC Network дозволяє проводити швидку та ефективну комунікацію з досвідченими юристами ЄСПЛ, що готові оперативно знайти необхідну практику. Переконаний, що такий ресурс Україна має використовувати активно.

Водночас, у рамках мережі SC Network у найближчі тижні планується проведення тренінгу для суддів та працівників апарату щодо пошуку практики ЄСПЛ у базі судових рішень HUDOC. Даний тренінг буде проведений юристами ЄСПЛ із досвідом роботи у десятки років. Більш того, база судових рішень HUDOC має бути доповнена інтерфейсом з українською мовою вже до кінця цього року.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати