11 лютого 2019, 15:39

«Партнерство — це відповідальність не лише за себе, але й за всю команду»

Опубліковано в №7 (661)

Олександр Фефелов
Олександр Фефелов «ЮФ Ілляшев та Партнери» партнер, адвокат, керівник практики антимонопольного та конкурентного права
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Наприкінці січня ЮФ «Ілляшев та Партнери» повідомила про поповнення партнерського складу. До керівництва однієї з провідних юридичних фірм України увійшов Олександр Фефелов, який минулого року дебютував у дослідженні ЮГ «Вибір клієнта: ТОП-100 юристів України».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


20170721_125 Олександр Фефелов — адвокат, член Міжнародної асоціації адвокатів, член Громадської ради при Антимонопольному комітеті України (з 2012 р.), голова Правового комітету та член Президії Громадської ради при АМКУ. Бере активну участь у роботі Громадської ради з метою забезпечення успішної нормотворчої та експертної роботи у сфері антимонопольного та конкурентного права, вдосконалення ефективної взаємодії державних органів, бізнесу та суспільства.

З 2010 р. Олександр Фефелов очолює практику антимонопольного та конкурентного права ЮФ «Ілляшев та Партнери». До сфери його спеціалізації входить консультування клієнтів з різних аспектів законодавства щодо захисту економічної конкуренції, юридичний супровід угод M&A, проведення юридичних аудитів суб'єктів господарювання, структурування угод. Під його керівництвом практика антимонопольного та конкурентного права ЮФ «Ілляшев та Партнери» отримала міжнародне визнання.

— Олександре, розкажіть, як будувалась Ваша кар'єра?

— Через 3 місяці після мого випуску з Українського інституту міжнародних відносин при Державному Університеті імені Тараса Шевченка розпався СРСР. Фактично у 1991 р. мені не було куди йти працювати за фахом, здобутим в УІМО (наразі КІМО). Випадково, за порадою відомого українського правника Сергія Юрійовича Козьякова, дізнався, що в нашому МЗС є вакантне місце. Після кількох місяців перевірок пішов працювати на дипслужбу. Це був надзвичайно цікавий період становлення нової української дипломатії. Через рік мені вдалося поїхати на кількамісячне стажування до Лондонського університету та одночасно розпочати практику в лондонському офісі Clifford Chance. В Лондоні я познайомився з чудовою людиною, майбутнім багаторічним керівником київського офісу міжнародної ЮФ Salans (наразі — Dentons) Олегом Батюком, де з його легкої руки пропрацював майже 14 років. Потім я кілька років працював в ЮФ Beiten Burkhardt, де був керівником практики та членом керівного борду київського офісу.

— Як Вам вдалося стати партнером однієї з найбільш успішних юридичних компаній?

— У 2010 р. мене запросилив ЮФ «Ілляшев та Партнери», щоб очолити й розвивати новий для фірми напрямок. Це був справжній виклик, на який я погодився. Я вдячний фірмі за можливість працювати в суперпрофесійній команді, де я керую однією з ключових для фірми практик.

— Чи має ЮФ «Ілляшев та Партнери» певні стандарти щодо призначення партнерів?

— По-перше, людина повинна бути сильним професіоналом у своїй галузі, але при цьому добре розумітися на суміжних напрямках. По-друге, партнер повинен мати довіру клієнтів, а також авторитет серед колег у фірмі та на юридичному ринку. А головне, така особа повинна бути носієм корпоративної культури.

— Як Ви вважаєте, чи має партнерство в юридичній компанії якісь підводні камені?

— Безперечно. На перший погляд, партнерство — це статус і престиж, а насправді це відповідальність, і не лише за себе, але й за команду, за кожну роботу, виконану твоїми підлеглими для клієнтів, за управління навантаженням, за розподіл ролей, за створення конструктивного, надихаючого мікроклімату в команді, за досягнення фінансових результатів фірмою. Партнерство — це особиста репутація як спеціаліста і керівника.

— Які плани Ви маєте щодо розвитку практики антимонопольного права в межах роботи компанії?

— Наразі ми розвиваємо напрямок представництва клієнтів у справах про антиконкурентні узгоджені дії та зловживання монопольним становищем. Окрім того, ми виділили як окремий напрямок у межах практики: надання послуг клієнтам у таких питаннях як оскарження у сфері публічних закупівель, отримання державної допомоги та антимонопольний комплаєнс. Вважаємо ці сфери перспективними, враховуючи кількість справ, що розглядаються постійно діючою адміністративною колегією АМКУ з розгляду порушень законодавства у сфері публічних закупівель, а також питань, що виникають у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання.

— Ваш досвід роботи у сфері антимонопольного регулювання в Україні становить більше ніж 25 років. Які найбільші досягнення можете відзначити у законодавчій площині за цей час?

— Варто відзначити ухвалення базового законодавства, яке на багато років визначило правила регулювання, контролю та розвитку економічної конкуренції в країні. Закони «Про Антимонопольний комітет України», «Про захист економічної конкуренції» та «Про захист від недобросовісної конкуренції» є основою, завдяки якій ця галузь права взагалі існує.

Що стосується більш близького до нас часу — це підписання Угоди про асоціацію України та ЄС. Серед іншого, в Угоді визначені основні зобов'язання України щодо приведення законодавства про захист економічної конкуренції та практики його застосування до acquis ЄC, а також вказані строки, коли відповідні акти ЄС в цій галузі повинні бути імплементовані в національне законодавство. Майже всі зобов'язання, взяті Україною в галузі захисту конкуренції, вже виконані. Я вважаю це найбільшим досягненням у законодавчій площині у сфері захисту конкуренції.

— Чи покращився діалог «АМКУ — бізнес» за останній час?

— Одразу після призначення нової команди АМКУ на чолі з Юрієм Терентьєвим Комітет почав проводити політику відкритості та прозорості своєї діяльності, чого добивалася юридична спільнота багато років. Я не кажу про такі офіційно затверджені речі як обов'язкова публікація всіх рішень Комітету на його веб-сайті. Також це стосується пояснень чи роз'яснень підстав прийняття того чи іншого рішення, можливості діалогу між бізнесом і АМКУ. Я впевнений, що багато представників бізнесу вже взяли участь в офіційних заходах (форумах, конференціях, круглих столах, опитуваннях), які проводить Комітет. Державні уповноважені доволі часто спілкуються з бізнесом, потрапляння на офіційний прийом до них стало нормальною бюрократичною процедурою. Вони не бояться спілкуватися з представниками компаній, юристами та економістами, які представляють інтереси бізнесу.

Також варто відзначити, що АМКУ відійшов від такого показника роботи органу як кількість або сума стягнутих штрафів. Наразі робота спрямована не в бік жорстокого покарання порушників, а, скоріше, в напрямку адвокатування та загального захисту конкуренції. Кількість рекомендацій замість рішень про багатотисячні штрафи, як на мене, помітно зросла. Що стосується штрафів, то їх суми стають більш зрозумілими.

— Ви проводите майстер-класи з питань антимонопольного комплаєнсу. Розкажіть, з якими проблемними питаннями бізнес зіштовхується в цьому напрямку?

— Досі зустрічаються компанії, які не бачать проблем в неотриманні дозволів на здійснювані ними концентрації. Ще гірше, що деякі бізнесмени просто не розуміють загроз від антиконкурентних узгоджених практик, які вони використовують у своїй діяльності. Не розуміють, про що можна домовлятися зі своїми контрагентами, а про що навіть розмовляти заборонено з наявними чи потенційними конкурентами.

— Які челенджі, на Вашу думку, чекають на бізнес у 2019 р.?

— Оскільки майже всі умови Угоди про асоціацію щодо питань конкуренції Україна вже виконала, АМКУ зосередить свою увагу на практичній реалізації прийнятих нормативних актів. Передбачаю, що цього року бізнесу слід очікувати більш прискіпливого ставлення Комітету й суспільства до такого явища як державна допомога, яка надаватиметься, сподіваюся, лише у чітко визначених законодавством випадках.

— Хто для Вас є авторитетом в юридичній професії?

— Є таке англійське прислів'я: «The right man on the right place». Для мене авторитетом є колеги-практики, які щодня вдосконалюють свої професійні знання, намагаються не просто бути найкращими у професії, але й чесно та ефективно вирішувати найскладніші питання, виявляючи інтелектуальні здібності найвищого ґатунку.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати