04 грудня 2018, 12:08

«Надійна команда – це запорука успіху та опанування будь-якого бізнесу»

Опубліковано в №49 (651)

Юрій Петренко
Юрій Петренко «ADER HABER» керуючий партнер

Про реалії юридичного бізнесу, прогнози на 2019 р., новий погляд на роль керуючого партнера і стратегію юридичної компанії, цілі та цінності в юридичному бізнесі «ЮГ» розповів керуючий партнер ADER HABER Юрій Петренко


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Юрій Петренко

– Юрію, чи змінилося (та як відчутно) Ваше ставлення до юридичного бізнесу після виходу на ринок бренду ADER HABER?

– Загалом, моє ставлення не змінилося, оскільки мої погляди є достатньо сталими (особливо, якщо враховувати, що цим бізнесом я займаюся вже багато років). Розуміння того, як вести бізнес, у мене з’явилося ще у 2006 р. Однак враховуючи, що в той час ми довірили керівництво компанії нашому колезі, то зрозуміло, що певні погляди та принципи ведення бізнесу були також делеговані. Це був хороший досвід, але наразі я маю можливість керуватися своїми переконаннями, як найкраще реалізовувати бізнес-модель компанії та як вести юридичний бізнес. Дуже приємно, що сьогодні мої партнери повністю поділяють мої погляди та принципи.

– Які цілі та які цінності Вашої компанії?

– Основною цінністю, як би це пафосно не звучало, є люди, наша команда, з якою ми крокуємо вперед. Коли починаєш бізнес, потрібно вирішити, з якою командою ти будеш це робити. Це мають бути люди, яким ти довіряєш та можеш доручити реалізацію надскладних проектів. Надійна команда – це запорука успіху та опанування будь-якого бізнесу.

Що стосується цілей, передусім, ми прагнемо досягнути всіх можливих юридичних висот на українському та міжнародному юридичних ринках. Ми плануємо відкрити кілька офісів у країнах Європи для ефективного обслуговування наших клієнтів за кордоном. Отже, наша мета – це визнання, ефективна модель управління та супер результат.

Звісно, отримання прибутку також є ціллю, як і побудова відносин з клієнтами, залучення нових клієнтів тощо. Ми готові інвестувати не лише в ті проекти, які приносять гроші, але й у ті, які приносять соціальне благо та допомагають змінювати життя країни (в тому числі правове) на краще. У нас завжди знайдуться ресурси, щоб бути корисними країні та суспільству.

– На яку реакцію колег Ви очікували? Якою вона була насправді?

– Юридичний бізнес – це репутаційний бізнес. Дуже часто буває так, що клієнт взагалі не звертає уваги на назву компанії, а звик працювати з конкретним експертом. Реалізація нового бренду дозволила нам донести до наших надійних партнерів та усієї юридичної спільноти інформацію про позитивні зміни, розповісти про те, які напрямки ми плануємо розвивати та посилювати, хто з партнерів поділяє цінності нашої команди. Я впевнений, що у клієнтів та колег це викликало позитивну реакцію.

– Чи відбулась у Вас зміна підходів до роботи, а також вимоги до посади керуючого партнера та інших співробітників компанії?

– Звичайно, зараз ми сповідуємо зовсім іншу концепцію ролі керуючого партнера. Раніше у нас був досвід, коли керуючий партнер виконував обов’язки адміністративного директора та займався відповідними питаннями операційної діяльності. Однак моя позиція така, що керуючий партнер – це людина, яка працює переважно поза офісом, спілкуючись з клієнтами та ринком, забезпечує постійний project flow та генерує стабільний і прогнозований потік фінансів. При цьому пошук нових клієнтів та встановлення надійних партнерських відносин також є однією з ключових функцій партнерів і радників ADER HABER.

Роль керуючого партнера – відповідальна та особиста в діяльності компанії. Колеги інколи жартують, що мене важко застати в офісі. На мою думку, якщо керуючий партнер постійно в офісі – це сигнал про те, що щось пішло не так, і я займаюся не тими справами, якими повинен займатися. Моя робота – це клієнти, ринок, пошук нових можливостей тощо. Безперечно, до моїх функцій також належить інтеграція команди в усі процеси та забезпечення максимально ефективної комунікації між усіма ланками. Однією з нових та цікавих для мене функцій стало залучення до команди нових зіркових гравців.

Юрій Петренко – Яким, на Вашу думку, має бути керуючий партнер сучасної юрфірми в Україні?

– За результатами досліджень (зокрема, американських) було зроблено висновок, що фізично приваблива людина досягає більшого успіху на своїй посаді. Враховуючи досвід американських колег, мабуть, керуючий партнер, окрім іншого, має бути привабливим (жартує – ред.). Однак я все ж таки вважаю, що привабливість – не на першому місці. Керуючий партнер повинен мати добрі комунікативні навички, бути хорошим інтегратором та відчувати сучасні тенденції бізнесу. Це людина, яка має мислити розважливо, глобально, прораховувати багато кроків наперед, вміти знаходити вихід в екстрених ситуаціях та мислити критично.

Керуючий партнер повинен вибудовувати та задавати стандарти відносин з клієнтами, оскільки останні дуже вибагливі як до якості надання послуг, так і до якості спілкування. Керуючий партнер має слідкувати за всім, що відбувається поза межами офісу, в бізнес-спільноті, а також знаходити час для розуміння та аналізу внутрішніх процесів у компанії. Це особливо важливо в контексті слідування обраному курсу цінностей та цілей компанії.

Для мене дуже важлива оцінка моєї роботи з боку колег. Два роки тому я започаткував цікаву для себе практику: аналітичне опитування з майже сотнею запитань, де я прошу колег анонімно оцінити мої ділові та особисті риси. Я був приємно вражений результатами, це стало для мене хорошим поштовхом для розвитку свого лідерства як особисто, так і в команді.

– Як віднайти ідеальний баланс розподілу ресурсів на менеджмент компанії та керівництво юридичною практикою? Як правильно поєднати в собі керуючого партнера та керівника практики? Як у Вас побудована система делегування?

– Достатньо довго я очолював напрямок вирішення спорів. Судовий процес припав мені до душі ще зі студентських часів, тож представництво клієнтів у суді – це одна з моїх улюблених практик. Коли я став керуючим партнером, мені потрібно було обрати оптимальну модель, щоб я міг виконувати нові функції та ефективно продовжувати свою практику. Здається, мені вдалося знайти таку модель за допомогою колег та радників. Наприклад, Андрій Гвоздецький почав опікуватися багатьма питаннями та активно допомагає мені керувати напрямком вирішення спорів нашої компанії.

– Які ключові зміни та події юридичного ринку України у 2018 р. Ви можете відзначити? Які їх причини та можливі наслідки як для ринку загалом, так і для певних категорій юрфірм?

– На мою думку, важливо почати з питання надання юридичних послуг. Наразі достатньо активно розвивається legal tech. Всі про це говорять, всі намагаються застосувати або спростити якусь частину юридичних послуг (принаймні ту частину, де не потрібно залучати інтелектуальну працю юристів), тобто максимально автоматизувати ці процеси. Загалом, це світова тенденція, яка спостерігається не лише в юридичному середовищі. Вважаю, що legal tech є ключем для поліпшення ефективності будь-якого бізнесу, але я впевнений, що юристи завжди залишаться затребуваними.

Також не втрачає позицій агросфера, ЗЕД. Інвестори виявляють зацікавленість в Україні. Водночас продовжує розвиватися кримінальна практика, існує великий попит на представництво інтересів клієнта у кримінальному провадженні. Звичайно, з наближенням виборів актуальним стає виборче право. ADER HABER спеціалізується також на цих питаннях, ми представляємо клієнтів на всіх етапах виборчого процесу, активно захищаємо їхні права та у разі потреби можемо оскаржити порушення їхніх прав до суду.

Тенденція щодо ринку та послуг, які на ньому надаються, безперечно, пов’язана з тим, в якому секторі економіки знаходяться гроші. Якщо це агросектор, то розвивається ринок послуг, що стосується агросектору. Тобто куди спрямовані фінансові ресурси, там і з’являється тенденція та розвиток відповідних послуг. Однак варто зазначити, що ринок підтримує свій здоровий баланс. Одні компанії є визнаними лідерами у кримінальних справах чи податках, а інші юридичні фірми – більш сфокусовані на інвестиціях та фінансовій діяльності. Саме така тенденція дозволяє нашим клієнтам отримувати найбільш глибоку експертизу зі свого питання.

– Як будувати юридичний бізнес в Україні? Як будувати відносини з ринком?

– Клієнт повинен знати, що ви є, що ви надаєте якісні професійні послуги. Існує багато шляхів для донесення цієї інформації до клієнта. Це особисті зустрічі, направлення відповідних пропозицій, проведення різних бізнес-заходів, участь у форумах тощо. Клієнт повинен постійно відчувати вашу присутність, а також розуміти, що ви маєте експертизу з вирішення тих питань, які входять до кола його інтересів.

Однак необхідно розуміти, що в тих випадках, коли клієнти звертаються з неетичними пропозиціями, ми повинні попередити їх про всі можливі ризики та запропонувати розв’язати питання виключно в правовому полі, враховуючи всі доступні етичні та законні шляхи. Сьогодні в усіх правових сферах відбувається реформування, тому наша місія – роз’яснити клієнту, що відповідні механізми створюються чи реформуються для того, щоб усі потреби бізнесу можна було вирішувати в цивілізований та прозорий спосіб.

– Work-Life Balance: звідки Ви берете натхнення та сили для роботи?

– Деякий час тому я вирішив проаналізувати, скільки часу я приділяю родині, роботі, друзям. Навіть намалював діаграму з відповідними позначеннями. З’ясувалося, що роботі я приділяю 80% зі 100%, а отже, на все інше залишалося лише 20%. Я зрозумів, що потрібно змінювати ситуацію. Сьогодні я намагаюся приділяти роботі 60% свого часу. Я розподілив час таким чином, щоб існував баланс між роботою та родиною, друзями, спортом, хобі. Це дозволяє бути максимально щасливим як на роботі, так і в особистому житті.

– Як зрозуміти, коли бізнес потребує змін? Де знайти внутрішню силу та впевненість, щоб почати змінюватися?

– По-перше, це цифри. Якщо з цифрами щось не складається, якщо ти бачиш, що потрібно викладати гроші з власної кишені, щоб інвестувати в подальший розвиток компанії – це точно означає, що ти робиш щось не те. Це найпростіший показник «негараздів». По-друге, потрібно слідкувати за ринком, відстежувати та аналізувати тенденції, можливі наслідки, орієнтуватися на міжнародному ринку, знати про всі зміни на законодавчому рівні тощо.

Як правило, ті зміни, що відбуваються на Заході, незабаром відображаються в бізнес-середовищі в Україні. Тому ми маємо унікальну можливість своєчасно до цього підготуватися, щоб допомогти клієнтам впіймати «вітер змін» першими. Натомість може статися так, що ти продовжуватимеш пропонувати послуги, які вже неактуальні. В результаті можна втратити клієнтів, юристів та бізнес загалом. Тож керуючий партнер повинен бачити на 360 градусів, але зберігати відчуття рівноваги, щоб передбачити правильний та найбільш вдалий напрямок руху. Водночас варто пам’ятати, що лише стабільне зростання забезпечує успіх, але сама по собі стабільність не є успіхом.

– Які Ваші прогнози на 2019 р. для юридичного ринку України?

– Впродовж останнього року відбулась велика кількість гучних об’єднань та деякі «розлучення» на юридичному ринку. Думаю, що в наступному році цей тренд продовжиться. Це принесе ринку нових сильних гравців та створить значну кількість бутикових юрфірм. Водночас вважаю, що буде розвиватися промисловий фокус у компаніях, які прагнуть надавати клієнтам повний спектр послуг.

Оскільки аграрна та земельна реформи ще не завершилися, при цьому аграрний сектор є однією з ключових промислових галузей країни на світовій арені, на мою думку, саме ця галузь стане платформою для стрімкого розвитку юридичних компаній. Безперечно, значний вплив на економіку здійснюють політичні зміни, а отже, якісна юридична підтримка таких процесів важлива як для держави, так і для бізнесу. Я переконаний, що судова практика завжди займатиме значну частку юридичного ринку. Це підтверджується комплексною судовою реформою та встановленням нового статусу адвокатури в спільноті.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати