25 березня 2019, 15:42

«Ми об'єднуємо навколо себе людей, які близькі нам по духу»

Опубліковано в №12-13 (666-667)

Анна Антоненко
Анна Антоненко «Jurimex, ЮК» партнер
Анна Родюк
Анна Родюк «Юридична газета» заступник головного редактора

Про важливість вміння працювати в команді, риси та здібності, необхідні для успіху в юридичній професії, а також про пріоритети в житті та кар'єрі розповіла партнер Jurimex Анна Антоненко

Анна Антоненко

— Анно, розкажіть, як Ви вирішили стати адвокатом? Що привело Вас в юридичний бізнес?

— Вибір професії не був визначений з дитинства. Все з точністю до навпаки. Аналітичний склад розуму, здібності до точних і природничих наук. Дитяча мрія стати лікарем. А ось батьки в мені бачили майбутнього інженера авіації. І який же компроміс між медициною і авіацією? — Звичайно ж юриспруденція! :) Як це часто в житті буває, важливі події, рішення в наше життя приходять несподівано.

Вищу юридичну освіту я отримала в НЮАУ ім. Ярослава Мудрого, на господарсько-правовому факультеті у кращих викладачів юридичної школи країни. Навчалася за одними кодексами, а держіспити складала за іншими. Тоді це здавалося чимось неймовірним, а зараз ця турбулентність стала звичною.

На останньому курсі вдалося поєднувати навчання і роботу в одній з найсильніших юридичних компаній. Вмить прийшло усвідомлення того, що я знаю, що нічого не знаю. Довелося знову вчитися: вчитися вибудовувати стратегію захисту, доводити позицію, лаконічно висловлювати думки. Тільки тепер це не завдання на кафедрі, а реальні кейси. Красиво і романтично! А за дужками сотні разів переписані договори та позови, безсонні ночі й повна відсутність вільного часу: лише навчання, робота, драйв та азарт!

Потім була робота в медіа холдингу, що дала чітке розуміння ролі юриста в бізнесі та продажах. Проекти, бюджети, таймінги. Креативні люди з нешаблонним мисленням, які розмовляють санскритом (посміхається — прим. ред.), органічно поєднують стратегічний підхід і безтурботність, а також дедлайни. Переговори, презентації та суцільні дедлайни… Проте зараз строки в юриспруденції викликають лише легку усмішку.

— Де Ви отримали свій перший менеджерський досвід?

— Щоб не перебувати у постійному цейтноті, довелося самостійно налагоджувати всі ці бізнес-процеси. Мабуть, це і був перший досвід управління проектами. Отже, в Jurimex я прийшла вже з чітким розумінням ролі права в бізнесі та усвідомленням неможливості допуску зволікань, викликаних юридичним формалізмом. До того ж паралельно з роботою мені пощастило стати мамою. Я щиро вірю, що все, що відбувається тут і зараз, формує тебе надалі. З народженням дитини я і мій день стали більш організованими. У мене є внутрішній тумблер відсікання часу: час для сім'ї, роботи, побуту, знову роботи, їжі, сну, відпочинку і знову роботи. Взагалі, я вважаю, що батьки — це найкращі цінителі часу. Шкода, що час не можна купити. І ось ті самі процеси та звичні проекти, але без «терміново» і «на вчора», а також інших корпоративних заклинань, а природно та невимушено.

— З якими проблемами зіштовхується жінка в юридичній професії? Чи можливо поєднувати кар'єру і сім'ю?

— Наразі відзначається помітне зростання ролі жінок з‑поміж тих, хто приймає рішення. Сьогодні фактично в будь-якому правовому інституті країни жінки займають керівні посади. Звичайно, ще залишаються гендерні бар'єри під час прийому на роботу та у процесі подальшого просування, адже оптимальний період для кар'єрного зростання припадає саме на репродуктивний вік. Тому якщо плануєте будувати кар'єру, не варто розраховувати на особливі умови або пільги. Хоча, за моїми спостереженнями, сьогодні в більшості випадків сім'я не заважає кар'єрі: просто не у всіх є діти, а деякі взагалі не беруть шлюб. Здебільшого планування сім'ї вже після 30 років наразі є більш свідомим рішенням.

— Чи встановлюють колеги-партнери обмеження для Ваших кар'єрних амбіцій?

— Звісно, ні. Наші відносини будуються на взаємній повазі та безумовній довірі.

— На Вашу думку, для успіху в юридичній професії потрібно мати певний набір професійних здібностей від народження чи усього можна навчитися?

— Залежно від того, що вважати мірилом успіху: кількість виграних справ чи не доведених до суду спорів, кількість розроблених і прийнятих законів чи нулів у гонорарі, а може для когось штучно роздутих у соціальних медіапроектах?

Говорячи про основну функцію (а саме — захист прав), на мою думку, важливим є і те, й інше. Є риси, які можна прищепити та виховати, їх більшість. Потрібно оточити людину зразковими людьми, правильною літературою, дозволити їй зробити щось самостійно і навіть декілька разів упасти — тоді результат не змусить довго чекати. Освіта, практика, досвід (у тому числі невдалий) допомагають розкрити закладені природою потенціали. Однак може бути зворотний ефект, якщо потрапити в оточення неправильних людей чи книг.

Можу сказати, що я дуже переймаюся і ретельно підходжу до прийому нових людей. Сьогодні, в умовах тотальних правових реформ та цілковитого перегляду судової практики, глибинне розуміння матерії та гнучкість мислення витісняє досвід та експертизу. До того ж розвиток, постійна праця і витримка. В юриспруденції мова йде не про продаж послуг, ми пропонуємо рішення. Безсумнівно, важливою є особистість. В Jurimex ми не повторюємо як мантру місію, бачення, цінності, ми об'єднуємо навколо себе людей, які розділяють наші погляди та близькі нам по духу.

— Клієнтська та управлінська робота, просування бізнесу, розвиток практики: яка пріоритетність цих справ у Вашому професійному житті?

— Пріоритетом завжди є клієнт. Цього принципу я дотримувалася на всіх етапах свого професійного розвитку: і коли була штатним юристом, і будучи партнером Jurimex. Робота над будь-якими відносинами — це завжди складний процес, а в ідеалі — взаємний. Коли ти вже займаєш управлінську посаду, змінюються цілі, завдання, додається більший обсяг відповідальності за роботу, але цінності залишаються незмінними. Однак відтепер твій успіх залежить не лише від твоїх знань, навичок та готовності бігти вперед, але й безпосередньо від успіху твоєї команди та від твоєї здатності організувати процес таким чином, щоб команда діяла як один злагоджений механізм. Це так само, як у футболі, набагато ефективніше мати «зіркову команду», ніж «команду зірок».

— Які тенденції очікуються на ринку юрпослуг у 2019 р.?

— Сфера юридичних послуг дуже чутлива до потреб бізнесу. Сьогодні клієнт все більше і більше вимагає занурення у бізнес-процеси та їхню специфіку. Завдяки цьому ми продовжуємо спостерігати секторальність — зміну акцентів з юридичної практики на індустрію.

Окрім того, держава також задає ритм і надихає на пошуки та впровадження нових моделей роботи, поглиблення експертизи. У країні вже котрий рік відбуваються процеси реформування законодавства та впровадження європейських правил і стандартів. Інфраструктура, охорона здоров'я, енергоефективність та інші сфери зазнають значного апгрейду законодавчої бази, для якого в ролі експертів та фахівців, які розуміють потреби бізнесу, залучаються юристи. Завдяки взаємним санкціям українські авіа- та машинобудівельники змушені продовжувати шукати шляхи виходу і залучати зовнішні інвестиції, тому залишається попит на експертизу в зазначених сферах.

Що стосується практик, то спостерігається суміжність спеціалізацій: кримінальне право та процес з податковим, господарським, адміністративним (ймовірно, у зв'язку з передвиборчими процесами та скасуванням мораторію на перевірки). Разом з кримінальною набирає обертів практика трудового права. Якщо 5 років тому трудові питання, за винятком спорів, були скоріше бенефітом для клієнта, то сьогодні питання найму, звільнення, трудові та цивільно-правові контракти, супровід перевірок, питання оплати праці та бонусної політики — це повноцінний самостійний спектр послуг.

З огляду на відмову Верховного Суду в касаційному перегляді спорів через малозначність, передбачається збільшення кількості скарг у ЄСПЛ проти України. Найбільший попит у 2019‑2020 рр., на мою думку, буде на міжнародне податкове структурування. Незважаючи на те, що про план BEPS та автоматичний обмін знають вже навіть школярі початкових класів, в українських традиціях відкласти все на потім і вскочити в останній вагон. Тому продовжуємо готуватися та приводити діяльність і структури у відповідність та робочий стан.

— Які конкурентні переваги має Ваша практика міжнародної торгівлі та Ваша компанія на ринку юридичних послуг?

— Сьогодні юридичний ринок пропонує весь спектр послуг. Також варто відзначити невисоку вартість юридичних послуг, якщо порівнювати з європейськими колегами. Це означає, що нам є до чого прагнути. Якщо промоніторити ціни на тендерах, виникає бажання винайти новий термін для політики ціноутворення деяких юридичних компаній, адже назвати це явище демпінгом просто язик не повертається. Однак сьогодні у кожного свій «мінімальний стандарт».

Заради справедливості потрібно визнати, що Jurimex також має проекти, в яких відсутня комерційна складова. Наприклад, наш Taxacademy — курс лекцій, що об'єднує найкращих спікерів і дозволяє слухачеві протягом достатньо короткого часу отримати системні знання у сфері податкового права. Ще один приклад — виїзні сесії з податкового та трудового права, коли практикуючим бухгалтерам і кадровим фахівцям пропонується відірватися (у прямому та переносному сенсі) від українських реалій і поглянути на трудові та податкові питання під іншим кутом.

Що стосується практики міжнародної торгівлі та інвестицій, то її можна назвати не практикою, а міждисциплінарною галуззю, в якій перетинаються інвестиції, податкове структурування, корпоративні відносини, договірне право, валютне регулювання, арбітраж, державно-приватне партнерство та ін. Серед переваг компанії варто відзначити розуміння індустрії та досвід, географію послуг, бажання і здатність працювати швидко та злагоджено, орієнтацію на результат, а також сервіс, що виправдовує витрати.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати