21 грудня 2017, 12:56

«Ми не маємо права на помилку», – Володимир Клочков

Опубліковано в №51 (601)

Володимир Клочков
Володимир Клочков «Клочков та Партнери, АО» керуючий партнер, адвокат
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Цього року керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Клочков і партнери» Володимир Клочков відсвяткував професійний ювілей – 10-річчя адвокатської діяльності. Ми розпитали його про початок роботи, заснування компанії, професійні та життєві принципи, а також поговорили про ринок юридичної професії та інститут адвокатури в Україні


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_9364 копия

- Пане Володимире, розкажіть, як Ви вирішили заснувати адвокатське об’єднання? З чого все починалося?

- Адвокатську діяльність я починав індивідуально та самостійно надавав правову допомогу клієнтам. Згодом, залучившись підтримкою кількох колег, почав працювати з колективом у формі юридичної фірми. У зв’язку зі стрімким розвитком нашої юридичної фірми та враховуючи обрану спеціалізацію, ми з колегами (Іваном Старостою та Анастасією Гурською) спільно прийняли рішення про доцільність створення адвокатського об’єднання. Невдовзі після прийняття такого рішення було створено Адвокатське об’єднання «Клочков та партнери».

Офіційно об’єднання працює майже 4 роки, але фактично наша справа зародилася раніше та функціонує набагато довше. В цьому році ми відсвяткували 10-річний ювілей моєї адвокатської діяльності. Вже 10 років я надаю правову допомогу, захищаю права та інтереси своїх клієнтів. Час промайнув дуже швидко. Насправді, я навіть не відчув, що вже пройшло цілих 10 років. Лише після отримання усіх привітань я зрозумів, скільки років пройшло від початку моєї діяльності, скільки досвіду, вдячності від клієнтів та поваги від колег принесли мені ці 10 років.

- Які основні напрямки Вашої діяльності? Які послуги Вашого об’єднання сьогодні мають найбільший попит?

- Наше адвокатське об’єднання надає різноманітні юридичні послуги. Фактично, воно є багатопрофільним, оскільки поєднує в собі адвокатів – спеціалістів у різних сферах права. Проте сьогодні, з-поміж усього спектру юридичних послуг, які ми надаємо, найбільший попит має напрямок правової допомоги у кримінальних справах. До цього напрямку входить захист не лише фізичних осіб, а й захист бізнесу від кримінальних переслідувань (як на стадії досудового розслідування, так і під час судового розгляду). Департамент з кримінального права має достатню кількість професійних адвокатів для комплексного ведення справи та оперативної участі у всіх заходах. Наприклад, часто трапляється, коли приходять з обшуком на підприємство та, як правило, в цей самий час приходять з обшуком додому до директора та бухгалтера. Якщо підприємство використовує кілька приміщень, то обшук проводять одночасно в усіх приміщеннях.

АО «Клочков та партнери» має достатню кількість досвідчених адвокатів з кримінального права, тому ми встигаємо вчасно надати правову допомогу та прибути до всіх приміщень для надання ефективного захисту прав та інтересів клієнта. Вважаю, що наша команда – це одна з найголовніших наших переваг. Завдяки тому, що до справи залучено декілька фахівців, у нас виходить вчасно надавати якісну правову допомогу в найекстремальніших умовах. Також наші адвокати постійно мають справу з судовими спорами в судах різних інстанцій та юрисдикцій, вирішуючи найрізноманітніші спори наших клієнтів.

Вирішення спорів стало досить актуальним напрямком роботи нашого об’єднання, тому ми прийняли рішення і створили судовий департамент, до якого входять адвокати та помічники адвокатів, що спеціалізуються на вирішенні судових спорів у різних сферах правовідносин. Створивши судовий департамент, ми не прогадали, адже наразі він розвивається, ми постійно збільшуємо кількість наших фахівців з судових спорів. Також останнім часом набули поширення справи щодо захисту осіб у справах про адміністративні правопорушення (зокрема, потерпілих від ДТП).

- Чому Ви обрали саме ці напрямки?

- Концентрація уваги саме на цих сферах роботи зумовлена вимогами часу. З кожним днем набуває актуальності практика захисту бізнесу від кримінальних переслідувань, рейдерських захоплень, корпоративного шпигунства та антибізнесової, деякою мірою дискримінаційної політики держави щодо бізнесу. Тотальний тиск правоохоронних органів створює об’єктивну потребу в якісному, своєчасному та ефективному правовому захисті бізнесу від порушень їхніх прав та інтересів. Прямопропорційно зі збільшенням кількості правоохоронних структур збільшується кількість кримінальних проваджень, а отже, і кількість роботи адвокатів у цьому напрямку. Окрім того, як говорять, кожному подобається робити те, що в нього добре виходить. Так склалося, що наш досвід та відгуки клієнтів дали нам зрозуміти, що кримінальні справи – це та галузь, яку ми в жодному випадку не збираємося залишати. Розвиток та зростання команди, отримання більшої кількості задоволених клієнтів – це те, чого ми прагнемо та до чого впевнено прямуємо. Не залишаємо ми й інші галузі, адже в нашій команді є багато чудових фахівців, які спеціалізуються на інших справах.

- Яких принципів Ви дотримуєтеся у своїй адвокатській практиці?

- Ключові принципи роботи, які я сповідую, а також яких дотримується кожен адвокат нашого об’єднання, є доволі простими, але надзвичайно важливими. Це компетентність і професіоналізм, перевага інтересів клієнта та високий рівень забезпечення конфіденційності. В нашій професії компетентність та професіоналізм є дуже важливими рисами, оскільки ми не маємо права на помилку. Помилка адвоката у цивільних та господарських справах може коштувати клієнту його грошей, майна, репутації, а в кримінальних справах – свободи.

Перевага інтересів клієнта – це також один з найголовніших принципів, який має існувати в роботі адвоката. Ми боремося за інтереси клієнта, оскільки його думка та враження від роботи – це наша репутація, яка є дуже важливою для кожного адвоката. З поганою репутацією можна забути про успішну кар’єру в адвокатурі. Принципу конфіденційності обов’язково мають дотримуватися всі адвокати без винятку, адже кожен адвокат зобов’язаний зберігати адвокатську таємницю. Ми не лише забезпечуємо нерозголошення відомостей про клієнта нашими адвокатами, а ще й гарантуємо безпеку всієї інформації від протиправних посягань за допомогою найновіших систем інформаційних технологій. Адвокати нашого об’єднання докладають максимум зусиль, щоб забезпечити безпеку клієнта, належний захист його прав та інтересів.

- Розкажіть, як Ви формували команду?

- Мені подобається всім відомий афоризм, який набув популярності ще в радянські часи: «Кадры решают все». Цей вислів залишається актуальним і сьогодні, тому я маю достатньо ретельний підхід до формування команди. Команда, з якою я працюю – це ті люди, на яких я можу покластися в будь-яку мить, яким я можу довіряти. Це мобільні, високопрофесійні люди, з високими моральними та вольовими рисами. Кожен член команди має свій стрижень та свою «фішку».

IMG_0474 Основним принципом формування команди, яка відповідає вищевказаним критеріям, є принцип «від стажера до партнера». Ми намагаємося розширювати свій штат саме завдяки молодим юристам, які сповнені ентузіазму та бажання зростати як у професійному, так і в особистісному напрямку.

Для забезпечення високого рівня професійності кожного з нашої команди, ми постійно проводимо навчання, семінари та тренінги. Періодично відбувається тестування для оцінки рівня знань у тій чи іншій галузі.

Також ми проводимо зібрання, під час яких кожен ділиться своїм досвідом, змінами у законодавстві та судовою практикою. Наше об’єднання дуже відповідально ставиться до професійного розвитку кадрів, саме тому наші адвокати та юристи постійно підвищують кваліфікацію та беруть участь у різноманітних семінарах, конференціях та круглих столах.

- Що для Вас успіх? Що потрібно робити, щоб стати успішним адвокатом?

- На мою думку, успіх – це оціночне поняття. Для кожної людини успіх може проявлятися в різних аспектах та мати різне підґрунтя (як матеріальне, так і не матеріальне).

Про успіх адвоката свідчать, передусім, його нематеріальні активи, а саме репутація. Репутація – це той актив, який формується достатньо тяжко та протягом тривалого часу. Репутація починає формуватися ще задовго до набуття статусу адвоката.

У своїй діяльності я неухильно дотримуюсь принципів компетентності та професіоналізму, переваги інтересів клієнта та високого рівня забезпечення конфіденційності. Вважаю, що саме дотримання цих принципів впливає на формування репутації кожного адвоката не лише серед його клієнтів, а й серед колег, слідчих, прокурорів, суддів. Якщо адвокат матиме хорошу репутацію, безперечно, він вважатиметься успішним.

- Як Ви оцінюєте нинішню судову систему? Чи задоволені змінами, які зараз в ній відбуваються?

- Однозначно, судова реформа є вчасним і перспективним кроком на шляху до створення незалежної та справедливої судової системи в Україні. Трансформація вищих спеціалізованих судів у підрозділи Верховного Суду України сприятиме забезпеченню єдності судової практики та однакового застосування законодавства. Маю надію, що оновлення суддівського корпусу в усіх ланках судової системи також буде важливим кроком у напрямку відновлення довіри до судової системи та покращенням якості правосуддя.

Загалом, прийняті зміни є позитивними. Залишається лише сподіватися, що такі зміни будуть побудовані на ключових принципах правової держави, ефективно та якісно працюватимуть, а також принесуть позитивні результати.

- Розкажіть, з якими проблемами Вам доводиться мати справу в щоденній професійній діяльності?

- Основною проблемою, яка останнім часом турбує не лише мене, але й всю адвокатську спільноту, є недотримання гарантій адвокатської діяльності з боку правоохоронних органів. Ототожнення адвоката зі своїм клієнтом, порушення адвокатської таємниці призводить до численних обшуків у адвокатів, їх затримання та здійснення тиску всіма способами. Очевидно, що така ситуація зумовлена тим, що органи досудового розслідування вважають адвоката (як процесуальну фігуру) незручним для слідства та обвинувачення, оскільки він заважає чинити беззаконня та порушення прав.

 В цьому контексті є влучний вислів Марка Фейгіна, який все скаже сам за себе: «Полное беззаконие наступит не тогда, когда следствие, обвинение и суд будут на одной стороне, а когда им перестанет противостоять адвокат».

У зв’язку з численними порушеннями гарантій адвокатської діяльності, адвокатське самоврядування стало на захист адвокатів. Зокрема, за моєї участі як члена Правління Асоціації адвокатів України та голови Комітету захисту прав адвокатів Асоціації адвокатів України, членами Комітету захисту прав адвокатів Асоціації адвокатів України було розроблено меморандуми взаєморозуміння, проведено безліч заходів за участю прокурорів та інших представників правоохоронних органів, проведено переговори з керівником НАБУ та вчинено безліч інших дій, спрямованих на зменшення порушень гарантій адвокатської діяльності. Звичайно, поки що це не призвело до повної відсутності порушень гарантій адвокатської діяльності, але все ж таки наші дії мають позитивні наслідки (хоча наразі не дуже помітні), які колись приведуть нас до бажаної мети.

- Які зміни для адвокатської професії, на Вашу думку, перш за все потрібно втілити?

- На мою думку, ключові зміни, які необхідно запровадити в адвокатській професії – це зміцнення на законодавчому рівні дотримання гарантій адвокатської діяльності та посилення відповідальності за порушення прав адвокатів. До того ж важливим моментом є запровадження єдиних механізмів доступу до професії адвоката, щоб забезпечити якісний, а не кількісний склад адвокатури.

- Чого очікуєте в професійному аспекті від 2018 року?

- У 2018 р. очікую досягнення піку реформ у сфері правосуддя та налагодження роботи нових судових і правоохоронних інституцій. Наступний рік обіцяє бути непростим, оскільки запрацюють нові судові інституції та почнеться формуватися нова судова практика. Машина правосуддя працюватиме дещо по-іншому, а тому доведеться пристосовуватися та підлаштовуватися під нові правила гри.

- Як ви вважаєте, адвокат – це престижна професія в Україні?

- Незважаючи на те, що ринок праці та юридичних послуг зараз переживає певну стагнацію, зумовлену перенасиченням ринку юристами та економічними чинниками, які спричинили зниження попиту на представників юридичної професії, однак за даними Державної служби статистики в Україні у 2017 р. юридична професія мала високий попит.

Безперечно, професія адвоката завжди була і буде однією з найпрестижніших сфер діяльності не лише в Україні, але й в усьому світі. К. Мадей зазначив: «Адвокатура – це мистецтво забезпечення людяності всіма законними способами». За словами М. Костенка: «Адвокат – це той, хто допомагає людям постояти за себе, щоб вони не сиділи за інших». Професія адвоката спрямована на захист клієнта від порушення його прав та інтересів. Адвокат покликаний допомагати та захищати, а тому ця професія є вкрай важливою. Вважаю, що професія адвоката назавжди залишиться однією з найбільш престижних професій.

- Що Ви можете поради молодим фахівцям, які нещодавно отримали адвокатське свідоцтво?

- Я завжди говорю своїм молодим колегам всім відому ідіому: «Диявол криється в деталях». У будь-якій справі є кілька дрібниць, на які варто звернути увагу, інакше в майбутньому дрібниця може перерости в реальну проблему та призвести до краху всієї справи. Тому основна порада всім адвокатам – потрібно ретельно підходити до кожної справи та якісно надавати послуги кожному клієнту, адже завдяки цьому формуватиметься позитивна репутація та фідбек від клієнтів. Раджу молодим колегам постійно вдосконалювати професійні знання та навички, неухильно дотримуватися Правил адвокатської етики.

«За прокурором стоїть закон, а за адвокатом – людина зі своєю долею, зі своїми сподіваннями. Ця людина сподівається на адвоката, шукає у нього захисту. Дуже страшно посковзнутися з такою ношею», – Ф. Плевако. Для того щоб «не посковзнутися з такою ношею», необхідно постійно вдосконалюватися та підвищувати кваліфікацію.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати