29 листопада 2017, 12:44

"Ми конкуруємо інтелектом, знаннями та ідеями", - Тетяна Тітаренко

Опубліковано в №48 (598)

Тетяна Тітаренко
Тетяна Тітаренко «LeGrant» керуючий партнер
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Два роки тому до юридичного ринку України приєднався новий гравець – юридична компанія-бутик, що спеціалізується на морському праві, з офісом в Одесі – LeGran.TT. Ми поговорили з керуючим партнером компанії Тетяною Тітаренко про враження від роботи в юридичному бізнесі, позиціонування компанії в «океані» українських юридичних послуг та особливості розвитку практики морського права.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


5435345

- Тетяно, компанія LeGran.TT поповнила лави юридичних компаній України у 2015 році. Скажіть, чи не страшно було розпочинати бізнес у непростий для економіки час?

- Відповідально, зворушливо, але не страшно. Адже протягом усіх років незалежності України національна економіка більшою чи меншою мірою переживає непрості часи. Тому марно десятиліттями жити «в режимі очікування», сподіваючись на слушний момент. Як би зухвало це не звучало, але сприятливі обставини варто створювати власноруч. Саме це я зробила, реалізувавши давню мрію – відкрила власну юридичну компанію.

- З якими труднощами довелося мати справу на початку? Як вдавалося їх подолати?

- Я не пригадую якихось надзвичайних труднощів. Зазвичай, були клопоти з поточними робочими питаннями, з якими так чи інакше зіштовхуються всі стартапи. Вирішення цих питань не вимагало якихсь надзусиль. Чому? По-перше, я дуже прагнула створити власну справу, добре розуміла галузь та ринок, чітко усвідомлювала модель майбутньої компанії та її переваги. По-друге, була мотивована довірою потенційних клієнтів, з якими працювала раніше. Власне, саме ці люди надихали мене тоді на безперечну віру у власні сили та й досі підтримують вже у статусі клієнтів компанії.

Наразі, підбиваючи підсумки перших 2-х років, я чітко усвідомлюю, що «народження» у кризовий період додало компанії багатьох козирів. «Загартування» кризою – це неабияка адаптивність, витривалість та вміння «тримати удар». Це коли не потрібно кардинально переналаштовуватися на нові умови, філософію та швидкість у бізнесі, оскільки ти вже «народився» з цими рисами. Приміром, LeGran.TT ніколи не стане хизуватися чи вважати своєю перевагою роботу в режимі 24/7. Адже від моменту свого створення ми працюємо з бізнесом в одному ритмі, тому для нас такий формат роботи є звичним та зрозумілим.

- Для юридичного бутика 2 роки – це багато це чи мало?

- Це цілком достатньо для того, щоб заявити про себе та сформувати власне реноме. Так, за 2 роки нам вдалося розширити клієнтський портфель майже утричі, працюючи з найбільшими портовими операторами, судновласниками, українськими представництвами світових лінійних операторів, експедиторськими компаніями, інвесторами портової галузі, великими українськими та іноземними вантажовідправниками. Вони доручають команді LeGran.TT складні та значущі для власного бізнесу й галузі загалом справи, багатомільйонні інвестиційні проекти, особливо складні спори.

Варто зазначити, що будь-який кількісний показник – достатньо умовний індикатор успіху. Безперечно, він важливий, але його слід розглядати лише у поєднанні з якісними характеристиками. Приміром, за 2 роки команда LeGran.TT реалізувала 60 судових спорів, з яких 97% справ – на користь наших клієнтів. Це багато чи мало? Хтось зверхньо посміхнеться – мало. Однак для компанії з чіткою нішею – це достатньо високий показник. Проте абстрагуємося від цифр. Цінність цих спорів неабияк примножується, якщо нагадуєш про те, що у низці складних судових спорів LeGran.TT створила унікальні судові прецеденти, які фактично заснували судову практику, в тому числі й у вищих господарських та адміністративних судах. Приміром, ми оскаржили стягнення портових зборів, зокрема канального збору в Одеському порту; довели протиправність дій державного підприємства у трактуванні нормативно-правових актів; відстояли право портових операторів на знижку при обчисленні вартості спецпослуги за користування причалами АМПУ тощо.

- Що означає назва Вашої компанії?

- LeGran.TT означає Legal Grant, тобто отримання законного гранту від бізнесу для захисту їхніх законних прав та інтересів, а також асоціація з ініціалами імені та прізвища одного із засновників та керуючого партнера (посміхається).

- Скажіть, чому зробили ставку на морську логістику та міжнародну торгівлю? Чому бутик?

- Ще задовго до офіційного створення компанії я визначилася з її нішею – юридичний бутик з ключовою спеціалізацією морське право, порти та термінали, міжнародна торгівля та GR­. Адже протягом майже 10-ти років своєї юридичної кар’єри я була пов’язана саме з транспортним та морським правом. Це дозволило зануритися у портову галузь, глибоко вивчити її особливості та специфіку, попрацювати з багатьма відомими представниками портового бізнесу та інвесторами. До того ж доводилося тісно співпрацювати з найбільшими вантажовідправниками, зокрема агротрейдерами, металотрейдерами. Це невипадково, оскільки близько 70% у структурі вантажообігу наших портів складає експорт.

- Наскільки конкурентною є обрана Вами практика, особливо в Південному регіоні нашої країни?

- Звісно, ринок сформований та конкурентний. З огляду на географічне розташування, Одеський регіон особливо насичений гідними спеціалістами в галузі морського права. Більшість з них я добре знаю та щиро поважаю.

Саме конкуренція якнайкраще мотивує постійно самовдосконалюватися, працювати над собою, покращуючи якість послуг і сервісу. Однак, при всій повазі до конкурентів, особисто я зосереджуюсь, передусім, на клієнтах.

заменить - Як позиціонуєте свою компанію? Що відрізняє LeGran. TT від інших юрбутиків?

- Якщо говорити про позиціонування, найперше, що відзначають наші клієнти – це юридичний перфекціонізм нашої команди. Прагнення до максимального результату та впевненість у тому, що завжди є рішення, багато в чому визначає нашу ефективність у процесі вирішення складних спорів та завдань (навіть тих, які більшість вважають патовими чи завідома програшними). Як нам це вдається? По-перше, завдяки вмінню нестандартно мислити, виходити межі та генерувати ідеї. По-друге, у складних ситуаціях, коли відлік йде на години, нам не потрібно витрачати дорогоцінний час на занурення в галузь для вивчення специфіки та дрібниць, адже наша команда досконало знає її особливості та найдрібніші деталі. По-третє, увага до найменших деталей, оскільки в бізнесі дрібниць не буває.

Особливо мене тішить, що клієнти, окрім професіональних компетенцій, цінують нашу порядність, чесність та бездоганну ділову репутацію. Так, для LeGran.TT морально-етичні цінності – не пусті слова. Наше завдання – відстоювання законності та справедливості. Тому ми ніколи не зневажимо себе сумнівними рішеннями, не будемо ризикувати репутацією та бізнесом клієнтів. Ми конкуруємо інтелектом, знаннями та ідеями, тож не зневажимо себе ганебними або неправдивими відгуками про тих, хто працює з нами в одній ніші, заради отримання бажаного проекту. Наскільки така філософія і тактика правильні – вирішувати клієнтам. До речі, зовсім нещодавно наш новий клієнт, один з найбільших національних агротрейдерів, сказав, що йому вкрай важливо, як його партнери відгукуються про своїх конкурентів, наскільки вони дотримуються засад чесної та прозорої конкуренції, отримуючи проект, адже це морально-етичний маркер, який дозволяє зробити висновок про те, наскільки доброчесні та порядні вони в бізнесі. Тішуся, що клієнти рекомендують нас своїм партнерам та контрагентам, але працюю ще більш наполегливо. Адже довіра клієнтів – колосальна відповідальність та найвища цінність для моєї команди.

Також клієнти цінують, що наша команда прагне пропонувати такі рішення, які не лише усувають проблему, але й унеможливлюють її повторне виникнення, сприяють досягненню стратегічних бізнес-цілей, відкриттю нових «точок росту» та горизонтів розвитку їхнього бізнесу.

- Скажіть, які основні висновки щодо особливостей роботи на юридичному ринку України Ви для себе зробили?

- На мою думку, ринок еволюціонує, оскільки еволюціонує бізнес. Він стає більш відкритим та прозорим, впроваджуються міжнародні стандарти якості. Юридичний бізнес віддзеркалює всі ті фази та «хвороби» росту, які проходить бізнес.

Наразі успішному юристу замало бездоганно володіти юридичною справою. Успішний юрист все частіше, окрім класичних адвокатських функцій, поєднує в собі низку додаткових навичок, будучи де-факто і ризик-менеджером, і GR-менеджером, і комунікатором. Межі між юридичними послугами та консалтингом стають дедалі прозорішими.

- Якими проектами Ви найбільше пишаєтеся?

- Я пишаюся кожним проектом, реалізованим на користь клієнта, який відновлює законність і справедливість, сприяє розвитку та становленню його бізнесу.

Хочу нагадати кілька останніх кейсів. LeGran.TT супроводжує низку важливих для Одеського порту та галузі загалом інвестиційних проектів. Йдеться про реконструкції 7-го причалу Одеського порту та залізничної станції «Одеса-Порт». Наша команда не допустила скасування Мінінфраструктури заохочувальної знижки при обчисленні вартості спецпослуги за доступ портових операторів до причалів, що значно погіршило б умови господарювання на ринку. Ми супроводжуємо проект щодо спрощення процедури отримання статусу лінії закордонного плавання, що забезпечить прозорий та оптимальний механізм отримання статусу, підвищить привабливість вітчизняних портів для контейнерних ліній.

Ми не допустили блокування роботи одного з найбільших терміналів Одеського порту та його арешту внаслідок перевірки Державної фіскальної служби, довівши її безпідставність та неправомірність. Якщо вже заговорили про фіскальну службу, лише за останній час наші юристи оскаржили стягнення з підприємств-клієнтів штрафів сумарним розміром у 300 млн грн, відпрацювали «поведінкову модель» стосовно вимог ГФС обґрунтувати вартість послуг на проведення навантажувально-розвантажувальних робіт та трансфертного ціноутворення.

Також наша команда завершила низку великих угод щодо купівлі-продажу зернових інфраструктурних об’єктів сумою понад 42 млн грн. LeGran.TT – член FOSFA, тож ми успішно відстоюємо інтереси своїх клієнтів у міжнародному арбітражі. Звісно, ми захищаємо судновласників та вантажовласників від неправомірних арештів вантажів, безпідставних перевірок з боку митних та контролюючих органів (зокрема, екологічної служби).

- Поділіться планами на найближчі кілька років.

- Якщо говорити про найближчі плани, то наразі, з огляду на значне зростання кількості справ та проектів, я розширюю команду. До нас вже приєдналися двоє фахівців з практики «Порти й термінали» та «Міжнародна торгівля». Набирає обертів практика державно-приватного партнерства, тому планую поповнити її щонайменше одним спеціалістом.

Я маю намір нарощувати фаховість за «морською» практикою та глибше «занурюватися» у сферу міжнародної торгівлі та державно-приватного партнерства у портовій галузі. Ми бачимо у наших клієнтів запит на послуги зі стратегічного консалтингу, особливо в період реформування портової галузі, тому планую сформувати потужний департамент. Загалом, як би амбіційно це не звучало, ми прагнемо стати компанією-лідером за ключовими практиками на національному ринку та в країнах Чорноморського басейну.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати