08 жовтня 2013, 17:43

Конкурентною перевагою нашої компанії є індустріальний підхід

Кожна консультація має бути прив’язана до особливостей тієї чи іншої індустрії

Опубліковано в №41 (383)

Тімур Бондарєв
Тімур Бондарєв «Arzinger» партнер-засновник і керівний партнер, адвокат
Наталія Анохіна
Наталія Анохіна «Arzinger» Юрист Західноукраїнської філії

Велика кількість заявлених на 2013–2015 роки нових торговельних площ не призвела до перенасичення столичного ринку, незважаючи на відповідні побоювання. Чому ж прогнози не справдилися? Чи слід девелоперам уникати дисбалансу між попитом і пропозицією в подальшому? І як бути зі зростаючою прискіпливістю орендарів, особливо міжнародних мережевих рітейлерів, у виборі класу та статусу комерційної нерухомості? За словами експертів  АО Arzinger, неякісні та неефективні торговельні площі порожнітимуть з кожним днем. Про ці та інші тенденції розвитку ринку української комерційної нерухомості «Юридична газета» дізналася від Керуючого партнера, керівника практики нерухомості та будівництва АО Arzinger Тімура Бондарєва і старшого юриста, керівника практики готельного бізнесу АО Arzinger Лади Шелковнікової.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

 

Якими були головні тенденції розвитку ринку української комерційної нерухомості року, що минає?

Т. Б.: Незважаючи на тривожні економічні показники та невтішні прогнози, інвестори зробили основну ставку на розвиток торговельної нерухомості. У зв’язку з безпрецедентною кількістю заявлених на 2013–2015 роки нових торговельних площ у масштабних ТРЦ, експерти пророкували перенасичення ринку. Але завдяки очікуваному, з огляду на українські реалії, перенесенню введення в експлуатацію нових об’єктів, ми наразі не відчуваємо перенасичення цього сегменту пропозицією. У подальшому для уникнення дисбалансу між попитом і пропозицією девелоперам слід робити фокус на регіони, які на сьогодні відчувають справжній голод в якісних торговельно­розважальних центрах.

Якщо говорити про тенденції на «кухні» рітейлу, уже зараз прослідковується тенденція зростаючої прискіпливості орендарів, особливо міжнародних мережевих рітейлерів, у виборі класу та статусу комерційної нерухомості, а тому неякісні та неефективні торговельні площі порожніють з кожним днем. Водночас, домінуючою стороною переговорів залишаються власники торговельних площ у нових та знакових ТРЦ, які, фактично, диктують орендарям свої умови оренди. Плата з обороту, плата за вітрини, плата за лічильники відвідувачів, плата за управління тощо, – все більш винахідливими стають орендодавці, щоразу збільшуючи фінансове навантаження на орендарів. Цікавим трендом останніх років є прихід на український ринок багатьох міжнародних рітейлерів. Це є яскравим підтвердженням того, що наш ринок дуже цікавий для міжнародних торговельних компаній і компанії вірять у потенціал України.

Дещо інші тенденції простежуються в сегменті офісної нерухомості. Завдяки значному обсягу офісних центрів класу «А», які виходять на ринок, відповідно, досить високому коефіцієнту (за різними оцінками, не менше 20%) вакантності, цей ринок оренди поступово перетворюється на ринок орендаря, який набуває можливості впливати на типові форми договорів оренди офісних приміщень. Збільшення пропозиції в сегменті офісної нерухомості спричинив також інтерес до релокації офісів у нові офісні центри (особливо серед представників фармацевтичного, ІТ та агробізнесу).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати