13 травня 2019, 14:39

«Є відчуття, що наразі панує «ринок клієнта»», — Іван Кравцов

Опубліковано в №19 (673)

Іван Кравцов
Іван Кравцов старший директор з правових питань Carlsberg Ukraine
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Старший директор з правових питань Carlsberg Ukraine Іван Кравцов розповів «ЮГ» про виклики в роботі сучасних українських інхаусів, поділився думками щодо впливу технологій на юридичну професію, а також «розсекретив» питання, з якими Carlsberg Ukraine звертається до юридичних консультантів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


OS_03805 — Іване, Ви працюєте інхаусом фактично від початку своєї кар'єри. Як і чому Ви обрали саме цю сферу? Чи не «зваблювали» Вас пропозиціями перейти у сферу консалтингу?

— Після завершення навчання постав вибір: реалізовуватися професійно в юридичній фірмі, як інхаус у бізнесі, як юрист на державній службі, як юрист у правоохоронній сфері або як науковець. Останні три опції мене не приваблювали, тож вирішив спробувати себе в ролі інхаус-юриста. Мені здавалося, що таким чином я здобуду досвід різноманітної юридичної роботи, а також додатково отримаю знання щодо організації та здійснення бізнесу (продажів, маркетингу, торгівлі, фінансів). Після півторарічного досвіду роботи в місцевій компанії я виграв конкурс і потрапив до своєї першої міжнародної компанії. З того часу протягом майже 15 років я працював юристом, начальником юридичного відділу, юридичним директором у різноманітних міжнародних компаніях та індустріях: B2B, FMCG, Retail, Oil & Gas.

Таким чином, я отримав різноманітний досвід юридичного супроводу і менеджменту, адже інтенсивність взаємодії з державними та правоохоронними органами, динаміка роботи й прийняття рішень, природа і масштаби юридичних та комерційних проектів є різною. Іноді надходять пропозиції спробувати себе в юридичному консалтингу, але наразі мене мотивує можливість реалізовувати ідеї та проекти саме в ролі керівника юридичної служби та члена правління компанії — лідера ринку, яка, незважаючи на розмір, тривале успішне зростання і розвиток, є достатньо динамічною, відкритою до експериментів та інновацій.

— На яких принципах Ви будуєте відносини із зовнішніми радниками? Які питання вирішуєте самостійно, а які передаєте таким спеціалістам?

— Базові принципи в роботі із зовнішніми радниками — це довіра, адекватність ставок (value for money), практичність та здатність глибоко зрозуміти бізнес, проблему й очікування клієнта, дотримання стандартів ділової етики. Мені не подобаються розлогі меморандуми з цитатами з нормативних актів; вважаю, що академізм ліпше застосовувати в наукових напрямках. У таких випадках (на щастя, це буває дуже рідко) я кажу, що нам потрібен практичний аналіз та оцінка ризиків, пропозиція і критична оцінка різних варіантів та інструментів, заохочую до пошуку опцій «think out of the box». Приємно, що на ринку достатньо професійних зовнішніх радників, які сповідують високі стандарти професійної діяльності та можуть задовольнити очікування клієнта.

До колег з консалтингу ми звертаємося не дуже часто, переважно це second opinion з корпоративного або антимонопольного права, супровід великих корпоративних проектів, іноді суди та деякі IP-питання. Конкуренція на ринку достатньо висока. Є відчуття, що наразі панує «ринок клієнта», що позитивно впливає на рівень ставок. Я підтримую відносини з багатьма колегами з консалтингу та вважаю, що таке спілкування корисне для обох сторін, оскільки розширює сприйняття наявного та перспективного юридичного інструментарію, а також проблем та потреб бізнесу, які вимагають застосування цього інструментарію зараз і в майбутньому.

— Яка специфіка роботи у Вашій сфері?

— З 2015 р. регулювання пива юридично прирівняне до регулювання міцного алкоголю з відповідними регуляторними наслідками, а також рекламними та маркетинговими обмеженнями. Це кардинальні зміни, які вимагали перебудови бізнес-процесів та юридичного супроводження. Регулювання нашого ринку більш жорстке, ніж у більшості інших FMCG індустрій. До того ж діяльність компанії регулюється законодавством про харчову промисловість, включаючи вимоги до організації виробництва і безпечності продукції, запровадження системи НАССР до маркування продукції та інформування споживача про її властивості, новий порядок і принципи проведення перевірок підприємств харчової промисловості. Оскільки ми є частиною Carlsberg Group, юристи активно запроваджують уніфіковані групові політики, стандарти та інструменти правового супроводження бізнесу (включаючи адаптацію програми Compliance, яка є органічною частиною стратегії Групи SAIL’22, розрахованої на 7 років).

— Як монополія адвокатури впливає на Вашу роботу?

— Я намагаюся запобігти появі нових судових процесів і звести їх до мінімуму, адже це вимагає часу, іноді витрат на зовнішніх радників. До того ж часто складно спрогнозувати результат. Ці очікування відомі моїм колегам з юридичного департаменту. Ми дисциплінуємо і навчаємо своїх колег бізнес-функцій, переконуємо «прокачувати» навички проведення переговорів, щоб операційні непорозуміння або місменеджмент процесів не призводили до судових спорів. Мій досвід свідчить, що в багатьох випадках можна знайти компроміс та не доводити справу до суду. З партнерами потрібно розмовляти, переконувати, шукати взаємовигідні варіанти.

Варто зазначити, що в усіх трьох містах, де знаходяться заводи Carlsberg Ukraine (Київ, Львів, Запоріжжя), забезпечена можливість оперативного надання професійної адвокатської допомоги. Ми паралельно рухаємося двома шляхами: маємо до кого звернутися у разі нагальної потреби та стимулюємо своїх співробітників отримувати свідоцтво про право на здійснення адвокатської діяльності.

— Як технології змінюють юридичну професію та чи змінюють взагалі?

— Юридична професія не є винятком у контексті змін, зумовлених темпами появи та запровадження нових технологій. Юридичні процеси, які можна алгоритмізувати, вже не вимагають безпосередньої присутності людини (наприклад, юридичні боти, що відповідають на типові питання юридичного характеру, конструктори документів, мобільні додатки, смарт-контракти).

Цей тренд буде тільки посилюватися. Це питання прогресу та ефективного використання ресурсів, а також зменшення впливу людського фактора. До цього потрібно ставитися спокійно, адже «роботи нас не замінять». Стрімкий розвиток технологій та автоматизація є не загрозою, а стимулом для виходу з «теплої ванни» та помічником, що полегшує життя і звільняє час для більш творчої роботи. Раджу знаходити та розвивати в собі навички й компетенції, які не можуть відтворити машини: soft skills, комунікація, креативний підхід, уява, медіація тощо.

Що стосується Carlsberg Ukraine, ми уважно спостерігаємо за інноваціями Legal Tech (зокрема, в Україні). Наприк лад, ми аналізуємо проекти Kyiv LegalTech Hackathon, AEQUO Legal Tech Challenge, шукаємо можливості та інсайти для автоматизації рутинних юридичних процесів і спрощення комунікації між юридичним департаментом та бізнес-функціями.

— Окрім того, що Ви — юрист, Ви ще й менеджер. Як будуєте стосунки з командою?

— Довіра, відкритість, адекватність, передбачуваність і послідовність з обох сторін. Я переконаний, що призначення керівника — бути не process and people менеджером, а модератором, основне завдання якого — створити із сукупності людей, їхніх професійних навичок і людських рис творчий колектив однодумців, які прагнуть більшого, хочуть самовдосконалюватися і вдосконалювати навколишній світ. У професійному спілкуванні я ціную відкритість, практичність, переважання змісту над формою. У мене немає заборонених тем для обговорення, подобаються продуктивні професійні дискусії (звісно, якщо є на це час і натхнення). Я прихильник «no blame culture»: у разі помилки або кризи мене цікавить не те, хто винен, а що робити, щоб виправити ситуацію. А також, звісно, «bad news should travel fast», навіть якщо причиною став колега. Це допомагає пом'якшити або взагалі запобігти негативним наслідкам помилки. Ми регулярно запрошуємо на наші функціональні зустрічі колег з інших підрозділів компанії, оскільки це розширює професійну експертизу та розуміння бізнесу.

— Які риси повинен мати ідеальний юрист Carlsberg Ukraine?

— Юрист Сarlsberg Ukraine має бути к.ю.н., знати щонайменше три іноземні мови, багато хотіти, дуже багато працювати, щиро не хотіти відпочивати та ходити у відпустки, під подушку перед сном класти КПК, ГПК та останні проекти законів. Якщо серйозно, то немає ідеального профілю юриста компанії. Ми всі різні, з різним досвідом, компетенціями та вподобаннями. Однак ми працюємо над розвитком певних компетенцій та хочемо побачити їх у потенційних колег: адекватний рівень технічної юридичної експертизи, високий рівень самомотивації до постійного професійного розвитку, бажання зробити трохи більше, ніж очікують, бути комерційною особою who happens to be Legal by education, не боятися робити та визнавати помилки, постійно працювати над генеруванням ідей, проектів, які мають перспективи подальшого застосування в регіоні та Carlsberg Group, бути взірцем стандартів ділової етики. Категорично не сприймаю нездорову конкуренцію між колегами. Я за чесні змагання та суперництво, що ціную і заохочую, адже в них можуть народитися проривні ідеї.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати