02 березня 2016, 20:04

«До всього у житті варто підходити усвідомлено, з любов’ю», – О. Просянюк

Опубліковано в №9-10 (507-508)

Ольга Просянюк
Ольга Просянюк «Адвокатське об'єднання AVER LEX» керуюча партнерка
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Керуючий партнер АО «AVER LEX» Ольга Просянюк щиро та відверто поділилась з «Юридичною газетою» поглядами щодо ролі та місця жінки в українському юридичному бізнесі, а також розповіла про своє кар’єрне зростання на нелегкій ниві юридичної професії


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


- Пані Ольго, як Ви вважаєте, чи є актуальним для нашої країни питання щодо гендерної рівності чоловіків та жінок в юридичному бізнесі? Фактом залишається те, що керівників-жінок набагато менше, ніж чоловіків. Яка, на Вашу думку, тому є причина?

 - Чомусь доволі довго існував стереотип, що не дозволяв чоловікам сприймати жінку як рівноправного партнера в бізнесі. Разом з тим, сьогоднішня світова тенденція свідчить про постійно зростаючий показник кількості жінок-управлінців. Так, зокрема, нещодавно проводилися цікаві дослідження серед 22 тис. компаній з 91 країни світу щодо впливу гендерних особливостей на прибуток та загальний успіх компанії. Результати показали, що компанії з 30% жінок на топ-посадах можуть розраховувати на збільшення доходу на 6%, ніж компанії з босами-чоловіками.

Хоча світовий тренд – «Гендерний баланс в управлінні – запорука ефективності бізнесу», разом з тим стрімко набирає обертів кількість жінок-керуючих партнерів. Серед ТОП-50 юридичних компаній України за останні 5 років цифра керівників-жінок залишається на рівні 12-14%. Окинувши оком збалансованість керівників юридичних служб провідних компаній України, статистика – приблизно 50 на 50.

Я вважаю, що побудова кар’єри залежить не від гендерної приналежності, а, скоріше, від особистих характеристик та бажання. Особисто я намагаюся збалансувати всі сфери свого життя, які для мене є важливими, і при правильній організації та використанні спеціальних технік (таких як, наприклад, колесо гармонічного балансу), це прекрасно вдається. Тут хочеться дати єдину рекомендацію – потрібно до всього у житті підходити усвідомлено, з любов’ю, жити відповідно до своїх істинних бажань і цінностей та постійно самовдосконалюватися.

Нещодавно я задумалась над тим, з якими питаннями найчастіше зіштовхується жінка-керуючий партнер, і зрозуміла, що різниці в порядку денному немає. Кожного керуючого партнера турбує репутація компанії та її становище на ринку, клієнти й проектна робота, здорова атмосфера у партнерстві та команді, ефективність бізнесу.

З іншого боку, говорячи про особливості управління, не секрет, що жінка за своєю природою більш адаптивна, ніж чоловік, та у жінок більш розвинена інтуїція. Чим, по суті, є інтуїція? Це – передбачення. Стратегія розвитку компанії – це теж багато в чому передбачення, вміння завдяки шостому відчуттю знайти правильні шляхи розвитку компанії та відповіді у критичних ситуаціях.

 - Розкажіть про свій професійний шлях та кар’єрне зростання.

 - Без докорів сумління можу сказати, що обрала один із найскладніших шляхів розвитку на ниві юридичної практики. Проте це був свідомий вибір! Моє професійне зростання проходило в рамках діяльності кількох гігантів.

Я пройшла так зване «бойове хрещення», коли після університету почала працювати в авіаційному концерні «Титан». Цей період можу назвати «підкоренням хвиль» – чоловічий колектив, мільйоні проекти, тотальна строгість та серйозність. Все це сформувало в мені той стержень, який і досі допомагає мені досягати бажаного балансу.

Мені також є що згадати про роботу в юридичній компанії «Салком» та адвокатському об’єднанні «Актіо». Єдине, що можу сказати точно, завдяки величезним можливостям спробувати себе у різних практиках, я знайшла свою віддушину й пристрасть – судовий процес. Він, як рок-н-рол, потребує драйву та динаміки. Водночас, один невірний крок, – і преференції глядача, у нашому випадку судді, на боці опонента.

Однак сила та рішучість спробувати себе в ролі керуючого партнера адвокатського об’єднання «AVER LEX» прийшли одразу. Однозначно, не малу роль у цьому зіграло чітке розуміння, у чому «просідає» вітчизняний юридичний ринок, та бажання зайняти свій «блакитний океан», а саме кримінально-правову практику. Яскравим тому підтвердженням є успішний злет нашого адвокатського об’єднання з чітким бекграундом протягом останніх років!

 - Будуючи свою кар’єру, чи доводилося Вам зіштовхуватися з труднощами, пов’язаними з тим, що Ви представниця прекрасної статі?

 - Щодо цього питання, то опинившись у вирі юридичної практики я одразу відкинула усі нісенітниці про work-life balance та усвідомила, що тут потрібно, у прямому сенсі цього слова, «вигризати» місце під сонцем. Чітка обґрунтована позиція, непересічні теоретичні знання та глибинне розуміння ситуації клієнта – ось мої головні помічники. Я – професіонал, а тому не знаю слова «ні».

Коли постав вибір між омріяним партнерством та материнством, я не вагаючись обрала друге. А в результаті отримала і те, й інше! До речі, саме всебічна підтримка сім’ї в усіх моїх починаннях є тим двигуном, який керує моїм рухом вперед.

Крім того, те, що я представниця прекрасної статі, нерідко виручало у роботі з правоохоронними органами!

 - До речі, хто з жінок-юристів для Вас є взірцем для наслідування?

Одразу на думку приходять дві персони – це Наталія Семенівна Кузнєцова та Олена Веліонінівна Кохановська. Наталія Семенівна є прикладом професіонала, до глибини душі закоханого у свою справу. Вона надихає мене завжди бути на висоті.

З Оленою Веліонінівою я познайомилась ще під час навчання в університеті. Так склалось, що коли я захищала свою кандидатську роботу, саме Олена Веліонінівна виступала моїм опонентом. Знаєте, в судовому процесі мені цікаво змагатися з достойними опонентами. Саме такий азарт і повагу я відчувала під час захисту своєї роботи!

 - Наразі Ви керуєте компанією, яке є лідером у сфері кримінально-правового захисту бізнесу. Яку оцінку можете надати тим законодавчим змінам, якими сьогодні найбільш стурбована бізнес-аудиторія?

 - Не секрет, що на сьогодні усі зміни, які вносяться до положень чинного законодавства України, позиціонуються як впровадження європейських стандартів. І сфера кримінального права не є виключенням. В офіційній версії впровадження таких заходів як спеціальна конфіскація, спеціальне («заочне») судове провадження, нові умови накладення арешту на майно, спрямоване на тотальне викорінення корупції є невід'ємною частиною процесу євроінтеграції. Проте на практиці ми бачимо іншу сторону медалі. Найбільш популярною є тенденція публічного призначення винних осіб. І стосується вона не лише списку так званих «невгодних», а й бізнесменів, компанії яких фактично приєднуються до схем розслідування правоохоронців.

Тому змушена констатувати, що такі інструменти використовуються правоохоронними органами не для реальної боротьби з корупцією, а для тиску на бізнес. При цьому нерідко обшуки проводяться з тотальним руйнуванням приміщень, допити – з відкритим психологічним тиском, а для арешту майна необхідна лише наявність достатніх підстав у слідчого вважати, що це майно використовувалося для вчинення злочину чи було отримано в результаті його вчинення.

В таких умовах адвокат фактично вимушений паралельно проводити своє розслідування, в рамках своїх повноважень, і теж вдаватись до публічних опцій, не порушуючи адвокатської таємниці. Адже оприлюднена інформація про незаконні дії з боку органів досудового розслідування та самостійно зібрані докази не лише суттєво впливають на подальший перебіг розслідування, а й на зміну попередньо сформованої суспільної думки про винуватість особи.

Тому сьогодні адвокатська діяльність – це боротьба з правоохоронно-судовою системою за свободу та бізнес своїх клієнтів!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати