21 липня 2017, 13:09

«Бути в тренді – це важлива складова сучасного бізнесу»

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП -100 найкращих юристів України

Олексій Пуха
Олексій Пуха «Олексій Пуха і Партнери, ЮК» Керуючий партнер
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Яким є обличчя українського юридичного бізнесу в очах його гравців? Як на нього впливають глобалізаційні процеси? Читайте в інтерв’ю з керуючим партнером Aleksey Pukha and Partners Олексієм Пухою.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_0282

- Олексію, розкажіть, будь ласка, які тенденції розвитку ринку юридичних послуг, на Вашу думку, наразі існують в Україні?

- Ринок юридичних послуг в Україні достатньо молодий. Не хотілося б зосереджуватися на очевидних речах, але це пов’язано з багатьма чинниками. Внутрішні та зовнішні процеси, що відбуваються навколо нього, безперечно, завдають певні тенденції. А бути в тренді сьогодні – це важлива складова сучасного бізнесу. Насамперед, варто відзначити, що юридичні компанії різного рівня намагаються відслідковувати тенденції, які існують в юридичному просторі. Спілкування з колегами, спостереження за їхніми спробами відповідати сучасним правилам ведення бізнесу, пошуку та обробки інформації – все це дає впевненість, що ми рухаємося у правильному напрямку.

Так, мова йде саме про бізнес із притаманними йому правилами. Сьогодні компанії все більше працюють над системністю своєї роботи. Також простежується посилення внутрішніх правил корпоративної безпеки. З огляду на зміни, що відбуваються в напрямку просування юридичних компаній, спостерігається зміна акцентів у сфері маркетингу. До речі, чимало інструментів маркетингу сьогодні зовсім не використовуються, а до деяких ринок просто не готовий.

- Як судова реформа в Україні впливає на роботу юридичного бізнесу?

- Законодавство, що стосується судової та правоохоронної системи, юридичних послуг, приватної юридичної та адвокатської практики, насправді потребує змін. Тут необхідно звернути увагу на те, що з часів проголошення незалежності вимоги до цієї сфері все більше наближаються до визнаних міжнародною спільнотою гарантованих прав і свобод людини. Насамперед, це добрий знак, який свідчить про наближення української нормативно-правової бази, судової та правоохоронної діяльності до міжнародних стандартів, що значно підсилює повагу до честі та гідності, прав та свобод людини й громадянина.

Останні події свідчать про необхідність посилення гарантій адвокатської діяльності, адже в деяких випадках адвокати не можуть повною мірою скористатися гарантованими законом правами, що має значний вплив на неможливість повноцінного захисту інтересів клієнта, а в окремих випадках – безпеки адвоката. Врегульованість захисту інтересів та представництва інтересів у суді є однією з гарантій права на захист людини та черговим кроком до врегулювання адвокатської діяльності, а також певним запобіжним заходом для іншої частини юридичної спільноти.

Звісно, зміни у сфері судоустрою та статусу суддів є важливими, однак я вважаю, що серйозних змін юридична практика не зазнає. Найімовірніше, це будуть певні локальні ситуаційні прояви.

- Чи відчуваєте Ви якість проведення реформ на прикладі роботи своєї юридичної компанії?

- Юристи одні з перших дізнаються про зміни в тих чи інших сферах діяльності. Нашою безперечною перевагою є можливість прослідкувати певні зміни на початку створення нормативно-правового акту та бачити прогнозований результат навіть до набрання ним чинності. Сьогодні відбувається системна зміна значної кількості галузевих та профільних нормативно-правових актів. Юридичні консультанти мають нове завдання – з’ясувати, як пристосувати або підготувати діяльність клієнта до нових правил гри. Кількість запитів у зв’язку зі змінами українського законодавства, імплементацією норм міжнародного права та рухом «на захід» викликало значне збільшення запитів клієнтів. Сьогодні клієнти вимагають та потребують ширших знань. На відміну від попередніх часів, сьогодні клієнт чекає більшого від юридичного консультанта, ніж консультація у справі. Клієнт чекає юридичних прогнозів ведення бізнесу, оцінки ризиків, тому глибина консультації дуже посилилася. Крім того, галузеві реформи відкривають нові можливості до різного роду співробітництва, створення майданчиків та просування нових послуг.

Дерегуляція адміністративних процедур, у свою чергу, скорочує участь юридичних консультантів у супроводі бізнесу, але в нашому випадку це відіграє другорядну роль.

IMG_0286 - Розкажіть про роботу своєї компанії. Ви на ринку з 2009 р., як відтоді змінився ринок?

- Ринок поповнився новими гравцями та продовжуватиме поповнення. Це закономірна ситуація. В Україні достатньо амбіційна молодь. На стажування до нашої компанії приходять перспективні молоді правознавці. Звичайно, ринок став більш агресивним, але, на мою думку, ще не вийшов на новий рівень. Покоління юристів лише нещодавно почало змінюватися. Як наслідок, згодом відбудеться й оновлення юридичного бізнесу.

Хочу пригадати 2009 р., коли ми тільки починали працювати. Цей час був не найбільш зручним для бізнесу загалом, але він був вдалим для створення національної юридичної компанії. Ми були заряджені на результат, не знали жодних перешкод. На час створення фірми ми вже мали послужний список українських та закордонних клієнтів, які користувалися нашими послугами. Значно підсилювався практичний досвід. Наприклад, моя особиста юридична практика починається з другого курсу Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого, де я був студентом вечірнього факультету. Саме в м. Харкові я познайомився з викладачами, адвокатами й менеджментом, які вперше сформували моє уявлення про юридичну практику та роботу з клієнтом. Більшість клієнтів працюють з нами й до сьогодні. Це свідчить про довіру до принципів побудови нашої роботи.

За майже 7 років роботи компанія пройшла декілька етапів розвитку. Сьогодні ми надаємо послуги клієнтам з Європи, Північної та Південної Америки, Азії, Австралії та Південної Африки. Компанія веде співпрацю з партнерами з понад 30-ти юрисдикцій. У 2016 р. для зручності обслуговування наших клієнтів було відкрито агенцію у м. Стокгольм, Швеція.

Компанія відзначена авторитетними міжнародними та національними визнаннями, а в Україні є одним із лідерів ринку в декількох практиках.

 - Як глобалізаційні тенденції впливають на Вашу роботу? Чи має юридична фірма, на Вашу думку, змінювати підходи до ведення юридичного бізнесу, зважаючи на глобалізацію? Яким чином?

- Юридичний бізнес значною мірою залежить від змін на ринках його клієнтів. Сьогодні потрібно не просто знати законодавство, але й бути готовими розуміти загальну тенденцію розвитку ринку, на якому працює клієнт. Макроекономічні чинники тут відіграють важливу роль. Переживши чималі економічні потрясіння, клієнти стали більш виваженими у своїй діяльності, тому відслідковування глобалізаційних явищ та тенденцій є вимогою усього сучасного бізнесу (не лише юридичного). Вимоги до юридичного консультанта й очікування клієнта стали набагато вищими. Клієнт очікує від консультанта повного розуміння особливостей ведення бізнесу, найближчих змін у ньому та інновацій в галузі. Розуміння – це очевидна конкурентна перевага.

Глобалізаційні тенденції несуть за собою нові можливості, відкривають нові практики, майданчики для комунікації. Наприклад, наслідком впливу глобалізації, що чітко простежується в юридичній практиці та зачіпає широке коло інтересів, є розвиток публічно-приватного партнерства. Саме євроінтеграційні процеси, децентралізація, ставлення міжнародної спільноти до України дали новий поштовх для розвитку цієї галузі. Таким чином, попри усі на складнощі, цей напрямок має гарну перспективу як для бізнесу, так і для держави. Навколо публічно-приватного партнерства зібралася нова якісна складова, а робота в цій частині відбувається за участю міжнародних експертів. Очікування від цього напрямку можуть дати такий поштовх розвитку регіонів, якого Україна ще не знала. Українські села та містечка зможуть вдихнути свіже повітря, нарешті ставши подібними до європейських.

- Розкажіть, будь ласка, чи використовуєте Ви інноваційні підходи до побудови взаємовідносин з клієнтами?

- Юридичний бізнес не стільки інноваційний, як може здатися. Клієнти звикли вирішувати свої юридичні питання, дотримуючись правил корпоративної етики та корпоративної безпеки. Відповідно, це наштовхує на достатньо консервативний, але перевірений роками шлях. Ми не маємо права ризикувати інтересами клієнта. Значна частина запитів йдуть з позначкою про небажання клієнта залишитися поміченим. У деяких випадках клієнти одразу консультуються у кількох юридичних компаніях. Тому робота над вдосконаленням корпоративних стандартів якості та корпоративної безпеки не припиняється. Ми завжди намагаємося почути побажання клієнта. Отже, на першому місці у цій сфері знаходяться інновації.

Клієнт має відчувати піклування про нього у будь-який час. В цій частині також є місце інноваціям. Працюючи з міжнародними клієнтами, ми зіштовхуємося з особливостями ведення бізнесу на їхній території, з тонкощами культури різних країн. Тому більш інноваційними все ж таки є інші сфери діяльності. Хоча в цьому є великий потенціал, а ті, хто його відчують, неодмінно будуть у лідерах.

- Чи згодні Ви з тим, що сайт є одним із маркетингових інструментів для просування компанії? Як Ваш сайт допомагає Вам позиціонувати компанію на ринку?

- Сьогодні складно знайти компанію, яка не має власного сайту. Це також стосується практикуючих адвокатів та юристів, адже кожен з них прагне розповісти про себе та про свій практичний досвід. Очевидно, що стрімкий розвиток інтернет-простору не може обійти web-сторінки. Навіть у найвіддаленіших регіонах практикуючі колеги мають власні інтернет-сторінки. Але сам по собі сайт – це набір символів та інформації. В сучасних умовах сайт є одним із найпростіших способів донесення інформації до потенційного клієнта (до речі, досить бюджетним). Сайт має бути доступним та зручним у користуванні. Сьогодні на ринку існує безліч пропозицій для роботи з інтернет-ресурсами. Я впевнений, що IT-сфера розвивається настільки швидко, що задовольнить побажання найвибагливішого клієнта. В більшості юридичних компаній сайт є частиною маркетингової політики. Маркетинг – це досить «роздуте» явище, але маркетологів не можна залишати без роботи.

- Які ще інструменти для маркетингу Ви вважаєте успішними?

Найкращий маркетинг – брати та роботи. Задоволеність клієнта й бажання працювати з одним юридичним консультантом – це і є маркетинг. Останнім часом з’явилося чимало майданчиків для позиціонування досвіду та діяльності юридичної компанії. Завжди знайдеться місце для повідомлення потенційних клієнтів про себе та про послуги, з якими ототожнює себе юридична фірма. Сильною стороною є якість послуг та доступність інформації про юридичного консультанта. При цьому сьогоднішня агресивна політика з просування юридичних компаній та практикуючих адвокатів ставить нові завдання у напрямку розвитку юридичного бізнесу.

- Як вважаєте, що відрізняє Вашу юридичну фірму від інших?

- Aleksey Pukha and Partners надає широке коло юридичних послуг українським та міжнародним клієнтам. Ми маємо унікальний конкурентний досвід у галузі фармацевтики, публічно-приватного партнерства, трансферного ціноутворення, податків, інвестицій, будівництва, міжнародного арбітражу, інтелектуальної власності, міжнародного сімейного права. Компанія є одним із лідерів практик за версіями національних та міжнародних досліджень. Значний досвід роботи, зокрема з національним корпоративним та приватним клієнтом, дозволяє забезпечувати клієнта необхідною дозвільною документацією для діяльності у сфері медицини та охорони здоров’я, будівництва, сільського господарства, посередницької та спеціалізованої діяльності.

Крім того, за час роботи ми увібрали в себе найкращий досвід організації співробітництва з юрисдикціями, в яких базуються наші клієнти. Ми не лише слідкуємо за змінами в законодавчій сфері, але й докладаємо максимум зусиль, щоб зрозуміти принципи побудови бізнесу, правила, традиції ведення бізнесу в країні місцезнаходження клієнта. Такий підхід, який вже є усталеним принципом роботи, дозволяє вибудовувати стабільні та довірливі відносини. Наші клієнти відчувають, що про них насправді піклуються. Будь-які негаразди клієнта ми переживаємо, як власні.

Оцінюючи результат роботи, ми відчуваємо, що в багатьох випадках він є запорукою саме довірливої взаємодії, з глибоким розумінням локальних принципів ведення бізнесу. Довіра клієнтів – це найвища нагорода в юридичній справі. Ми вдячні клієнтам за їхню довіру.

- Якими з реалізованих проектів Ви найбільше пишаєтеся?

- Тисячі годин роботи офісу, тисячі звершених справ… Виділити будь-яку з них надзвичайно складно. Ми дотримуємося принципу рівності. Звернення кожного клієнта для нас є однаково важливим.

Наразі ми пишаємося тим, що маємо можливість долучитися до проектів The World Bank у питаннях імплементації норм міжнародного права, GIZ у питаннях надання міжнародної технічної допомоги, адже вирішення питань такого рівня впливають на формування політики щодо України. Бути серед експертів – це дуже відповідальна місія.

Також ми є співзасновниками україно-індійської бізнес-асоціації та Асоціації україно-китайського бізнес-співробітництва. На базі асоціацій ми маємо можливість в широкому форматі обговорювати питання інтеграційних процесів, представництва та лобіювання інтересів. До роботи Асоціацій активно долучилися наші клієнти та міжнародні партнери. За незначний час роботи ми вже прийняли декілька офіційних делегацій.

Неможливо оминути увагою проекти pro bono і наших партнерів, що розвивають напрямок pro bono в Україні. Ця відповідальна справа є надзвичайно важливою складовою бізнесу ХХІ століття.

Отже, ми не відходимо від своєї основної місії, адже Aleksey Pukha and Partners – це юридичні послуги для бізнесу. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати