27 грудня 2016, 11:51

"Бізнес, держава та громадськість можуть співіснувати на засадах довіри та співпраці"

Юлія Коваль
Юлія Коваль «Jurimex, ЮК» керівник практики державно-приватного партнерства

В чому секрет успіху юридичної фірми? Високий сервіс надання послуг, професіоналізм, злагоджена команда оперативність, клієнторієнтованість, репутація. Але останнім часом на ринку юридичних послуг України все більшого значення набуває такий фактор, як соціальна відповідальність юридичних компаній. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_0112

- Пані Юліє, 12.12.2016 р. відбулась щорічна Національна конференція «Бізнес, що змінює країну», де підбивалися підсумки Національного конкурсу кейсів КСВ-2016, за результатами якого компанію JURIMEX було визнано «Бізнесом, що змінює країну». Розкажіть, будь ласка, про цей конкурс, а також чому ЮК JURIMEX вирішила брати у ньому участь?

- Національний конкурс кейсів корпоративної соціальної відповідальності (далі – КСВ), в рамках якого проводиться Національна конференція «Бізнес, що змінює країну», є щорічним заходом, який у 2010 р. був започаткований Центром «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності». За цей час захід зміг стати справжньою платформою для пошуку нових ідей та обміну досвідом між представниками бізнесу, які прагнуть розвивати соціальні проекти в межах своїх бізнес-активностей.

Ми дізналися про конкурс проектів КСВ завдяки публікації в «Юридичній Газеті», яка виступила офіційним спонсором цього заходу в секції pro bono. Тож ми готували до конкурсу наші кейси саме в юридичній площині, а тому для нас стало великою і дуже приємною несподіванкою визнання нашої компанії не лише в секції «Юридичні компанії та PRO BONO» (де ми здобули нагоду в номінації PRO BONO AWARDS 2016 за соціальний внесок наших проектів), але й нагородження компанії JURIMEX головним призом конференції – званням «Бізнес, що змінює країну».

Незважаючи на те, що компанія JURIMEX цього року вперше брала участь у конкурсі, назвати нас «новачками» у сфері КСВ можна досить умовно – лише щодо нашої участі у конкурсі кейсів. Річ у тім, що JURIMEX реалізує проекти на засадах pro bono та КСВ від самого початку свого існування, а участь у Національному конкурсі кейсів з КСВ для нас була пошуком однодумців та прагненням збагатити свій арсенал засобів, за допомогою яких можна змінювати світ довкола себе.

 - Ви зазначили, що JURIMEX реалізує більше проектів КСВ, ніж було представлено на конкурс. А за якими критеріями обиралися кейси для участі у конкурсі?

- Коли ми вперше довідалися про конкурс кейсів КСВ, то губилися у здогадках, який саме кейс представити на розсуд міжнародного журі. Ми підрахували, що лише за поточний рік у нас було 7 проектів, кожен з яких був гідний того, аби бути представленим на найвищому рівні. Наприклад, серед проектів pro bono можемо виділити розробку пакету законопроектів про прозорість власності ЗМІ та про захист національного телерадіопростору, розробку законопроектів про державну підтримку кінематографії в Україні, а також щодо вдосконалення системи державного управління у книговидавничій сфері. Крім того, дуже цікавим був досвід наших юристів судового департаменту, які фактично врятували від закриття школу, чим забезпечили право дітей на доступ до освіти. Особливої уваги заслуговує такий важливий напрямок діяльності JURIMEX як просвітницька діяльність у сфері податкового права, в межах якої, зокрема, започатковано серію видань з податкового права, триває плідна співпраця з TaxLink, що є унікальною платформою податкових знань, а також з Асоціацією податкових радників під час проведення різноманітних конференцій, форумів, інших заходів тощо.

Однак для участі у конкурсі ми намагалися обрати саме ті кейси, які найкраще корелюються з вимогами КСВ. Мабуть, під час оцінювання не останню роль зіграло те, що після довгих вагань, ми все ж таки вирішили подати одразу два кейси, які дозволяли охопити більший спектр проблем та представити різні способи їх вирішення за участю нашої компанії. Крім того, на нашу думку, кейси JURIMEX отримали таку високу оцінку з огляду на те, що ми змогли забезпечити максимальне залучення наших юристів, інтегрувати проекти КСВ у поточну діяльність компанії та показати наочні результати змін, які відбулися після нашого втручання у вирішення проблеми.

- Розкажіть, будь ласка, детальніше про ті кейси, які були представлені компанією JURIMEX на конкурс.

- Отже, після довгих вагань ми вирішили представити кейси, пов’язані з охороною здоров’я та сприянням розвитку громадських інституцій. Перший кейс стосується добудови нового корпусу НДСЛ «Охматдит». Мабуть, в Україні немає такої людини, яка не чула б про цю проблему. У 2011 р. у зв’язку з потребою реконструкції частини корпусів лікарні, побудованих ще у позаминулому столітті, урядом було прийнято рішення про знесення частини старих будівель та зведення на цьому місці нового корпусу. Це мав би бути найбільший та найсучасніший медичний заклад країни. Було вирішено, що в новому корпусі розміщуватиметься унікальне діагностичне та лікувальне обладнання, яке дозволить лікувати онкологічні захворювання з мінімальною шкодою для здорових клітин організму. Але найголовніше – новий корпус мав дозволити проводити операції з трансплантації кісткового мозку від нерідного донора, які наразі в Україні не роблять.

Власне, будівництво розпочалося у 2011 р. і тривало до кінця 2013 р., коли було припинено фінансування, у зв’язку з виявленими зловживаннями. За ці 3 роки встигли звести корпус будівлі, але роботи не були завершені належним чином. У 2015 р. нарешті було відновлено фінансування, однак через тривалість процедури узгодження формальних питань та протидію проведенню прозорого тендеру будівництво тривало лише близько місяця. Тоді ж розгорівся новий корупційний скандал, пов’язаний з тим, що гроші, які були виділені на будівництво у 2015 р., витратили на оплату тих робіт, які виконувалися у 2011-2013 рр. Саме тоді дала про себе знати проблема тотальної недовіри між усіма залученими сторонами: вбачалася гостра потреба у проведенні якісної незаангажованої юридичної експертизи. Тож нас, як незалежну сторону, попросили розібратися в ситуації та надати професійний висновок.

- Якими були результати такої експертизи?

- Під час перевірки фінансування будівництва у 2015 р. ми не лише виявили факт нецільового використання бюджетних коштів у розмірі майже 80 млн грн, а ще й своєчасно припинили протиправні дії щодо «виведення» коштів, чим зберегли їх для продовження будівництва.

Звичайно, після цього ми долучилися до юридичних питань проекту на постійній основі. Зараз можемо впевнено визнати, що за рік нашої участі у проекті нам є чим пишатися. Спільними зусиллями ми знайшли спосіб оптимізувати загальну кошторисну вартість проекту, зменшивши її на 700 млн грн. Ми провели юридичний аналіз та надали висновок щодо гарантійних зобов’язань за придбаним медичним обладнанням, а також супроводжували отримання ліцензії на провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання, що містяться у складі медичного обладнання, придбаного для нового корпусу. Також ми підтримуємо судові процеси, тендерні процедури, будь-які питання, пов’язані з юридичною експертизою документації тощо. Однак найважливішою перемогою є те, що у вересні 2016 р. будівництво нового корпусу було відновлено і новий генеральний підрядник розпочав роботу. За актуальною інформацією передбачається, що вже до квітня 2017 р. має бути введено в експлуатацію першу чергу будівництва, завдяки якій повинні запрацювати лабораторія та діагностичний корпус, в якому розміщуватиметься «серце» нового корпусу – лінійний прискорювач.

- Яким був другий кейс, поданий компанією JURIMEX на конкурс кейсів КСВ?

- Наш другий кейс більше стосується співпраці з громадськими інституціями з метою підвищення прозорості у будівельній галузі України. JURIMEX виступила одним з ініціаторів створення Громадської організації «Центр прозорості будівництва в Україні», яка на сьогодні об’єднує представників найрізноманітніших професій, а її склад невпинно розширюється (як завдяки визнаним міжнародним експертам, так і завдяки волонтерам з-поміж активної студентської молоді). Юристи ЮК JURIMEX активно сприяють діяльності організації, а деякі навіть увійшли до її складу.

Боротьба за прозорість у будівельній галузі є нашою спільною ідеєю, до реалізації якої активно залучаються не лише юристи з нашого департаменту будівництва та нерухомості, але й всі небайдужі до проблем цієї сфери, адже будівельні проекти потребують комплексної правової експертизи з боку фахівців у найрізноманітніших галузях права. Також важливим завданням є підвищення обізнаності населення, чому юристи JURIMEX приділяють особливу увагу під час співпраці з Центром прозорості будівництва в Україні (зокрема, надаючи юридичну експертизу з питань, що виникають у сфері прозорості будівництва, готуючи аналітичні матеріали та проводячи юридичні розслідування). Юристи ЮК JURIMEX також були активно залучені до проекту запровадження в Україні міжнародної ініціативи прозорості у будівельному секторі (CoST). У разі необхідності, юристи компанії беруть участь у засіданнях, робочих групах, комітетах з питань прозорості будівельних проектів.

Крім того, одним із напрямів соціальної відповідальності ЮК JURIMEX є моніторинг прозорості будівництва та ремонту автомобільних доріг України. Продемонструвавши позитивний ефект на прикладі однієї з найбільш корупційних галузей (якою, на жаль, традиційно вважається будівництво автомобільних доріг), ми зможемо розширити сферу нашої діяльності та сприяти запровадженню найкращих практик в інших галузях.

- Чи має JURIMEX свою особливу квінтесенцію КСВ?

- Звичайно, має! Адже в цьому полягає особливість усіх проектів КСВ – вони ніби пропускаються крізь призму компанії та втілюють у собі її характерні риси. Ми переконані, що будь-які проекти КСВ повинні реалізовуватися на 3-х основних засадах. По-перше, головною умовою досягнення успіху є об’єднання зусиль, яке стосується як працівників компанії, яка реалізує проект КСВ, так і співпраці всіх залучених сторін проекту. По-друге, важливим аспектом є відповідальність та професійність. Ми не боїмося тієї відповідальності, яку беремо на себе в межах наших проектів КСВ, тому що ми відповідаємо за власні дії, за прийняті рішення, за надані поради. Та незалежність, яку ми маємо, реалізуючи цей проект саме на засадах pro bono, забезпечує нам свободу дій. По-третє, всі залучені сторони повинні діяти на принципах ініціативності та комплексного супроводу проекту. Наприклад, під час реалізації нашого проекту з добудови Охматдиту в один момент ми просто усвідомили, що у проекті змінилися майже всі дійові особи, крім нас. Ми залишаємося і продовжуємо бути тим об’єднувальним механізмом, який всіма силами скеровує всі сторони до досягнення єдиної мети – добудови корпусу.

Насправді, проблема відсутності єдності сторін під час реалізації комплексних проектів є набагато глибшою і більш системною, ніж здається. Так, останнім часом посилилася проблема відсутності довіри між державою та бізнесом, а також проблема недостатньої залученості громадськості. Насправді, так і є. Ми на власному досвіді зіштовхнулися з таким нерозумінням між ключовими секторами. Однак, на наше переконання, подолати цю проблему можна лише реальними діями. Саме тому поки інші про це лише говорять, ми беремо і робимо. Ми власним прикладом стверджуємо, що бізнес, держава та громадськість можуть співіснувати на засадах довіри й співпраці. Фактично, наші проекти – це перші паростки та водночас фундамент для реалізації проектів державно-приватного партнерства. Адже яким ідеальним та досконалим не було б законодавство, необхідно чітко усвідомлювати, що без зміни відносин у суспільстві нові механізми, яким є державно-приватне партнерство, не запрацюють. Ми робимо перші реальні кроки у цьому напрямку.

IMG_0170 - Чи отримують юристи JURIMEX якусь користь від того, що беруть участь у проектах КСВ?

- Безперечно, так! Адже реалізовуючи проекти КСВ, ми приймаємо нестандартні виклики, а відповідаючи на них, знаходимо нетипові рішення. Завдяки цьому ми збагачуємо не лише свій професійний досвід як юристів, але й розширюємо коло життєвих інтересів, розвиваючи в собі найкращі людські якості та, зрештою, виховуючи в собі активних членів громадянського суспільства.

Крім того, проекти такої складності, наприклад, як наша участь у реалізації проекту добудови нового корпусу НДСЛ «ОХМАТДИТ», потребують залучення значного кола учасників і передбачають повну самовіддачу. Тому важливим досвідом, якого нам вдалося набути, стало нестандартне об’єднання зусиль, формування нових команд юристів для вирішення конкретних завдань, можливість комунікації на рівні державних органів під час прийняття рішень щодо подальшої долі проекту та чимало інших позитивних ефектів, які ставатимуть відчутними лише у довгостроковій перспективі.

На мою думку, проекти pro bono особливо важливі для представників юридичного бізнесу, адже саме такі проекти дозволяють пригадати, задля чого ми свого часу ставали юристами, які ідеали хотіли захищати, за що боротися та чиї інтереси захищати. Я переконана, що захист інтересів дітей, які матимуть змогу отримати якісне лікування у добудованому корпусі НДСЛ «Охматдит», – це саме те, за що насправді варто боротися до кінця.

- Чи планує JURIMEX наступного року брати участь у конкурсі кейсів КСВ?

- Звісно, ми розуміємо, що отримана нами нагорода – це не просто визнання нашого підходу до проектів КСВ, а ще й заохочення до подальшого розвитку. Це відповідальність, яку ми із задоволенням беремо на себе, адже ті проекти, які ми розпочали, є достатньо довгостроковими, аби перевірити наші наміри на серйозність. Водночас, повторюсь, що JURIMEX має вже не перший рік досвіду реалізації проектів КСВ та pro bono, а тому ми продовжуватимемо працювати над розпочатими проектами та створюватимемо нові. Я зараз не відкриватиму всіх планів, але точно можу сказати, що ми не зупинятимемося на цьому етапі.

- Чи рекомендували б Ви іншим компаніям впроваджувати у своїй діяльності принципи КСВ? Чи порадите Ви їм брати участь у Національному конкурсі кейсів КСВ?

- На перший погляд, відповідь на питання щодо впровадження КСВ у діяльності компаній має бути однозначно позитивною. Однак наш досвід свідчить про те, що проекти КСВ вимагають від компанії певного ступеня розвитку. При цьому ключовими передумовами для реалізації проекту КСВ має стати розуміння усіма працівниками компанії необхідності того чи іншого проекту, а також наявність відповідних професійних та матеріальних ресурсів. Не кожна компанія може дозволити собі реалізацію довгострокових проектів КСВ, адже такі проекти відзначаються своєю системністю та масштабністю залучення працівників компанії – це ті риси, які суттєво відрізняють КСВ від благодійних заходів. Тож рішення щодо реалізації проекту КСВ має бути усвідомленим та добре зваженим, а його реалізація не може бути бездумним копіюванням проектів своїх досвідчених колег, а повинна стати власним адаптованим під специфіку компанії унікальним рішенням тієї чи іншої проблеми, що існує в суспільстві.

Що ж до конкурсу кейсів, варто відзначити, що такі заходи важливі тим, що вони об’єднують представників найрізноманітніших сфер бізнесу не лише за професійними інтересами, а саме за цілями, принципами роботи та керівними ідеями. Кожен кейс – це окрема історія, якою можна і потрібно ділитися, адже вони надихають та переконують у тому, що навіть силами однієї компанії можна зробити дуже багато важливих і корисних речей, можна задати вірний напрямок та дати поштовх для системних змін у суспільстві. Ми сподіваємося, що наш приклад також надихатиме інші компанії на реалізацію проектів КСВ.

Наостанок хочеться висловити вдячність всім організаторам та учасникам конкурсу кейсів КСВ. Я вважаю, що такі заходи насправді змінюють культуру українського бізнесу, виховуючи й розвиваючи дух КСВ у найактивнішої частини суспільства – бізнесу, який може змінювати та вже зараз своїми діями змінює країну на краще. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати