18 травня 2017, 13:42

«Китайський пояс – український шлях?»

Опубліковано в №18-19 (568-569)

Паскаль Демко
Паскаль Демко партнер Cathay Associates
Олександр Бородкін
Олександр Бородкін партнер «Василь Кісіль і Партнери»
Цао Лі
Цао Лі партнер Cathay Associates
Хі Джі
Хі Джі партнер Cathay Associates

111


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Новий шовковий шлях» або «Один пояс – один шлях» – ініціатива китайського уряду, яка, серед іншого, передбачає значні державні і приватні інвестиції Китаю в інфраструктурні та інші проекти в країнах т. зв. "шовкового шляху", тобто пов'язаних з КНР торговими та іншими зв'язками. Щоб допомогти китайським державним корпораціям і приватним компаніям краще зорієнтуватися у зовнішніх ринках, було створено міжнародну мережу Cathay Associates, яка об'єднує фірми, що надають насамперед юридичні, а також аудиторські, інвестиційні та інші послуги. В Україні партнером мережі стала ЮФ «Василь Кісіль і Партнери». Про місію цієї асоціації та специфіку ринку юридичних послуг у Китаї «ЮГ» вирішила поговорити з партнерами Cathay Associates Хі Джі (He Jie), Паскалем Демко (Pascal Demko) та Сяо Лі (Cao Lei) і партнером «Василь Кісіль і Партнери» Олександром Бородкіним.

– Чи могли б ви коротко розповісти про Cathay Associates та її ініціативи?

Олександр: – Місія Cathay Associates – надавати якісні юридичні послуги китайським компаніям, що виходять на світові ринки, та іноземним підприємствам, які планують вихід на китайські ринки, бути своєрідним містком між Китаєм та іншими країнами світу. Заснована наприкінці 2015 р., мережа швидко зростає, і на сьогодні у ній вже 43 компанії-учасниці. ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» приєдналася до Cathay Associates у 2016 р.

Якщо говорити більш широко, ідея проекту полягає у тому, щоб підтримати ініціативу уряду Китаю «Один пояс – один шлях», або «Новий шовковий шлях» і створити вздовж цього шляху мережу незалежних місцевих юридичних компаній, які могли б підтримувати китайські інвестиції в усіх цих країнах.

Підприємства Китаю виходять на інші ринки, і їм потрібна підтримка у цьому. Проте китайці краще розуміють, коли з ними розмовляють інші китайці – тоді більше довіри. Тому нам важливо мати у цій мережі китайського партнера. Крім того, місцеві юридичні фірми краще знають реалії свого ринку, і на це можна робити велику ставку – на відносини з урядом, на розуміння, що і як треба робити.

2

Паскаль: – Проект Cathay Associates, як зазначив колега, зародився у Китаї. Його мета – допомогти бізнесу краще реалізувати свій потенціал, оскільки уряд Китаю зацікавлений не лише у китайських, а й у іноземних інвестиціях. Ми вже переживаємо другу хвилю таких глобальних дій китайських компаній, більшість з яких, переважно великих, вже широко представлені у світі. Настав той час, коли до цього процесу мають приєднатися і середні та невеликі китайські фірми. З одного боку, глобальна економіка переживає потребу у них, а з іншого – внутрішній ринок звужується, і ці компанії шукають нові ринки збуту, нові шляхи ведення бізнесу. Крім того, це можливість працевлаштування великої кількості людей, задіяних у промисловому виробництві.

Такий підхід має потужну всебічну підтримку китайського уряду, яка виявляється, зокрема, у політичних візитах керівництва держави у країни, які виявляють потенційну зацікавленість у інвестиціях. Передбачена й фінансова підтримка діяльності компаній, які намагаються розширити свій бізнес на зовнішні ринки.

Одна з програм такої всебічної підтримки якраз і називається «Один пояс – один шлях», або «Новий шовковий шлях». Керівництво держави презентувало її у 2013 р. Ця ініціатива є, так би мовити, м’яким впливом, одним із кроків Китаю до глобалізації власної економіки. І ми бачимо своє місце у її реалізації.

Зазвичай середній і малий бізнес не має достатнього внутрішнього ресурсу, щоб виходити на нові зовнішні ринки. Його представники не дуже добре знають мови та культуру інших країн і не мають виходу до стандартних джерел інформації, наприклад, Google, тому переживають нестачу інформації, яку можна було б просто знайти в інтернеті. Через це компанії зазвичай звертаються за допомогою до юристів. Вони потребують юридичних послуг високого рівня, допомоги юрфірми, яка розуміла б їх хвилювання та труднощі і могла роз’яснити ситуацію китайською мовою. І при цьому була б досить широко представлена на міжнародному рівні, щоб відповідати потребам глобалізації.

Для Китаю, китайського ринку це унікальна ініціатива. Іншої китайської компанії з таким потужним представництвом на міжнародному ринку на даний момент не існує. І якщо зараз повернутися до питання України, її ролі у цьому, то глянувши на карту, легко зрозуміти, що вона є частиною цього «Нового шовкового шляху». Відтак компанія Cathay Associates вже на ранніх етапах має бути представлена на українському ринку. Тому ми раді нашому партнерству з «Василь Кісіль і Партнери» і безпосередньо з Олександром, адже нам потрібен не лише високий рівень професійності, а ще й високий рівень людської довіри на рівні взаємовідносин.

– Пане Паскалю, чи правильно я зрозумів, що у кожній країні чи регіоні ви обираєте одну юридичну компанію?

3– Так. Але ми дуже перебірливі у цьому питанні. Не обираємо партнерів просто через інтернет або знайомлячись по телефону, а здійснюємо візити безпосередньо у регіон чи країну, зустрічаємося з 8–15 потенційними партнерами і обираємо одного з них по тих критеріях, про які я вже зазначав. Як я вже казав, тут відіграє роль не лише професійність – нам подобається мати справу з друзями. Тобто у наших взаємовідносинах, взаємозв’язках ми приділяємо дуже багато уваги саме людському фактору. Адже в усіх регіонах, де ми представлені, ми надаємо нашим локальним партнерам ексклюзивний набір послуг, а це, в принципі, означає, що іншого партнера крім того, якого ми обрали, у цьому регіоні чи країні у нас не буде. Саме через це процес підбору партнерів для нас настільки важливий.

– Пане Хі Джі, як сьогодні виглядає ринок юрпослуг у Китаї? Яка роль держави у структурі цих послуг?

– Це дуже об’ємне запитання. За останні 30, а особливо 10 років, якщо говорити у контексті посилення ролі Китаю, значення юридичного ринку також зросло. Однак це не означає, що в усіх бізнес-процесах потрібна участь юристів.

Китай – немаленька країна з різноманітним населенням. Якщо говорити про східну його частину, то там готовність бізнесу та населення звертатися за порадами та допомогою до юристів помітно росте. Зокрема, за статистикою збільшилася кількість судових справ за участю юристів. Це особливо відчутно у останні 5 років: справ у судах стало набагато більше, суди перевантажені, і арбітраж у тому числі. Для юридичної фірми це означає великий потенціал.

Якщо брати статистику по Китаю в цілому, то ми маємо близько 300 тис. юристів і 25 тис. юридичних компаній. Їх діяльність пов’язана якраз із найбільш економічно розвинутими районами – східною частиною країни та узбережжям. Власне, у цих районах і зосереджені найбільші ринки юридичних послуг.

Звичайно, розвиток юридичного бізнесу підтримується урядом, у т.ч. діяльність китайських юридичних компаній за кордоном.

– Яким саме чином?

– Це відбувається на рівні офіційної політики, але без якихось конкретних дій чи програм.

– Які сфери практики користуються найбільшою популярністю? З якими питаннями найчастіше звертаються клієнти?

– Багато у чому це залежить від, так би мовити, спеціалізації юркомпанії. У Китаї їх можна умовно поділити на три категорії. Перша – це великі фірми, які надають повний спектр послуг (наприклад, арбітраж, представництво у суді, трансакції, тобто справи, не пов’язані з судами, тощо). Друга категорія – так звані бутикові компанії, котрі займаються вирішенням вузьких, більш конкретних питань (наприклад, ринки капіталу, M&А, інвестування, корпоративні питання тощо). І третій тип – неспеціалізовані компанії, які представлені у країни досить широко. Це, як правило, фірми, які надають послуги фізичним особам, населенню у цивільних, сімейних або кримінальних справах.

4

– Як юридичні компанії Китаю популяризують свою діяльність? Чи є професійні ЗМІ, національні рейтинги? Які міжнародні рейтинги користуються повагою?

– Звичайно, є і рейтинги, і спеціалізовані ЗМІ. Минулого року ми потрапили до списку 10 найбільш швидкозростаючих юридичних об’єднань. Популярними є у нас і The Legal 500 та інші відомі міжнародні рейтинги, а також існують і локальні видання. Особливо слідкують за рейтингами юридичні фірми з Пекіну і Шанхаю.

Паскаль: – Хочу додати щодо того, як Cathay Associates доносить інформацію про себе на ринку. Десь 3–4 рази на рік ми проводимо конференції або круглі столи по країні. Обираємо конкретну тему і присвячуємо їй цілий тиждень. Наприклад, кілька місяців тому такою темою була середземноморська ініціатива «Один пояс – один шлях». Протягом тижня ми їздили у кілька міст з презентацією того, що робимо, виступали наші міжнародні партнери з Греції, Іспанії, Португалії і Італії. Доносимо інформацію до різної аудиторії – інколи це 300 осіб, а інколи 10–15. У травні наші виступи присвячені веденню бізнесу в Африці.

У перервах між цими презентаціями наші китайські колеги відвідують інші країни, де представлені наші партнери, з конкретними виступами по конкретних темах. Зокрема, цей наш візит присвячений співпраці з країнами Східної Європи. За 10 днів ми побували у Будапешті, Празі, Софії, Белграді, а зараз от приїхали у Київ. У грудні був візит до Африки, і ми таким же чином спілкувалися з нашими африканськими партнерами. І як ви розумієте, усі ці зустрічі й поїздки присвячені питанню, як налагоджувати контакти з китайськими партнерами.

– Чи багато у Китаї міжнародних юридичних компаній? Як вони конкурують чи взаємодіють з національними?

Хі Джі: – Безперечно, у нас представлено багато міжнародних юридичних компаній, зокрема американських та британських. Найбільші гравці мають свої представництва у Пекіні та Шанхаї.

Зазначу, що коли Китай відкрив свої кордони для іноземних інвестицій, наявність іноземних юридичних компаній була конче необхідною. Пов’язано це з тим, що юридична діяльність місцевих юрфірм не була всеосяжною. Але зараз, коли минуло 15–20 років, виросло нове покоління юристів, які володіють іноземними мовами, і значна доля ринку юридичних послуг усе ж зосереджена у руках китайських компаній. Та й міжнародного інвестування у Китай зараз набагато менше, ніж, скажімо, 10 років тому. Минулого року, мабуть, вперше за історію інвестиції Китаю в інші країни перевищили інвестиції в китайську економіку.

Звичайно, міжнародні юридичні фірми й досі є серйозними конкурентами для китайських. Зокрема, тих із них, котрі хочуть виходити на міжнародні ринки і обслуговувати великі угоди. З одного боку, у міжнародних фірм є і експертиза, і знання ринків, з іншого – вони більш широко представлені на міжнародній арені. Власне, саме через це і народилася ідея створити Cathay Associates – вона створена для конкуренції з міжнародними юридичними фірмами.

Втім, останнім часом спостерігається тенденція, що юристи, які раніше працювали у міжнародних юрфірмах, воліють працювати або безпосередньо переходять до національних юридичних компаній. Є навіть інформація, що одна з великих міжнародних юридичних компаній кілька місяців тому закрила свій офіс у Китаї.

– На початку розмови ми торкнулися питання внутрішнього впливу на розвиток ринку юрпослуг у Китаї. А як впливають на цей процес глобальні, світові зміни?

– Я б назвав ситуацію на китайському ринку юридичних послуг стабільною. Якогось фактору, який сильно вплинув би на нього, виокремити не можу. Уряд захищає його, наприклад, тим, що послуги певних категорій на території Китаю іноземні компанії надавати не можуть. Хоча ці обмеження інколи вдається обходити – деякі фірми вже надають послуги, які надавати не мали б. Гадаю, саме ініціатива «Один пояс – один шлях» є тим вагомим фактором, що впливає на ринок юридичних послуг у Китаї.

– У чому бачите секрет успіху вашої фірми? У чому полягають стандарти успішного юридичного бізнесу?

 Хі Джі: – Основним нашим ресурсом є люди, адже юридичний бізнес направлений, у першу чергу, на людей. Тому ми шукаємо і обираємо якісних та надійних партнерів. По-перше, для успішної конкуренції на ринку потрібен талант, і його необхідно знайти. По-друге, для юридичної компанії важливо мати добру стратегію – це важливий компонент успіху. Наша стратегія полягає у тому, що ми бутикова юридична компанія, яка надає обмежену кількість послуг. Ми не покриваємо усі напрямки – зосереджені на кількох, але у цьому найкращі. Стратегія означає також позиціонування, тобто те, як ми подаємо себе на ринку. Залежно від цього будується і мережа взаємозв’язків на ринку. Отже, 3 компоненти нашого успіху – це люди, стратегія і мережа взаємозв’язків.

Що стосується етичних стандартів, то є велика кількість цінностей, які ми поділяємо. Однією з них є здатність до незалежного мислення. Ми як звичайні громадяни часто піддаємося впливу ЗМІ чи політиків, і у підсумку прийняте рішення не є нашим рішенням. Тому у співробітниках ми цінуємо незалежність, здатність робити висновки та приймати рішення самостійно. Ця здатність для нас досить важлива, адже ми юристи з гарним розумінням бізнесу, проте маємо залишатися саме юристами, а не бізнесменами.

Не менш важливе питання витрат. За останні роки дуже зросли витрати на зарплату та оренду приміщень. Важливим в контексті успіху є й питання управління ризиками. Якщо ви маєте талановитий персонал і добре до нього ставитесь, це значно зменшує ризики.

Паскаль: – Я б додав, що найголовніше для нас – безпека клієнта. Саме заради того, щоб її гарантувати, ми маємо зберегти свою незалежність, не повинні підпадати під вплив бізнесових чи політичних кіл. Ми маємо надавати клієнту незалежну юридичну оцінку.

– Чи готові ви перетнути межу, коли доведеться супроводжувати якісь незаконні дії клієнта?

Хі Джі: – Ми дуже чітко даємо клієнтам зрозуміти, що не діємо поза законом. Одні сприймають таку нашу позицію, інші ні, але це їх рішення. Якщо чесно, ситуацій, коли доводилося б прощатися з клієнтом через його небажання вести справи законно, у мене не було. Ми маємо певну репутацію, і коли клієнти до нас звертаються, вони розуміють, що переманити нас на сторону беззаконня не зможуть. Власне, через це вони до нас і звертаються, бо шукають саме професійної юридичної допомоги.

Олександр: – Додам, що репутація дуже важлива. Для Cathay Associates, партнерів у нашій мережі це найважливіший актив. Хоча у вашому питанні є внутрішній конфлікт. З одного боку, адвокат не може позбавити клієнта юридичної допомоги, а з іншого – не може братися за справу з явною кримінальною складовою. Ми не обслуговуємо клієнтів, які навмисне порушують закон, багато кому відмовляємо саме з цієї підстави. Проте дуже складно, якщо подібні обставини з’ясовуються, коли ти вже ведеш справу. Тоді адвокат ніби знаходиться на роздоріжжі: наче має допомогти, але не може продовжувати справу з етичних міркувань. У подібних випадках ми розмовляємо з клієнтом, пропонуємо законні шляхи вирішення його проблем, і часто клієнти нас чують.

– На яку співпрацю ви очікуєте від України?

Паскаль: – Наша співпраця стала можливою у рамках ініціативи «Один пояс – один шлях». Ми сподіваємося своїми послугами допомогти бізнесу, який поширюється у цій частині глобального ринку. Своєю присутністю ми хочемо показати, що ми вже на ранніх етапах тут, і нам можна довіряти.

Вірю, що у наших українських партнерів буде добра можливість разом з нами зосередитися на такій сфері співпраці, як розвиток інфраструктури. Ми сподіваємося залучити китайські компанії, які готові інвестувати у будівництво залізниці, автомобільних шляхів, у нові енергетичні проекти. Також розглядаємо можливість виходу на український ринок китайських банків, можливо, шляхом придбання існуючих в Україні фінансових установ. Придивляємося і до ринку логістичних послуг.

Хоча слід зазначити один важливий момент: Китай цурається ризикованих тем. Це означає, що попиту на проблемні активи не буде. Китайський інвестор зацікавлений у партнерстві з компаніями, які знаходяться у здоровому, стабільному стані. А коли на ринок прийдуть перші великі інвестори, за ними йтимуть і багато менших компаній, що збільшить попит на юридичні послуги, в т. ч. і в Україні.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати