24 вересня 2019, 18:41

Законопроект для перезапуску судової системи містить ризики для очищення судової влади, - експерти

Український кризовий медіа-центр

Проект закону для перезапуску судової системи, внесений Президентом України Володимиром Зеленським (№1008 "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування"), містить недоліки, які перешкоджатимуть реальному очищенню судової влади.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про це заявили експерти громадських організацій Фундація DEJURE, Центр протидії корупції та "Автомайдан" на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

"Законопроект робить на півкрок у бік справжньої судової реформи. Але, на жаль, положення, які туди закладені, створюють ризики для "трьох кроків назад" з точки зору ефективності та незалежності судової влади. Перш за все - він не передбачає перезавантаження Вищої ради правосуддя. Друге - ключову роль у доборі та оцінці доброчесності суддів треба було б надати міжнародним експертам, а не старим суддям - як це було обіцяно на президентських та парламентських перегонах", - зазначив голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков.

Також у законопроекті закладено інструмент, який дозволяє частково очистити ВРП, - це комісія з питань доброчесності та етики. 50% комісії складатимуть міжнародні експерти, які продемонстрували свою ефективність під час конкурсу до Вищого антикорупційного суду: 90% суддів-кандидатів, у доброчесності яких були сумніви, припинили участь у конкурсі. "Водночас, якщо законопроект буде прийнятий у тому вигляді, в якому він є, етична комісія не зможе бути ефективною: щоб звільнити члена ВРП, за це має проголосувати сама ВРП. Потрібно змінити ці положення так, щоб у питанні про звільнення членів ВККС або ВРП вирішальну роль відігравали міжнародні експерти", - наголосила експертка з питань реформи правосуддя Центру протидії корупції Галина Чижик.

Принципово важливо, щоб нова Вища кваліфікаційна комісія суддів могла самостійно затверджувати правила своєї роботи і визначати методологію проведення добору суддів. Про це зазначив Андрій Козлов, член ВККС (2016-2019 рр.). Наразі ці функції пропонують віддати Вищій раді правосуддя.

За його словами, окремі положення проекту закону суперечать одне одному. Наприклад, у ч. 1 ст. 94 зазначено, що члени ВККС не можуть бути призначені два строки поспіль. У ч. 8 тієї ж статті - що колишні члени ВККС взагалі не можуть бути призначені повторно. "Неочевидно, чи ініціювати звільнення члена ВККС може сама ВККС, чи це ексклюзивне право комісії з етики й доброчесності", - зазначив пан Козлов.

На думку Андрія Козлова, небажано скорочувати склад комісії до 12 членів. "За моїми підрахунками, у складі 12 членів лише на процедуру кваліфікаційного оцінювання  2 тис. суддів, які залишаються, має піти щонайменше 1200 робочих годин Комісії", - зазначив він.

Також пан Козлов зауважив про недоречність зменшення винагороди для членів нової ВККС: враховуючи те, що Комісія повинна буде оцінювати і членів Верховного Суду, їхня винагорода має бути не меншою. У свою чергу Михайло Жернаков зауважив, що запропоноване скорочення кількості суддів ВС з 200 до 100 створює ризик перевантаження Суду справами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати