31 липня 2015, 10:13

Законодавче врегулювання електронних держзакупівель планується найближчим часом - АП

Прес-служба Президента України

Результати роботи пілотної системи допорогових електронних держзакупівель ProZorro дозволяють говорити про її успішність. Настав час переходити до наступного етапу впровадження електронних держзакупівель — законотворчого.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про це на брифінгу заявили Заступник Глави Адміністрації Президента, секретар Національної ради реформ Дмитро Шимків та Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов, повідомляє прес-служба Президента України.

За словами Д. Шимківа, реформа державних закупівель має для України макроекономічне значення. Вона не лише дозволить економити бюджетні кошти та запобігти корупції у сфері закупівель, але й наблизить Україну до кращої світової практики ведення бізнесу.

Реформа державних закупівель розпочалась зі створення пілотної системи ProZorro. «Розробка та впровадження системи електронних закупівель – це яскравий приклад того, як реформа важливої сфери життєдіяльності держави може створюватися руками громадянського суспільства», – заявив Дмитро Шимків. «Від появи ідеї до початку пілотних проектів пройшов рік, а сума зекономлених коштів сягає вже мільйонів гривень», – додав він.

На даний момент до системи ProZorro приєдналося понад 300 державних замовників. Серед них ряд міністерств, Національний Банк України, ДП «НАЕК «Енергоатом», ДП «Укроборонпром», великі порти, державні закупівлі армії, а також порівняно невеликі замовники: комунальні підприємства КМДА, лікарні, бібліотеки тощо.

Кількість постачальників, які взяли участь у торгах, наближається до 1500. Це означає, що бізнес починає вірити у ефективність системи. На даний момент у системі зареєстровано майже 4500 закупівель на суму 1,2 млрд грн. При цьому очікувана економія по 1860 закупівлях складає майже 73 млн грн.

Ефективність практичного використання системи електронних закупівель у пілотному форматі підтверджують дані двох міністерств: інфраструктури та оборони. Так, заступник Міністра інфраструктури Володимир Омелян зазначив, що з березня по липень на 1006 проведених тендерах вдалось зекономити майже 13%, або 9 млн. грн. Міністерство оборони заощадило майже 50 млн грн, прокоментував заступник Міністра оборони України Юрій Гусєв.

Окрім економічної ефективності, реформа державних закупівель та впровадження електронної системи ProZorro — це значний внесок у боротьбу з корупцією. Якщо раніше тендерні питання були переважно закритими для громадськості та вирішувались кулуарно, то тепер завдяки прозорій електронній системі у громадськості з’явилась можливість стежити за процесом закупівель у реальному часі.

«Для того, аби запобігти поширенню будь-яких корупційних схем, авторські права розробників електронної системи закупівель були передані Transparency International – організації, яка відома антикорупційною діяльністю. Код системи є відкритим, що означає повну прозорість та публічність розробки. Це – унікальний досвід світового масштабу. Коли держава виявить бажання самостійно керувати системою, їй будуть передані усі права та технічні засоби ProZorro»,— сказав Дмитро Шимків.

Однак для того, щоб прозорі електронні закупівлі стали поширеною практикою, необхідно врегулювати цю сферу на законодавчому рівні. «Перший документ, який необхідно прийняти найближчим часом, – це зміни в існуючий Закон про державні закупівлі (законопроект 2087а), спрямований на боротьбу з корупцією та зниження бар’єрів для бізнесу. Крім іншого, це дозволить Україні вже у грудні приєднатись до Міжнародної угоди про державні закупівлі (GPA) в рамках Світової організації торгівлі, що дасть можливість українським компаніям без зайвих складнощів брати участь у закордонних державних тендерах. А це – ринок об’ємом у 1,7 трильйони доларів»,— зазначив Максим Нефьодов.

За його словами, до кінця 2016 року Україна має прийняти також окремий Закон про електронні закупівлі, який врахує перші результати використання системи ProZorro. «Після цього електронна система закупівель вийде на рівень індустріального застосування. Буде розроблено систему електронного оскарження та інтегровані державні реєстри. Все це, звісно, потребує додаткової розробки IT-систем»,— сказав Максим Нефьодов.

Дмитро Шимків закликав представників ЗМІ більш активно та публічно говорити про необхідність реформування сфери державних закупівель. «Успіх реформи – це, перш за все, економія державних коштів»,— підсумував він.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати