17 серпня 2018, 15:19

Захист житлових прав позивача повинен відбуватися у порядку цивільного судочинства, - Велика Палата ВС

Прес-служба Верховного Суду

Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову у справі №200/18858/16-ц (провадження №14-165цс18) від 20 червня 2018 р., якою підтвердила висновки судів попередніх інстанцій про право особи на приватизацію квартири та обґрунтованість висновку судів, що захист житлових прав позивача повинен відбуватися у порядку цивільного судочинства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про це повідомляє прес-служба Верховного Суду.

Читайте також: "Аргументація - ключовий критерій якості судового рішення, - ВС".

Позивач - фізична особа - вселився у кімнату гуртожитку відомчого житлового фонду на підставі спеціального ордера на право зайняття службового приміщення. З моменту вселення проживає та зареєстрований у вказаному житловому приміщенні. За час користування житлом рішенням органу місцевого самоврядування змінено правовий режим будівлі, яка отримала статус житлового будинку, включена до житлового фонду постійного проживання та передана у комунальну власність. При проведенні зазначених змін кімната позивача визнана квартирою, яка не була віднесена до службових жилих приміщень.

Як зазначається, позивач звернувся до органу приватизації із заявою про безоплатну передачу у власність вказаної квартири. Відповідач - орган приватизації - відмовив у приватизації і в листі послався на відсутність надання повного пакета документів.

Велика Палата ВС підтвердила, що житлові спори розглядаються у порядку цивільного судочинства, оскільки вказаний спір, хоч у ньому й бере участь суб’єкт владних повноважень, є спором про право цивільне, оскільки спірні правовідносини врегульовані нормами ЖК УРСР і стосуються захисту житлових прав особи, орган місцевого самоврядування реалізує свої повноваження власника державного житлового фонду, тобто перебуває з громадянином не в публічно-правових, а у приватно-правових відносинах.

Читайте також: "Якщо допуск до податкової перевірки відбувся, оскарження права на її проведення втрачено".

Законом України "Про приватизацію державного житлового фонду" закріплено, що органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім таких випадків: відсутність в особи права на приватизацію та заборона приватизувати конкретне приміщення.

Велика Палата Верховного Суду погодилася з висновком судів попередніх інстанцій про задоволення позову, оскільки суди врахували, що позивач вселився у житло на законних підставах і протягом тривалого часу (з 1998 р.) добросовісно використовує квартиру як єдине житло, на час звернення із заявою про приватизацію житло набуло статусу житлової квартири для постійного проживання, яка не віднесена у встановленому порядку до службових жилих приміщень.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати