04 березня 2015, 14:21

Забезпечення єдності судової практики має бути своєчасним

Прес-служба Верховного Суду України

Таку думку висловив суддя Верховного Суду України Олег Кривенда під час засідання Комітету з процесуального права Асоціації правників України. «І значно ефективніше, коли це відбувається не на основі виправлення Верховним Судом України уже наявних судових помилок, а на етапі можливості їх виникнення», – переконаний суддя.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Адже коли з’являються тисячі однотипних позовів по всій країні, а суди неоднаково тлумачать одну і ту ж норму права, відбувається неефективне правосуддя, і не лише в сенсі невиправданого завантаження судів. Значно гірше, наголосив Олег Кривенда, що з’являються тисячі невдоволених громадян України, які не отримали своєчасного та якісного судового захисту.

Можливість упередження судових помилок, за словами пана Кривенди, дало б запровадження у вітчизняне законодавче поле певних судових процедур, зокрема, інституту преюдиційного запиту, чи консультативного висновку, який успішно працює в європейських країнах.

Ситуація, яка наразі існує у вітчизняному судочинстві, коли Верховний Суд України, спрямовуючи судову практику у правильне русло, робить відповідний правовий висновок у певній категорії справ, а від початку розгляду цих справ пройшло декілька років і розглянуто десятки тисяч справ, не є ефективною, зауважив Олег Кривенда. Водночас процедура преюдиційного запиту (консультаційного висновку) з урахуванням особливостей розгляду справ відповідними юрисдикціями передбачала б надання Верховним Судом України тлумачення норм закону ще до розгляду справи по суті і винесення судового рішення.

Міжнародний досвід свідчить про ефективність і нагальність запровадження в Україні інституту преюдиційного запиту, зазначив і доктор юридичних наук, член-кореспондент Національної академії правових наук України, завідувач кафедри цивільного права юридичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка Роман Майданик, а суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук презентував своє бачення тих законодавчих змін, які, на його переконання, мали б відбутися вже найближчим часом.

Модератор зустрічі голова Комітету з процесуального права АПУ Анна Огренчук висловила сподівання, що український законодавець запровадить ті правові механізми, які удосконалять процес забезпечення єдності судової практики в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати