20 березня 2017, 16:07

Якісних змін особового складу прокуратури не варто очікувати в найближчий час, - Теличенко

"Юридична Газета"

На законодавчому рівні реформа прокуратури формально відбулася, тому що функції прокуратури суттєво зменшилися. Утім, якісної зміни особового складу органів прокуратури найближчим часом очікувати марно. Про це заявила голова робочої групи з питань реформування органів прокуратури (Громадської ради з питань реформ) Валентина Теличенко під час експертної дискусії: «Реформа прокуратури: місія нездійсненна?»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Законодавчо реформа прокуратури формально відбулася, тому що функції прокуратури стали суттєво меншими. І якщо ми ще могли покласти якісь часові рамки на цю частину реформи, то покласти часові рамки на якісні зміни особового складу прокуратури не можливо. Перш ніж запитувати: «чи зробить Луценко реформу в прокуратурі?», ми повинні зрозуміти, чого ми очікуємо від цієї реформи. Якщо в основному законодавча частина реформи прокуратури уже відбулася, і далі ми тільки дошліфовуємо цей процес, то якісна зміна складу не може бути змінена ні за півроку, ні за півтора. Ця робота вимагає суттєвих змін особового складу і змінити культури у цій великій системі. В короткі строки це зробити просто нереалістично», - впевнена пані Теличенко.

Серед найперших очікувань від реформування прокуратури експерт називає результативність. «Сподіваємося, що прокуратура виконуватиме свою функцію належним чином. Буде процесуальне керівництво над успішними (які дійшли до суду) досудовими розслідування і така якість підтримки обвинувачення в суді, за яку не було би соромно», - каже вона.

Натомість, за словами експерта сьогодні нікому виконувати якісно цю роботу, оскільки в системі прокуратури залишаються працювати старі кадри. «Майже 10 років добір кадрів до прокуратури проходив за основним критерієм лояльності до керівництва, а не за критерієм професійності. І тільки останні 2 роки перейшли до інших принципів добору кадрів до прокуратури. Як швидко це може дати результат? Не сподівайтеся на швидкий результат. Подивимося, хто є претендентами для добору у систему прокуратури за новими правилами, новими критеріями. З урахуванням того, що заробітні плати працівників прокуратури суттєво відстають від топових доходів у приватній сфері для українських правників, зрозуміло, що кандидатами прийдуть великою мірою ті, хто не знайшов себе в приватному секторі і не треба тут плекати якісь ілюзії. Якщо людина вміє успішно заробляти в приватному секторі, які ще будуть мотиви перейти в систему прокуратури? Адже тут з одного боку мала зарплата, з іншого боку – прискіпливе око громадськості. З одного боку – предмет твоїх матеріальних статків, з іншого – ти муситимеш виконувати ті функції. Презумпція невинуватості ставить у таку позицію працівників прокуратури, коли вони мусять мати ще більше вмінь та навичок для того, щоб потім перемогти в судовому процесі. Тому, коли ми говоримо про реформу адвокатури, ми повинні усвідомлювати, що якісна зміна кадрового складу прокуратури розпочалася, але це - процес тривалий», - підкреслює експерт.

При цьому Валентина Теличенко також звернула увагу присутніх на необхідності змінювати також культуру в системі прокуратурі,  оскільки, переважно, навіть ті хто побоюються, вважають взяти хабара – нормальним явищем. «Якщо успішність працівника вимірюють матеріальними статками і ціною костюма, який прокурор носить на роботу, то значить цю успішність треба якимсь чином досягнути. Під дією цієї культури так і псуються ці молоді кадри», - справедливо відзначає Теличенко.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати