23 квітня 2019, 14:11

Як працювати з АРМА: майстер-клас від професіоналів

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Вчора, 22.04.2019 р., у Києві відбувся майстер-клас, присвячений юридичним аспектам управління арештованими активами. Захід організували Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) спільно з «Юридичною Газетою» за підтримки генерального партнера VB Partners.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


58669620_2138624266215870_1576967602880643072_o

Майстер-клас створив майданчик для комунікації керівництва АРМА, юридичних компаній та представників бізнесу щодо мети створення АРМА, практики управління арештованими активами, а також роз’яснення можливостей, які відкриваються у цій сфері для клієнтів юридичних фірм та приватних юристів.

Відкриваючи майстер-клас, Денис Бугай, адвокат, партнер VB Partners, відзначив, що, незважаючи на те, що АРМА працює понад два роки, юристи і бізнес не повністю ознайомлені з можливостями співпраці з цією інституцією. «Тому чим більше буде дискусій, тим буде краще. Особисто мені, як практикуючому юристу, це чудова нагода», - зазначив він.

58577529_2138623496215947_5509998597552209920_o

Микита Нуралін, адвокат, старший юрист VB PARTNERS, у своїй доповіді проаналізував порядок управління арештованими активами від моменту їхнього арешту до повернення. За його словами, умовами передачі активів в управління АРМА є (згідно з КПК України та закону про АРМА):

  • · визнання активів речовими доказами у кримінальному провадженні;
  • · арешт на таке майно у кримінальному провадженні;
  • · заборона розпоряджання та/або користування майном;
  • · вартість майна має бути не менше 200 прожиткових мінімумів;
  • · ухвала про передачу в АРМА або згода власника.

Рішення про передачу активів в управління АРМА, за словами спікера, відбувається за наступним алгоритмом. Спочатку розпочинається досудове розслідування, потім винесення постанови про визнання речовим доказом, клопотання прокурора про арешт майна, далі - ухвала про арешт майна та клопотання прокурора про передачу майна в АРМА. На підставі ухвали слідчого судді активи передаються в АРМА.

Серед іншого, пан Нуралін зазначив, що законом передбачена залежність порядку управління від об’єкту, який передається в управління АРМА. Так, гроші та банківські метали передаються на депозит, а нерухоме та рухоме майно, речові права передаються в управління двома шляхами - за допомогою фактичного управління та реалізації такого майна.

«Засадами управління майном є ефективність та збереження активів. Вони передаються в управління управителям - компаніям, які були відібрані АРМА. Зараз на сайті АРМА є 61 компанія, яка здійснює управління активами за різними сферами», - зазначив спікер.

58079810_2138624016215895_5923571929175818240_o

Після передачі в управління АРМА здійснює контроль за діями управителів - способом виїзних перевірок та камеральних перевірок. Припинення управління може відбуватися у чотирьох випадках:

  • конфіскація активів;
  • спеціальна конфіскація активів;
  • наявність іншого судового рішення про стягнення активів у дохід держави;
  • скасування арешту прийнятих в управління активів.

Голова АРМА Антон Янчук виступив з темою: «Управління арештованими активами: коли виграє бізнес, юристи та держава». За його словами, функція управління арештованим майном не є вигадкою нашої держави. Вона діє в багатьох країнах світу. Проте кожна окрема юрисдикція вирішує сама для себе, який механізм запровадити. «Загалом в управління АРМА може передаватися будь-яке майно, незважаючи на те, корупційним шляхом воно здобуте чи ні», - підкреслив пан Янчук.

Читайте також: ««Наша стратегічна мета — максимальна відкритість та довіра бізнесу»».

Також він додав, що АРМА під час реалізації своїх функцій побачила деякі недоліки в правовому регулюванні діяльності Агентства. «Ми першими побачили недоліки щодо невідповідності деяких законодавчих актів та закону про АРМА. Наразі до нього розроблено великий пакет змін. Незважаючи на це, поточна модель роботи є «працездатною». Інститут управління арештованими активами працює , йому треба вдосконалюватися, а нам потрібна практика», - підкреслив спікер.

З метою систематизації своїх знань та бачення співпраці з Агентством АРМА розробила «Настанови з управління арештованими майном» -  перший в історії України документ щодо нюансів роботи з арештованим майном. На переконання Антона Янчука, документ є гнучким, хоча певні його позиції треба розширювати та додатково тлумачити.

Великий плюс створення АРМА, за словами її Голови, - вся діяльність щодо управління активами є централізованою. До появи АРМА власнику майна (який, наприклад, незадоволений самим фактом його арешту)було важко працювати з активом. «Яким би не було регулювання управління арештованим майном, для того, щоб суспільство визнало, що існує такий вид діяльності, потрібен час. За великим рахунком це втручання у право власності. І це чутлива тема. Тому потрібен час, комунікація та відкритість з нашої сторони», - розповів він.

57486164_2138624129549217_2080959110005653504_o

Також Антон Янчук запропонував поглянути на роботу з арештованими активами, як на можливість бізнесу для їх управителів: «Мова йде про питання виникнення ринку управління арештованим майном. Управління передається з метою збереження активу. Для того, щоб стимулювати бізнес до такого виду діяльності, як управління арештованими активами, ми повинні зацікавити його».

Крім цього, управління арештованим майном є посиленням позиції для компанії, яка не в силах придбати таке майно. Тим не менш, за словами доповідача, всі управителі мають бути усвідомлені, що це ризик (можуть отримати як дохід, так і збитки), проте в балансі все одно можна знайти розумну підставу для залучення бізнесу.

Також спікер назвав недоліки для управителя. Такими є венчурність (адже ніхто не знає, як довго триватиме таке управління), а також можливий супротив зі сторони як власника, так і третіх осіб.

Водночас АРМА може бути корисна для цілей захисту бізнесу, наприклад, коли власник переконаний у передчасності накладення арешту на його майно. «Тут з’являється унікальний інструмент. Закон не забороняє власнику арештованого майна стати його управителем. І коли арешт скасовується, то майно повернеться до власника разом з нарахованими відсотками», - зазначив пан Янчук.

Про ключові етапи процедури управління арештованим майном розповів Андрій Потьомкін, начальник юридичного управління АРМА. За його словами, закон про АРМА є новим і має дуже багато норм, які суперечать нормам інших актів. Бенефіціаром послуг АРМА не є громадяни України, а слідчі органи, прокуратура та суд. «АРМА - це сервісний орган, який відповідає за збереження речових доказів або пошуку об’єктів арешту з метою їх майбутньої конфіскації. Як і аналогічні органи у всьому світі, АРМА не займається захистом інтересі власників, а дбає про те, щоб зберегти економічну цінність майна, яке потім стягнуть у бюджет або повернуть власнику. Попри величезну кількість позовів, АРМА не має жодної програної справи», - розповів пан Потьомкін.

57577030_2138623892882574_6197434965412544512_o

Також він зазначив, що ухвала про управління випливає з ухвали про арешт. Ця пов’язаність документів є дуже важливою, адже ухвала про арешт забороняє володіти, користуватися, розпоряджатися майном, яке тоді законно переходить під управління АРМА.

Ігор Хомічов, начальник третього відділу Управління менеджменту активів АРМА, навів декілька прикладів управління окремими видами активів. За його словами, кожен випадок управління активами є унікальним. При цьому немає двох однакових активів, способів управління або порядком їх прийняття.

Приклад 1. Під час накладення арешту на завод із виробництва хлібних виробів (на нерухоме майно та обладнання) задачею АРМА було швидко знайти управителя, щоб забезпечити налагодження виробництва продукції, збереження мережі дистрибуції та постачання, збереження робочих місць. Це забезпечило гідні надходження до держбюджету. Проте, за словами пана Хомічова, не завжди все відбувається так.

Приклад 2. Завод із виробництва соняшникової олії, який передали в управління АРМА. Питання було в тому, що було передано виключно об’єкт нерухомого майна, а на обладнання не наклали арешт; воно не було передано в управління і різні суб’єкти заявляли про свої права на нього. Зметою подолання такої ситуації все-таки було знайдено управителя, який зміг зробити перевірку об’єктів нерухомого майна. Це потребує додаткового часу, грошей та впливає на надходження до держбюджету. «Наразі на цьому активі тривають налагоджувальні роботи, проте він застрахований на повну вартість, взятий під охорону. У ЗМІ немає ніяких повідомлень про те, що там щось розкрадається або руйнується. Це спрямовано на захист інтересів власників. Тут досягається основна мета АРМА - збереження активу або його вартості», - підкреслив пан Хомічов.

За словами спікера, в управлінні активами вагому роль відіграють управителі. Для них це новий ринок та можливість заробити додаткові кошти. Проте для АРМА головним є збереження активу або його економічної вартості.

57703233_2138624322882531_5373387206968737792_o

Коментарі

Антон Янчук, Голова АРМА

- Які зміни принесе законопроект щодо управління арештованими активами?

- Зміни приблизно зводяться до 4-5 блоків. Перший стосується функції розшуку майна в цілях арешту, адже основний інструмент для реалізації цієї функції - це доступ до інформації. Чим більший обсяг інформації, тим якісніший розшук. Наразі закон нас нібито й наділяє мандатом для такого доступу, проте цього недостатньо. Тому перший блок - розширення наших можливостей доступу до інформації задля розшуку активів.

Другий блок - доповнення КПК нормами про процедуру передачі арештованого майна в управління. Незважаючи на те, що ці питання є досить складними, КПК регулює його всього двома статтями. На наше переконання, все має бути дуже детально, виважено і вичерпно врегульовано КПК.

Крім цього, має бути вирішене питання суб’єктності в кримінальному процесі: ми маємо бути учасниками провадження, щоб передача об’єкту в управління не була для нас несподіванкою. До того ж цей законопроект спрямований на забезпечення функції захисту прав та інтересів України в іноземних юрисдикціях у справах щодо поверненням в Україну активів, пов’язаних з корупційними та іншими злочинами. В законі формулювання дуже фрагментарне, і його треба виправити.

І останній блок - приведення величезної кількості законів України у відповідність до закону про АРМА. Коли законопроект буде прийнятий, це істотно вдосконалить інструментарій АРМА в частині ефективності.

Ігор Хомічов, начальник третього відділу Управління менеджменту активів АРМА

«Управління активами здійснюється трьома способами: безпосередня передача ЮО або ФОП за договором управління активами, реалізація таких активів та управління грошовими коштами та банківськими металами шляхом розміщення їх на банківському рахунку. Те, який спосіб обирається, залежить від ситуації. Немає двох однакових активів, як і способів управління ними. Це викликано унікальністю активів та особливостями конкретного кримінального провадження, в рамках якого передається той чи інший актив. Саме тому підходи мають бути гнучкими».

Андрій Потьомкін, начальник юридичного управління АРМА

«Наведу приклад, як АРМА стає заручником ухвали, яка завідомо є безглуздою. Рік тому ми отримуємо ухвалу суду про передачу нам в управління двох «вишок Бойко» по 400 тис. дол. кожна. Ми заходимо в Інтернет й бачимо, що ще в 2015 р. військові сили РФ «віджали» в України ці вишки; вони дислокуються біля Криму та називаються «Крим 1» і «Крим 2».

Ми звернулися до слідчих із запитом: «Ви ж розумієте, що фізично цих активів у нас немає». А вони нам кажуть: «Юридично вони існують в реєстрах і рахуються за українськими компаніями; вони арештовані, є активами та речовими доказами. І не важливо, що фізично вони знаходяться в Криму, це нас не стосується».

Цю ухвалу ми не рухаємо більше року, адже що можемо зробити? Звернувшись до прикордонників, зрозуміли, що не можемо отримати доступ до цих активів. Це і є ситуація заручників - коли нас немає в судовому процесі і коли приймаються рішення про передачу нам якихось активів, ми не можемо на це ніяк вплинути».

Микита Нуралін, адвокат, старший юрист VB PARTNERS

- Чи були вже у вас випадки, коли клієнт звертався з проханням проаналізувати той чи інший об’єкт, перевірити його на ризики? Якими є ваші висновки?

- Якщо говорити про конкретні кейси, то в нас була така практика в межах захисту прав потерпілого. Був випадок відчуження сільгосптехніки з володіння шляхом вчинення злочину. Потім майно було арештоване та передане в АРМА. Ми аналізували та допомагали клієнту пройти авторизацію в АРМА, включитися у їх перелік, і потім отримати своє майно назад. Наразі цю техніку клієнт уже використовує. А щодо суто аналізу та перевірки на ризики - таких звернень ще не було.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати