13 грудня 2019, 10:00

ВС сформулював позицію щодо перерахунку пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу

Прес-служба Верховного Суду

Дія положень Закону України від 24 грудня 2015 р. №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо визначення максимального граничного розміру пенсії (обмеження) застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року (згідно із п. 2 Прикінцевих положень цього Закону).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Венеціанська комісія надала висновок щодо змін до законодавства стосовно ВС".

Таку правову позицію сформулював Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, переглянувши в касаційному порядку справу за позовом пенсіонера, який отримує пенсію за вислугу років як працівник льотно-випробного складу відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.   

Суть спору полягає в тому, що з 1 березня 2017 р. відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача відповідно до п. 7 Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації (затверджений постановою КМУ від 21 липня 1992 р. №418, у редакції постанови КМУ від 9 серпня 2005 р. №713) та обрахував загальний розмір його пенсії в сумі 73298,40 грн. Проте розмір пенсії з обмеженнями, передбаченими ч. 3 ст. 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відповідач визначив у сумі 33016,93 грн. У зв’язку з відрахуваннями в період роботи, згідно з положеннями ч. 4 ст. 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до виплати позивачеві нараховано 25023,48 грн.

Так, позивач просив визнати неправомірними дії відповідача щодо застосування обмежень граничного розміру при нарахуванні та виплаті йому щомісячного пенсійного забезпечення, зобов’язати відповідача з 1 березня 2017 р. (із часу проведення перерахунку пенсії) здійснювати згідно із законодавством України його щомісячне пенсійне забезпечення у повному обсязі без обмежень граничного розміру пенсії.

Водночас суд апеляційної інстанції, скасувавши рішення суду першої інстанції, яким у задоволенні позову було відмовлено, вимоги позивача задовольнив частково: визнав дії департаменту ПФУ неправомірними, зобов’язав з 1 березня 2017 р. здійснити нарахування та виплату щомісячного пенсійного забезпечення без обмежень граничного розміру пенсій з урахуванням проведених виплат. Суд апеляційної інстанції виходив із того, що право позивача на нарахування пенсії без її обмеження є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов’язань.

Верховний Суд, погодившись із рішенням апеляційного суду, вказав на таке.

"Відповідно до положень законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакціях, чинних на час спірних правовідносин) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 р., максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн.

Зазначені норми введено Законом України від 24 грудня 2015 р. №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", згідно з п. 2 Прикінцевих положень цього Закону дія його положень щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 р.", - зазначили у ВС

Отже, оскільки позивач отримував пенсію з 2011 р., тобто до 1 січня 2016 р., тому дія положень зазначеного Закону щодо визначення максимального розміру пенсії до нього не застосовується.

Читайте також: "Видача дозволу на спецвикористання водних біоресурсів без погодження є неправомірною".

Водночас Верховний Суд встановив, що позивач станом на час спірних правовідносин працював, тому пенсія йому має виплачуватись із застосуванням положень ч. 4 ст. 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме тимчасово, по 31 грудня 2017 р., у період роботи особи на посадах/роботах пенсії, розмір яких перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85% призначеного розміру. Зазначена норма не скасована і на час спірних правовідносин має чинність, неконституційною не визнавалась, а тому її належить застосовувати у цьому спорі. За таких обставин правильним є висновок суду апеляційної інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог.

Постанова Верховного Суду від 12 листопада 2019 р. у справі №360/1428/17 (адміністративне провадження №К/9901/17860/18) - за посиланням.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати