21 червня 2018, 18:30

Внутрішні розслідування шахрайства: де в цьому результат для бізнесу?

Проблема різного виду зловживань і шахрайства на підприємствах є поширеною як для України, так і для всього світу в цілому.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З цього приводу почав свій розвиток такий напрям, як форензік, спрямований на боротьбу з економічними злочинами. Міжнародні організації професіоналів з внутрішніх розслідувань, такі як ACFE, визначають основні правила стосовно того, як проводити такі розслідування, які вимоги пред’являються в ході розслідувань і т.д.

35777177_1719916244753343_1214357257974710272_o

Так, вчора, 20 червня 2018 р., Комітет з кримінального та кримінально-процесуального права спільно з Комітетом з нерухомості та будівництва Асоціації правників України обговорили особливості проведення розслідування шахрайства.

Основними видами внутрішніх розслідувань Орест Стасюк, старший юрист практики кримінального права ЄПАП Україна, називає наступні:

  • антикорупційні розслідування (FCPA, UKBA, інше іноземне законодавство);
  • розслідування у проектах, що отримали фінансування міжнародних інститутів розвитку (корупція, шахрайство, змова з метою отримання неправомірної переваги, протидія розслідуванню);
  • розслідування випадків корпоративного шахрайства;
  • розслідування порушень внутрішніх політик та трудової дисципліни.

Денис Шкаровський, адвокат VB PARTNERS, на прикладі кейсів розповів, де шукати слабкі місця і що з цим робити. Найбільш розповсюдженою схемою пан Шкаровський називає розкрадання коштів. І хоча було б логічним, якби власники бізнесу при виявленні таких порушень намагалися повернути ці кошти і покарати винного, проте за його словами, дуже невеликий відсоток компаній дійсно повідомляли правоохоронні органи про вчинення злочину всередині компанії. Це адвокат пояснює тим, що для клієнтів найбільшим результатом є те, що схема зловживання більше не діє, і бізнес починає отримувати там, де раніше втрачав. А витрачати ще додаткові кошти на збирання доказів, оплату послуг адвоката в суді і т.д. для того, щоб покарати порушника, – все це не є тією метою, задля якої працює бізнес.

35882088_1719915534753414_2109970295535173632_o

Разом з цим Сергій Смірнов, радник Sayenko Kharenko, наголошує на тому, що потрібно розрізняти форензік як внутрішні рослідування і діяльність правоохоронних органів, направлену на розкриття злочину. Метою форензіку є виявлення слабких ділянок бізнес структури, а саме бажання зрозуміти що відбувається, де компанія недоотримує, де розкрадаються кошти і т.д. Результати такого розслідування передаються замовнику таких послуг – власнику бізнесу або топ-менеджменту, а тому доказова база формується не на рівні доказування в кримінальному процесі, а скоріше, як зазначає пан Шкаровський, на рівні «це є більш вірогідним, ніж невірогідним».

Проте іншу тенденцію на українському ринку вбачає Артем Ковбель, ‪партнер ‎Kreston GCG. За його словами, починаючи з цього року українські бізнесмени все більше хочуть покарати порушників, тому при збиранні доказової бази юристи звертаються до судових експертів, щоб одразу визначити, які докази і формулювання в подальшому з більшою ймовірністю будуть прийняті і оцінені судом на користь компанії.

Окрім цього пан Ковбель назвав 3 основні фактори виникнення шахрайства в компанії:

  • мотив (потрібні кошти);
  • виправдання (моя робота несправедливо оцінюється, я недоотримав свої кошти);
  • сприятлива можливість (відсутність системи контролю, низька трудова дисципліна).

Отож, незважаючи на те, що експерти відмічають все ще низьку зацікавленість українських компаній у проведенні внутрішніх розслідувань (порівняно з іншими країнами), вже вбачаються певні зміни. Зокрема, у підходах до ведення бізнесу і намаганні підвищити ефективність, в тому числі і за рахунок усунення тих ділянок, де неефективність породжується шахрайством з боку працівників компанії.

Виховати і покарати порушників чи просто зупинити шахрайство? Ці питання кожна компанія вирішує для себе самостійно, враховуючи цілі ведення бізнесу, ризики репутаційних втрат і оцінки тих варіантів, що для компанії будуть нести менші грошові витрати. Разом з цим, чим більше компаній будуть враховувати наявність цих ризиків, тим буде важче зловмисникам обкрадати їх.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати