Популярні матеріали

12 жовтня 2017, 11:04

Визначено 200 найбільших компаній України 2016 року

"Бизнес Цензор"

"Бизнес Цензор" провів рейтинг 200 найбільших компаній України, побудований на неконсолідованій фінансовій звітності юридичних осіб, яку вони подали до Державної фіскальної служби.

Сукупний дохід 200 найбільших компаній України в 2016 році становив 2,3 трлн грн, що майже дорівнює номінальному ВВП країни - 2,4 трлн грн в 2016 році. У порівнянні з 2015 роком сукупний дохід 200 найбільших компаній виріс на 14%, або на 281 млрд грн.

В доларах дохід ТОП-200 компаній України становив $85 млрд. Це скромний результат у порівнянні зі світовими гігантами. Так минулорічна виручка холдингу Alphabet (управляє Google) становила $90,3 млрд, а виручка всесвітньо відомого виробника гаджетів – компанії Apple - $215 млрд.

Перше та друге місце в рейтингу ТОП-200 компаній України посіли державні компанії – НАК "Нафтогаз України" (161 млрд грн) та ДП "Енергоринок" (131 млрд грн).

Основний дохід першої компанії забезпечили її "дочки" – найбільша газовидобувна компанія "Укргазвидобування" та оператор газотранспортної системи "Укртрансгаз".

Дохід ДП "Енергоринок", який є оператором розрахунків на енергетичному ринку, - це обсяг виробленої в Україні електроенергії в грошовому еквіваленті.

Третє місце у найбільшого гірничо-металургійного комбінату країни - "Арселор Міттал Кривий Ріг" (53 млрд грн), який належить міжнародній корпорації ArcelorMittal. До речі, продаж комбінату глобальному інвестору – єдиний успішний кейс приватизації за часів незалежності України.

На четвертому місці ТОВ "АТБ-Маркет" – мережа супер-маркетів АТБ, або магазинів "для бідних". Замикає п'ятірку ТОВ "Кернел-трейд" з доходом 42,6 млрд грн. Група компаній "Кернел" Андрія Веревського займається виробництвом соняшникової олії та експортом зернових.

До десятки найбільших компаній потрапили: дистриб'ютор сигарет ТОВ "Тедіс Україна", ТОВ "ДТЕК Трейдінг" Ріната Ахметова, управляюча атомними станціями держкомпанія ДП "НАЕК "Енергоатом", "Маріупольський меткомбінат ім.Ілліча" Ахметова та ТОВ "Фоззі-Фуд". Остання входить в групу компаній "Фоззі", яка управляє мережами супер-маркетів "Сільпо", "Фора" та Fozzi.

Цікаво, що "Енергоатом", який виробляє більше половини електроенергії в Україні, отримав в 2016 році на мільярд доходу менше, ніж компанія "ДТЕК Енерго" Ріната Ахметова, що виробляє близько 30% електроенергії. Причина в тому, що в тариф на вироблену атомними станціями електроенергію майже в три рази нижчий у порівнянні з тарифом ДТЕК.

Рейтинг галузей за доходами ТОП-200 компаній 2016 року

Структуру української економіки добре демонструє рейтинг галузей за сукупними доходами. Згідно з ним, наша економіка сильно зав'язана на сировині. Так, ми - країна-постачальник сировини для підприємств інших країн.

Тобто, Україна продає на експорт дешеву сировину з якої країни-конкуренти виробляють продукцію з доданою вартістю і, тим самим, дають роботу своїм громадянам, наповнюють бюджети податками.

З іншої сторони, ми - країна, яка залежить від імпортних енергоносіїв. Щороку ми імпортуємо газу, нафтопродуктів, вугілля та ядерного палива на мільярди доларів.

Водночас в Україні вкрай малі обсяги сукупних доходів в галузях з високою доданою вартістю. Мова про машинобудування, хімічну промисловість та ІТ. Хоча в останній галузі значна частина грошей знаходиться в сірій зоні.

Зокрема, у розрізі галузей економіки переше місце за обсягом доходів традиційно посів енергетичний сектор – 886 млрд грн. На другій позиції – гірничо-металургійний сектор з сукупним доходом в 416 млрд грн. На третій з результатом 352 млрд грн – агропромисловий. Порівняно з 2015 роком ГМК виріс на 38 млрд грн, а АПК - на 54 млрд грн.

В середині рейтингу розташувалися рітейл та дистрибуція з результатами в 248 та 150 млрд грн відповідно. Найменші сектори за обсягами сукупного доходу підприємств – хімпром (58 млрд грн), телеком/ІТ (43 млрд грн) та машинобудування (18 млрд грн).

Детальніше про рейтинг галузей за доходами ТОП-200 компаній 2016 року можна дізнатися тут.

10 найприбутковіших компаній 2016 року

Найприбутковішою компанією в 2016 році була НАК "Нафтогаз України" – 26,5 млрд грн. Перше місце за прибутком компанія отримала завдяки оператору газотранспортної системи "Укртрансгаз", що прокачує газ "Газпрому" до Європи.

Друге, третє і четверте місця займають компанії з холдингів найбагатшого українця Ріната Ахметова. Так Південний гірничо-збагачувальний комбінат, що входить в гірничо-металургійний холдинг "Метінвест", отримав минулого року 5,9 млрд грн прибутку.

Сплата дивідендів стала можливою, бо Південний ГЗК не входить в холдинг "Метінвест", який має велике боргове навантаження. Холдинг не може сплачувати дивіденди до погашення боргів та викупу своїх євробондів.

Найбільша приватна газовидобувна компанія "Нафтогазвидобування", яка входить в холдинг ДТЕК Ахметова, отримала в 2016 році 5,4 млрд грн прибутку.

Четверту сходинку посів металургійний завод "Запоріжсталь" з "Метінвесту". Міноритарна доля в металургійному холдингу Ахметова належить Вадиму Новинському – власнику "Смарт Холдингу" та нардепу від "Опозиційного блоку".

Замикає п'ятірку держпідприємство "Адміністрація морських портів України" з 3,8 млрд грн прибутку.

На шостому місці – ще одна компанія Ріната Ахметова - "Північний гірничо-збагачувальний комбінат", який отримав 3,6 млрд грн прибутку.

Замикає десятку найприбутковіших ТОВ "Епіцентр К" Олександра та Галини Герег. Їм належить мережа будівельних гіпермаркетів "Епіцентр". Гереги також інвестують в агровиробництво.

Найбільш збитковими в 2016 році були "Алчевський металургійний комбінат", який знаходиться на окупованій території Донбасу, та "Укрнафта". Зокрема, Алчевський меткомбінат отримав 10,5 млрд грн збитку.

Заводом керує корпорація ІСД, яка зараз належить росіянам. Міноритарна частка в ІСД належить народному депутату та бізнесмену Сергію Таруті.

Контрольний пакет акцій "Укранафти" належить державі, а міноритарні частки - групі компаній "Приват" Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Компанія показала 8,7 млрд грн збитку.

По 2,7 млрд грн збитку отримали "Дніпровський меткомбінат ім. Ф.Е. Дзержинського" з російської групи Evraz та державний "Одеський припортовий завод" (ОПЗ).

 

фпавіріц 

Особливості рейтингу

В рейтингу "ТОП-200 2016 року" - 32 нових учасники. Половина з них працюють в енергетичному секторі - постачають в Україну нафтопродукти, або природній газ.

Крім того, у порівнянні з рейтингом ТОП-200 за 2015 рік, зі списку майже зникли незрозумілі компанії з невідомими власниками. В минулі роки такі були або фаворитами держтендерів, або брали участь в схемах з ухилення від сплати податків.

В рейтинг потрапило 52 компанії, які належать українським олігархам старої формації. Зокрема, дев'ять компаній, що входить в групу "Приват" Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, шість Дмитра Фірташа, три – Віктора Пінчука, дві – президента Петра Порошенка та по одній Костянтина Жеваго, Олександра Ярославського, Сергія Тарути і братів Суркісів.

Однак найбільше в рейтинг ТОП-200 потрапило компаній Ріната Ахметова. Їх там аж 28 штук.

Основна кількість з них входять в холдинги ДТЕК та Метінвест. Сукупні доходи цих холдингів становлять 300 млрд грн. Доходи "Укртелекому", "Лемтрансу" та нафтопродуктової компанії ТОВ "Параллель-М ЛТД" Ахметова збільшують цю цифру до 320 млрд грн, що дорівнює 13,4% номінального ВВП України за 2016 рік.

"Бизнес Цензор" також нарахували 19 компаній, які належить державі. Їхній сукупний дохід за 2016 рік становив 417 млрд грн, або 17,4% номінального ВВП України.

(для перегляду натисніть на зображення)

ффеін 

еупш

пдрр

щшжщж 

йуйу

яаяяя 

аангг

прг

іпві 

симмт

кека

вівв 

апрло

ячвіпчарчвар

"Бизнес Цензор" використовував фінансові результати окремих юросіб і не консолідував доходи холдингів, оскільки не всі фінансово-промислові групи оприлюднюють консолідовану звітність.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати