09 лютого 2018, 13:42

Вибори до Вищої ради правосуддя: головні очікування

06.02.2018 р. у конференц-холі готелю Hyatt Regency Kyiv відбулась друга міжнародна конференція «Зловживання правами у податкових правовідносинах». Ділилися своїм досвідом провідні економісти, міжнародні експерти, судді та народні депутати. В межах заходу були обговорені та проаналізовані питання щодо сплати податків. Зокрема, говорили про межі ухилення від сплати податків та агресивного податкового планування, зловживання процесуальними правами в податкових спорах, інструменти протидії ухиленню від оподаткування в інших країнах тощо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про головні очікування від роботи новообраного органу дивіться у відео за посиланням.

Однак проблеми оподаткування були не єдиною темою для обговорення. В кулуарах готелю учасники приділили увагу проведенню судової реформи, з’їзду суддів та виборам до Вищої Ради Правосуддя.

Суддівське самоуправління за кордоном

Член правління Міжнародної фундації «Судді для суддів» («Judges for Judges») Естер де Руідж Бестуурслід позитивно оцінила перебіг судової реформи в Україні та зазначила, що в Європі існує аналог ВРП, який має назву Рада Правосуддя. «Близько 20 країн-членів ЄС має сьогодні такий орган, який виконує повноваження, подібні до ВРП», – зазначила вона.

Естер де Руідж Бестуурслід навела приклад Нідерландів, де Рада правосуддя складається з чотирьох осіб: двох суддів та двох членів, які не суддями. За її словами, член ВРП – це, насамперед, хороший суддя, який добре розуміє потреби суспільства.

«Здатність до самоосвіти та вміння швидко вирішувати поставлені завдання є основними рисами осіб, які претендують на посаду до Ради правосуддя. Кандидат повинен також мати бажання до самоосвіти, підвищення професійного рівня та компетенції», – зазначила іноземна гостя.

На її думку, щоб бути ефективним суддею потрібно розуміти, що являє собою якісне судочинство: «Мова може йтися не лише про здійснення судочинства, але й про організацію подій або відповідальність за певні заходи».

«Кандидат повинен «бути на часі» з тлумаченнями європейського законодавства. Як кажуть у Нідерландах, такий кандидат має грати роль вівці, у якої є п’ять ніг. Тому що ця людина має стояти на перехресті між парламентом та юристами; розуміти реалії сьогодення і поточні новини чинного законодавства; усвідомлювати потреби суспільства і бути готовимо до внесення на розгляд парламенту відповідних законопроектів», – зазначила Естер де Руідж Бестуурслід.

Окрім цього, коментуючи нерівний розподіл за гендерною ознакою у Вищій раді Правосуддя України (13 чоловіків і 4 жінки), експерт зазначила, що насправді розподіл за гендерною ознакою повинен бути збалансованим, кількість чоловіків та жінок у такому органі правосуддя має бути однаковою. «Однак у ЄС розподіл неоднорідний, залежно від кожної країни. Наприклад, у Нідерландах у Раді правосуддя більше жінок, ніж чоловіків. Однак чим вище щабель влади, тим більше чоловіків», – резюмувала вона.

Окрім цього, Естер де Руідж Бестуурслід зауважила, їй приємно, що «делегатом від Асоціації адміністративних суддів України є така активна суддя, яку ми добре знаємо з міжнародних заходів, які проводить Асоціація» (таким кандидатом до ВРП є Оксана Епель – прим.Ред.)

Нова конфігурація судової системи в Україні

Суддя, віце-президент Асоціації податкових радників, віце-президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів, доцент кафедри адвокатської майстерності та міжнародної судової практики Академії адвокатури України Наталія Блажівська звернула увагу колег на завантаженість суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

"Ми всі в очікуванні високопрофесійних судових рішень за новим зразком, але цього можна досягти лише за умови, що суддя матиме можливість попрацювати над судовим рішенням", – повідомила пані Блажівська.

Вона звернула увагу на те, що Україна має нову конфігурацію судової системи: «В цій новій конфігурації роль Вищої ради правосуддя є надзвичайно великою».

"Ми маємо великі очікування від суддів адміністративної юстиції до цього з’їзду. Насправді, Вища рада правосуддя щодня стикається з дуже великою кількістю питань, які так чи інакше  потім є предметом розгляду в адміністративному судіВкрай важливо, щоб адміністративна юстиція була представлена на високому рівні. Таким кандидатом має бути активна людина. Нам дуже приємно, що член Асоціації адміністративних суддів України Оксана Епель також виявила такий намір. Ми підтримуємо нашого представника", – зазначила Наталія Блажівська.

 «Суддя повинен займати активну позицію»

У конференції також взяла участь суддя Київського апеляційного адміністративного суду Оксана Епель, яка підтвердила «Юридичній Газеті» делегування її особи колективом Київського апеляційного адміністративного суду. 

Суддя КААС також зазначила, що подала свою кандидатуру для обрання членів ВРП з’їздом суддів: «Рік тому мене надихнув колектив і зараз надихає рухатися вперед. Суддівство завжди було вершиною правничої професії. Я вважаю, що повернути довіру суспільства та справжню незалежність суддівської професії не просто важливо, а вкрай необхідно. Зробити це потрібно у найкоротші строки».

Крім того, Оксана Епель наголосила на тому, що суддя має займати активну позицію та брати участь у подібних заходах. «Вони сприяють підвищенню кваліфікації, живому спілкуванню, завжди можна винести з подібних заходів щось нове. Тому вважаю, що активна життєва позиція відповідає високому статусу судді», – стверджує суддя.

Суддя Конституційного Суду України у відставці, президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів Олександр Пасенюк також переймається питанням повноцінного функціонування Вищої Ради Правосуддя.

«Формування суддівського корпусу часто залежить від багатьох суб’єктивних та об’єктивних причин. Позитивним є той момент, що ВРП буде складатися переважно із суддівського корпусу. Це міжнародні стандарти. Я думаю, що багато проблем в роботі цього органу раз полягали саме в тому, що раніше було багато посадовців, які не мали жодного відношення до суддівського корпусу. Водночас там вирішувалися питання і дисциплінарної відповідальності суддів, і кваліфікації суддівського корпусу, і подання про призначення суддів вперше. Тобто багато суто професійних проблем, які мають вирішуватися виключно суддями, оскільки вони є професіоналами у своїй справі та мають великий досвід практичної роботи», – зазначив президент ВААС.

На його думку, член ВРП повинен відповідати низці критеріїв, щоб бути здатним виконувати свої професійні обов’язки та відстоювати незалежність судової системи. «По-перше, він має бути порядною людиною. Під час своєї роботи я зіштовхувався з багатьма негативними явищами (інтригами, заздрощами тощо). По-друге, він повинен мати високий рівень професійних знань. По-третє, він має комунікувати з іншими суддями, сторонами в процесі», – сказав Олександр Пасенюк.

Він побажав всім суддям-кандидатам у члени ВРП мати свою думку. «Мати свою особисту думку. Не піддаватися впливу сторонніх сил, які будуть нав’язувати тих людей, яких бажає бачити влада у кріслах ВРП. Мати свою думку і висувати гідних людей», – резюмував суддя.

Таке жваве публічне обговорення майбутнього з’їзду суддів серед служителів Феміди свідчить про початок реальної дії судової реформи. Судді наразі готові публічно відстоювати свою незалежність, щоб вільно приймати законні рішення, навіть якщо вони суперечать думці влади або впливових осіб, які беруть участь у спорі. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати