12 квітня 2019, 11:15

В Україні стало простіше працевлаштуватись іноземцям, - експрес-опитування ЄБА

ЄБА

Вперше Європейська Бізнес Асоціація провела експрес-опитування серед компаній-членів, які мають працівників іноземців або ж надають відповідні консалтингові послуги у цій сфері. Опитування стосувалось процедури отримання дозволів на працевлаштування та посвідки на проживання.   


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Бізнес відмічає наступні шість позитивних зрушень, які відбулись після прийняття Закону №2058.   

По-перше, перелік необхідних документів став більш чітким та зменшився вдвічі (з 8 до 4, наприклад, більше не потрібно подавати медичну довідку, довідку про відсутність судимості тощо).

По-друге, є можливість оформлення дозволів та посвідок на триваліший строк (замість 1 на 3 роки), таким чином іноземцям не потрібно проходити процедуру щороку.

По-третє, є можливість звернення за документами через інші структури (Паспортний сервіс, ЦНАП). Безумовно, це розвантажує чергу і апліканту не доводиться чекати по кілька тижнів, щоб просто подати документи.

По-четверте, скорочено строки оформлення дозволів (зараз це 3 робочі дні для продовження та 7 - для оформлення вперше, раніше - 7 робочих днів як на первинне оформлення, так і на продовження).

По-п’яте, наразі вже видається посвідка у формі ID-картки – вчасно, за виключенням індивідуальних випадків та порівняно з тривалістю очікування, яка була на початку впровадження карток. Оскільки друк ID-карток здійснюється лише на Поліграфічному комбінаті “Україна” в черзі разом з усіма національними документами, затримки інколи сягали 3-4 тижнів, тоді як за Постановою 322 видача має здійснюватися за 15 робочих днів.

По-шосте, триває поступове впровадження електронних сервісів – вдосконалення електронної черги, запровадження чат-бота, який надає відповідь на найбільш поширені запитання щодо послуг від Державної міграційної служби.   

«Процес здійснення реформ в Україні не є швидким. Про спрощення процедури працевлаштування іноземців в Україні бізнес говорить ще з 2013. Однозначно, іноземцям в Україні сьогодні простіше працевлаштуватись, ніж це було кілька років тому. Але все ще залишаються певні організаційні питання, наприклад, регіонального характеру. Так, у Львівській області труднощів з чергами в міграційній службі вже не виникає, проте в Києві, на жаль, поки це ще є проблемою”, - зазначила Мар’яна Луцишин, керівник Західноукраїнського офісу Європейської Бізнес Асоціації.

Зі свого боку, бізнес наголосив, що вдосконалення все ще потребують наступні аспекти. Йдеться про запровадження комплексного електронного документообігу для подачі документів на дозвіл та посвідку, адже це все ще здійснюється у форматі живої черги в Державній міграційній службі, а копії документів потрібно приносити в паперовому форматі. Крім того, Державна міграційна служба не видає опису документів, який підтверджує процес подачі документів на отримання посвідки (тобто зараз, фактично підтвердити те, які документи і коли були подані до міграційної стає неможливо). Водночас, відсутня достатня кількість кваліфікованих кадрів, які мали б відповідати за прийом документів, і як наслідок - затягування процесу подання документів.   

Все ще неузгодженими залишаються законодавчі та підзаконні нормативні акти. До прикладу, в редакції ЗУ “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” (від 29.04.2018) посвідка на тимчасове проживання видається міграційною службою протягом 10 днів. Відповідно ж до постанови КМУ №322, цей період збільшується до 15 днів. Також існує відмінність в тому, що за Законом документи на продовження дії посвідки потрібно подавати не пізніше ніж за 10 днів до завершення її дії, а згідно з постановою – не пізніше ніж за 15 днів. Потрібно гармонізувати принаймні до компромісних 15 днів в Законі та Постанові.

Окремо Європейська Бізнес Асоціація звертається до МЗС з проханням роз’яснити процедуру оформлення візи типу “Д” (для працевлаштування іноземця) саме на території України, а не закордоном - чи буде запроваджено цю процедуру та коли саме. Адже ще в лютому таку ідею бізнес-спільноти було підтримано Прем’єр-міністром України, Володимиром Гройсманом та Президентом, Петром Порошенком на зустрічі з ІТ бізнесом. Але згідно з отриманої інформації від МЗС, існує ряд перепон для реалізації цієї процедури, вона досі не запущена і, на жаль, незрозуміло чи буде запроваджена взагалі.

Довідково:  

В 2013 році на базі Західноукраїнського офісу Асоціації було створено Робочу групу з питань працевлаштування іноземців.

Її учасники ініціювали законодавчі зміни, ключовим серед яких був Закон №2058 (набув чинності 27.09.2017). Мета робочої групи - полегшити процедуру працевлаштування іноземців та створити прозорі і відкриті правила.   

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати