11 лютого 2016, 14:44

У ст. 375 КК мають бути внесені суттєві зміни - Ганс П. Гравер

Наразі триває круглий стіл «Захист верховенства права – обов’язок судді», ініційований проектом USAID  «Справедливе правосуддя». Метою заходу є обговорення світового досвіду у сфері очищення судової влади, розгляд загроз суддівській незалежності в Україні та розроблення рекомендацій для посилення гарантій захисту володарів мантій від протиправного впливу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Форум розпочався із доповіді Професора Університету Осло Ганса Петера Гавера на тему «Чи можна притягти до кримінальної відповідальності суддів авторитарних режимів?».

Досліджуючи світові тенденції, науковець дійшов висновку, що позитивно відповісти на питання, анансоване ним, як тема доповіді, досить складно. Навіть після повалення фашистського режиму у Німеччині, апартеїду у Африці, або диктатур у країнах Латинської Америки служителів Феміди, що опинились на лаві підсудних, можна перерахувати на пальцях. Втім, такі прецеденти мали місце, що дозволило виробити критерії за якими служителів Феміди слід відправляти за ґрати. До цих критеріїв доповідач відніс:

- згоду із безкарністю репресій;

- застосування несправедливих законів;

- пристосування законів та фактів в інтересах держави.

Якщо ж розглядати можливість притягнення законника до відповідальності в Україні за винесення завідомо неправосудного вироку, то, вважає Професор, необхідно виходити з наступного. Неправосудність може стати результатом об’єктивної, або суб’єктивної помилки володільця мантії. Об’єктивну помилку має виявляти та виправляти виключно суд вищої інстанції. Що ж до суб’єктивної помилки, вона має опосередковуватись однією, або кількома із 3 причин – корупція, державне замовлення, політичні мотиви. При цьому зазначені причини мають бути доведені. За таких умов, зазначає науковець, чинна редакція ст. 375 Кримінального кодексу України, яка приписує притягувати законників до кримінальної відповідальності за винесення завідомо неправосудного рішення, може трактуватись занадто широко і дозволяє прокуратурі чинити незаконний тиск на служителів Феміди. Відтак, порекомендував доповідач присутнім, злочин «постановлення суддею завідомо неправосудного вироку» із ст. 375 КК має бути виключений.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати