30 червня 2015, 15:09

У Києві відбулася конференція з питань пробації для неповнолітніх

Прес-служба ВССУ

24 – 25 червня 2015 року в рамках українсько-канадського проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні» відбулася національна конференція на тему: «Моделі та апробаційні програми в контексті нового законодавства», повідомляє прес-служба ВССУ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Участь у заході взяли представники Посольства Канади в Україні, Міністерства юстиції України, Верховного Суду України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства соціальної політики України, органів прокуратури, громадських організацій. Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ представляли судді Станіслав Міщенко, Наталія Квасневська та начальник відділу забезпечення діяльності заступника голови та секретаря судової палати ВССУ Тетяна Слуцька.

Конференція покликана продовжувати створення платформи для обговорення досягнень, моделей і методик пробації для неповнолітніх. Під час заходу особливу увагу було приділено питанням, що стосувалися взаємодії між соціальними службами та органами пробації, визначення ролі пробації у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх у контексті реалізації Закону України «Про пробацію» і напрацювань відповідних законодавчих рекомендацій.

Запрошені представники служб пробації з Канади та Латвії поділились досвідом впровадження цієї програми в своїх країнах, представили основні принципи, інструменти та засади. Радник проекту РСКЮ з питань юстиції Роберт Лютс зауважив, що пробація дає змогу неповнолітнім перебувати під наглядом та працювати над факторами, що призвели до протиправної поведінки. Окрім цього, він розповів про різницю між українською і канадською системою покарань та звернув увагу на певні недоліки української програми пробації для неповнолітніх.

Під час виступу суддя ВССУ Станіслав Міщенко наголосив, що забезпечити ефективність системи гарантій прав дитини у кримінальному судочинстві та запобігти злочинності неповнолітніх можна лише за умови злагодженої взаємодії судової системи з усіма органами державної влади. Суддя зауважив, що «ВССУ, крім розгляду справ у касаційному порядку, уповноважений забезпечувати єдність судової практики, правильне й однакове застосування судами нижчих інстанцій норм матеріального та процесуального права, а тому просто не міг залишатися осторонь, оскільки позитивних новацій у судочинстві стосовно цієї категорії осіб потребують не лише окремі обласні центри, а й уся держава загалом». Окрім того, Станіслав Міщенко звернув увагу на необхідність роз’яснення особливостей тлумачення нового Закону України «Про пробацію» з метою напрацювання єдиних підходів до його застосування та ефективного впровадження у практичну діяльність.

Перший заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова повідомила про те, що на території України вдалося запустити два пілотні центри пробації для неповнолітніх, які вже продемонстрували свою ефективність. Проте на цьому зупинятися не планують, і наразі Міністерство юстиції разом із представниками Проекту працюють над запуском схожих центрів у Запоріжжі та Львові.

Під час виступу представник Державної пенітенціарної служби України Володимир Палагнюк зазначив, що завдяки спільній роботі, яка була спрямована на зміни та вдосконалення практики системи правосуддя щодо неповнолітніх, сьогодні ми маємо стійку тенденцію до зменшення кількості дітей, які потрапляють у сферу діяльності пенітенціарної служби.

Про успіхи пілотної програми на прикладі Івано-Франківська розповіли начальник служби у справах дітей Зоя Сливка, суддя Івано-Франківського міського суду Лев Кишакевич, старший інспектор з особливих доручень Управління кримінальної міліції у справах дітей Яніна Приємська, яка, зокрема, навела статистичні матеріали про кількість вчинених злочинів підлітками на час роботи апробаційних програм і звернула увагу на зниження рівня «дитячої злочинності» та відсутність тяжких злочинів серед підлітків. Директор Івано-Франківського міського центру соціальних служб Леся Дикун подала фотозвіт виховної роботи з порушниками закону, а також розповіла про методику зміни цінностей підопічних шляхом волонтерської діяльності та арт-терапії. Для підлітків організовували традиційні українські обрядові та релігійні свята, а також зустрічі із воїнами АТО.

Учасники конференції брали активну участь у дискусії щодо спірних положень Закону України «Про пробацію», судової практики, зокрема, «досудового звіту» та інших проблемних питань.

Безумовно, спільна робота усіх державних органів, дотичних до апробаційних програм для підлітків, не лише забезпечує захист прав і свобод дітей, а й робить значний внесок для підвищення правової освіти громадян України.

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати