10 липня 2019, 15:10

«Транспортні» санкції

Аргумент. Позиція. Ідея

З 01.07.2019 р. постановою Кабміну від 15.05.2019 р. №535 заборонено ввезення на митну територію України транспортних засобів позицій 8702-8704 згідно з УКТ ЗЕД, що походять з Російської Федерації.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коментар

G.Taslitsyi Герман Тасліцький, директор Delta International Services

«Вказана Постанова №1147 була прийнята відповідно до ч. 11 ст. 29 ЗУ «Про зовнішньоекономічну діяльність», яка встановлює порядок накладення санкцій на торгівлю з державою, визнаною Верховною Радою України державою-агресором та/або державою-окупантом та встановлює саме Кабінет Міністрів органом, який приймає рішення про застосування заходів.

Під санкції, серед іншого, потрапили цементи, добрива, провітаміни та вітаміни, гормони, антибіотики ветеринарної медицини, ліки, широкий перелік одягу та взуття, труби, вироби з металу, вагони, трактори, автомобілі тощо.

Однак заборона ввезення товарів походженням з Російської Федерації торкнулася цих товарів походженням з інших країн. Отже, для ввезення товарів із зазначеного переліку, але походженням з інших країн, імпортеру потрібно надати митному органу оригінал сертифіката походження. Саме така вимога зазначена у ст. 44 МКУ: «У разі ввезення товару на митну територію України сертифікат про походження товару подається обов'язково на товари, щодо ввезення яких в Україну застосовуються кількісні обмеження (квоти) або заходи, вжиті органами державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в межах повноважень, визначених законами України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну», «Про зовнішньоекономічну діяльність».

На жаль, санкції щодо однієї країни створюють ускладнення міжнародної торгівлі для імпортерів з інших країн. Механізм недосконалий, але іншого сьогодні немає.

З цього приводу є достатньо доречним роз'яснення ДФСУ стосовно порядку ввезення громадянами особами транспортних засобів, що опубліковані на сайті Державної фіскальної служби в розділі «Анонси» 27.06.2019 р. Зокрема, інформуючи громадян про введення з 01.07.2019 р. заборони на ввезення транспортних засобів позицій 8701-8705 згідно з УКТЗЕД та аналізуючи норми ст. 43 та 44 МКУ, фіскальна служба дійшла висновку, що для підтвердження країни походження транспортного засобу фізичній особі достатньо надати один з документів, які підтверджують походження товарів: або сертифікат пропоходження, або декларацію про походження товару, яка є письмовою заявою про країну походження товару, зроблену у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) чи іншою компетентною особою на комерційному рахунку або будь-якому іншому документі, який стосується товару.

При цьому документи, які підтверджують країну походження товару, не вимагаються в тому випадку, якщо товари ввозяться громадянами та оподатковуються за єдиною ставкою мита відповідно до розділу XII Кодексу. Тобто громадяни мають певну перевагу щодо підприємств, для яких необхідність надати сертифікат походження не застосовується лише у разі переміщення товару в режимі транзиту та ввезення товару в режимі тимчасового ввезення з умовним повним звільненням від оподаткування (товари зазначені у ст. 189 МКУ та Додатках В. 1 — В. 9, C, D Конвенції про тимчасове ввезення).

Отже, підприємства під час ввезення товарів повинні бути готові надати оригінал сертифіката походження товару».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати