07 листопада 2016, 12:11

Тотальне е-декларування?

Аргумент. Позиція. Ідея

В майбутньому будуть впроваджені нульові е-декларації для всіх громадян України. Про це повідомив голова Національної ради реформ Дмитро Шимків. «Впровадження в майбутньому нульової декларації для всіх громадян України є важливою частиною реформи», – стверджує чиновник. Він зазначив, що декларування є елементом реформ та прозорості.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


пронин Євген Пронін, керуючий партнер ЮК «Пронін та партнери»

"Заява пана Шимківа не є новиною. Про запровадження Нульової декларації ще наприкінці вересня цього року говорила Голова Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна. Вимога буде законною лише тоді, коли будуть внесені відповідні зміни до Податкового кодексу. А судячи із заяв пані Южаніної, то зміни повинні торкнутися ще й Кримінального кодексу України та Закону «Про запобігання корупції». Щодо ефективності такого нововведення, на мою думку, ефективність – це останнє, про що можна говорити із запровадженням системи такого тотального контролю. Тотальний контроль та ефективність законодавчих змін – не завжди дотичні поняття".

Болюбаш Болюбаш Світлана, юрист Адвокатського об'єднання «Партнери»

"Перспектива введення обов'язкових нульових декларацій для всіх громадян України обговорюється вже давно. При цьому законотворці неодноразово направляли на розгляд Верховної Ради України законопроекти, які начебто повинні були детально врегулювати та врешті-решт запровадити нульові декларації. Однак на практиці такому «ноу-хау» зрадіють лише чиновники та мільйонери, оскільки для них ця реформа буде такою собі «податковою амністією», тоді як за витратами пересічного населення встановлюватиметься жорсткий контроль з боку податківців. Крім того, перед визначенням ефективності майбутнього запровадження тотальних нульових декларацій хотілося б побачити реальну роботу НАБУ та НАЗК щодо е-декларацій державних службовців, статки яких значно перевищують їхню заробітну платню. І лише після детального розслідування справжніх джерел таких «казкових» прибутків можна буде виносити на законодавчий рівень питання стосовно того, чи варто встановлювати «податкову індульгенцію» через механізм запровадження нульових декларацій для всіх громадян України".

Владислав Соколовский Владислав Соколовський, керуючий партнер адвокатської компанії «Соколовський і Партнери»:

"Ідея впровадження нульового декларування громадян, на відміну від е-декларацій чиновників, знаходиться, передусім, у податковій площині. Спочатку декларуються майно та статки, які не були оподатковані, далі сплачується певний відсоток їхньої вартості та застосовується податкова амністія. Після цього має здійснюватися контроль витрат. Якщо особа раптом не зможе пояснити джерело походження доходів, то фіскали донарахують ПДФО. При цьому держслужбовцям обов’язково необхідно пам’ятати, що інформацію з цих двох видів декларацій можна порівняти та притягти до відповідальності за ухилення від сплати податків та/або за корупційні дії. Отже, нечистим на руку можновладцям потрібно серйозно подумати, куди та які дані можна вносити".

Наталья Радченко портрет цвет 2 (1) Наталія Радченко, партнер практики Податкового права JUSCUTUM

"Для тотального електронного декларування доходів громадян в Україні наразі не існує ні нормативної бази, ні належних технічних умов. На сьогодні у Верховній Раді не зареєстровано законопроектів, які регулювали б процес «нульового декларування».

Окрім того, складається враження, що сама концепція амністії активів ще не допрацьована до кінця. Ми маємо чітко розуміти, які цілі переслідує таке декларування: введення «точки нуль» для фіксування майнового стану громадян, який вони можуть показати й при цьому не нести відповідальність за можливо несплачені з активів податки, щоб потім податкова могла застосувати непрямі методи контролю; або ще й додатково зібрати тих 5% із захованих під матрацами коштів.

Отже, історія з електронним декларуванням доходів службовців показує, що програмне забезпечення всеукраїнського масштабу для подання е-декларацій має бути розроблене на якісно іншому рівні".

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати