18 липня 2019, 14:51

ТОП-10 фейків про НАЗК

Прес-служба НАЗК

Прес-служба Національного агентства склала рейтинг найбільш поширених недостовірних тверджень про НАЗК, які використовуються під час виборчої кампанії в контексті боротьби з корупцією.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "В Україні через два місяці може з'явитися новий голова НАЗК".

Про це повідомляє прес-служба НАЗК.

НАЗК відмовляється запускати автоматизовану систему перевірки декларацій

Не відповідає дійсності. У листопаді 2018 року НАЗК розпочало промислову  експлуатацію Системи логічного та арифметичного контролю декларацій (ЛАК). Перевірку 2,7 млн щорічних декларацій, поданих у 2019році, Система ЛАК виконала за 5 днів. Декларації в автоматичному режимі звіряються з 13 реєстрами та базами даних. Доступ ще до 3 реєстрів Міністерства юстиції заблоковано через несхвалення Верховною Радою проекту закону 7276, який підготувало НАЗК.

НАЗК несе повну відповідальність за автоматизовану перевірку декларацій

Не відповідає дійсності. НАЗК забезпечило технічну можливість проведення автоматизованого контролю декларацій із застосуванням Системи логічного та арифметичного контролю (ЛАК). Початок роботи автоматизованої системи перевірки декларацій виявив проблеми, що стосуються взаємодії та доступу до державних реєстрів і баз даних. Для повноцінної автоматичної перевірки НАЗК повинно мати відповідний доступ до усіх реєстрів і баз даних. На сьогодні є доступ до 13 з 16 необхідних реєстрів, однак зв’язок з трьома реєстрами можна назвати умовно автоматичним. Ще до 3-х реєстрів доступ відкриється лише після ухвалення Парламентом законопроекту №7276, до розробки якого були залучені фахівці НАЗК. Його ухвалення відкриє для НАЗК автоматизований доступ до 3-х реєстрів Міністерства юстиції: Спадкового реєстру, Єдиного реєстру довіреностей та Реєстру актів цивільного стану громадян. Крім цього, робота автоматизованої системи контролю виявила проблеми щодо якості ведення і наповнення державних реєстрів, а також стабільності їх роботи.

Не розслідує корупційні злочини та схеми

Не відповідає дійсності. Закон не наділяє НАЗК правом проводити будь-які розслідування. Це право Верховна Рада надала Національному антикорупційному бюро України та Національній  поліції. Відповідальність настає за рішенням суду, після чого НАЗК вносить відповідні відомості до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

Не притягує суб’єктів декларування до відповідальності, не встановлює покарання за результатами перевірки декларацій

Не відповідає дійсності. У разі виявлення ознак вчинення корупційних правопорушень НАЗК надсилає до НАБУ, Національної поліції, суду обґрунтовані висновки,  протоколи про наявність ознак адміністративного правопорушення.

Повноваження НАЗК, які визначені Законом, спрямовані не на покарання, а насамперед, на запобігання вчиненню корупційних правопорушень. Той факт, що декларації посадовців в Україні є відкритими для суспільства, а посадовці змушені декларувати свої статки, вже є значним результатом роботи Національного агентства. Відповідальність настає лише за рішенням суду.

НАЗК є каральним органом

Не відповідає дійсності. Закон «Про запобігання корупції» не наділяє НАЗК каральними функціями. Процедура притягнення до відповідальності посадовців за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, залежить від злагодженої роботи усіх антикорупційних органів: НАЗК в межах своїх повноважень виявляє, НАБУ, Нацполіція чи ДБР (за підслідністю) розслідують, органи прокуратури подають результати розслідувань до суду, суд ухвалює рішення.

НАЗК є найвищим антикорупційним органом країни 

Не відповідає дійсності. Українська національна система антикорупційних органів не ставить жоден з них вище за інші. Створюючи систему спеціалізованих антикорупційних органів, законодавець запровадив три їх моделі: НАБУ – багатоцільовий спеціалізований орган, наділений правоохоронними повноваженнями; САП – самостійний орган протидії корупції в структурі Генеральної прокуратури України; НАЗК – орган із запобігання корупції та розробки антикорупційної політики. В частині кримінального розслідування законодавець розподілив повноваження між НАБУ та прокуратурою.

Не надає НАБУ доступу до реєстру е-декларацій

Не відповідає дійсності. Детективи НАБУ мають у Національному агентстві окреме приміщення  для роботи з Реєстром е-декларацій. НАЗК надало НАБУ та Кабінету Міністрів свої пропозиції щодо законодавчого врегулювання питання отримання детективами НАБУ віддаленого доступу до Реєстру.

НАЗК має прийняти антикорупційну стратегію

Не відповідає дійсності. НАЗК не приймає Закони. Кабінет Міністрів України схвалив проект Закону України «Про Антикорупційну стратегію на 2018-2020 роки», розроблений НАЗК, який за №8324 перебуває у Верховній Раді з 26 квітня 2018 року. За час очікування розгляду у Верховній Раді частина положень проекту закону про антикорупційну стратегію втратила актуальність, тому існує потреба в оновленні цього документа.

НАЗК дозволило не подавати декларації співробітникам СБУ та військовим прокурорам

Не відповідає дійсності. Стаття 52-1 Закону «Про запобігання корупції» передбачає затвердження окремого порядку подання декларацій посадовими особами,  які належать до кадрового складу розвідувальних органів або займають посади, перебування на яких становить державну таємницю. Такий порядок НАЗК розробило ще на початку 2017 року. 10 силових органів отримали на погодження пропозиції про затвердження відповідних порядків перевірки декларацій. Проходження документів було заблоковано на стадії погодження в силових структурах. Зазначимо, що законодавство вимагає від НАЗК отримати погодження Порядку, проте не встановлює чітких термінів, за який силовики мають це зробити.

У 2018 році Верховний Суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій, якими встановлено, що  НАЗК діє на підставі закону та в межах повноважень щодо вирішення ситуації з оприлюдненням декларацій посадових осіб СБУ та інших осіб, які належать до кадрового складу розвідувальних органів або займають посади, перебування на яких становить державну таємницю.

Читайте також: "МЗС розробить механізм спрощення надання громадянства людям, чиї права порушують".

Суди дійшли висновку про відсутність бездіяльності Національного агентства щодо затвердження ним відповідно до вимог статті 52-1 ЗУ «Про запобігання корупції» окремого порядку подання декларацій посадовими особами,  які належать до кадрового складу розвідувальних органів або займають посади, перебування на яких становить державну таємницю.

Наразі Національне агентство вживає заходів щодо прийняття Порядку здійснення заходів фінансового контролю в Службі безпеки України щодо окремих категорій осіб. Так, на початку липня 2019 року Служба безпеки України погодила направлений Національним агентством проект вказаного порядку. У подальшому цей проект нормативно-правового акта заплановано затвердити та направити на державну реєстрацію.

НАЗК надає приватні консультації щодо декларування

Не відповідає дійсності. НАЗК проводить роз’яснювальну роботу стосовно декларування: на веб-сайті агентства опубліковані рекомендації стосовно роботи з Реєстром, роз’яснення щодо заповнення декларації, відповіді на найпоширеніші питання. Під час останнього етапу декларування працівники НАЗК опрацювали близько 150 тис. електронних листів щодо технічних питань, підготували 510 листів-роз’яснень та надали близько 12 тис. усних роз’яснень. НАЗК підготувало та опублікувало на платформі громадського проекту масових відкритих онлайн-курсів «Prometheus» навчальний курс «Декларуй ДоброЧесно!». Водночас за НАЗК законодавчо не закріплено функцію приватного консультування на постійній основі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати