22 лютого 2019, 10:58

Тиск гнучкістю, постійна готовність та відчуття тривоги: що ще приховує віддалена робота

Робота в віддаленому режимі стає все більш популярною серед юридичного бізнесу. А так як міленіали є тим поколінням на якому випробовують більшість досягнень технологічної ери, саме вони стали відправною точкою і для цього блага цивілізації.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Більшість юристів-міленіалів впроваджують технології, що дозволяють їм працювати віддалено. Але деякі дослідники попереджають, що легкий доступ до технологій може призвести до виснаження і психічних захворювань.

«Міленіали досягли повноліття без мобільних телефонів, але професійно зростали вже з ними», - зазначила Шеннон Мерфі, керуючий директор MLA Global, яка консультує американські юрфірми. Вона додала, що представники покоління Z, які народилося після 1996 року і ще не працюють юристами повноцінно, але вже закінчують юридичні факультети, не проявляють ніяких ознак уповільнення темпів роботи у віддаленому режимі: «Вони не знають іншого способу і їм дуже зручно спілкуватися в діджитал - форматі».

За словами Томаса Суроса, головного архітектора рішень компанії AbacusNext, яка консультує юридичні фірми щодо їх програмного забезпечення, фірми відреагували на зростаючий запит на віддалену роботу. Вони переключились на хмарні технології, щоб їхні працівники мали доступ до зашифрованих і захищених віртуальних середовищ. Проте такі технології розширюють робочий час, так як юристи можуть легко продовжити свою роботу з будь-якого місця в електронному форматі.

«Я думаю, що всі усвідомлюють, що все це набирає обертів. Можливості бути з’єднаним з офісом зараз надзвичайно потужні. ...В той же час, це може сприяти вигоранням, тому що ви завжди доступні», - заявила Ніколь Літ, партнер однієї з юрфірм Атланти. Вона додала: «Я думаю, скоро ми будемо говорити про те, як зупинити потенційне вигорання».

Лорен Стіллер Ріклін, юрист-консультант і автор книги «Ви виховали нас - тепер працюєте з нами: міленіали, кар'єрний успіх і створення сильних команд на робочих місцях», зазначила, що є свідчення посилення тривоги і депресії у молодих людей. На її думку, суспільство і юридична індустрія не звертають уваги на те, що дистанційна робота насправді не звільняє час працівників.

«Ми фізично не підключені, щоб не вимикатися. Ми не говоримо про це; ми недостатньо звертаємо на це увагу. Ми починаємо знаходити все більше даних про це і повинні бити на сполох навколо цієї проблеми».

За словами Ріклін, у той час коли всі юристи стикаються з потенційним вигоранням через постійну роботу, у тих, хто працює віддалено може посилитися тривога.

«Я б сказала, що занепокоєння приходить через сигнали, які вони отримують, - пояснила Ріклін. - Я розмовляю з молодими юристами, які працюють віддалено, і вони отримують суперечливі сигнали з офісу про те, як їхня робота оціниться в компанії. В повідомленнях, які вони отримують, йдеться про те, що “якщо ви хочете вважатись відданими справі, ви повинні бути в офісі постійно”, незважаючи на те, що це може не збігатись з декларованою політикою юридичної фірми або департаменту.”

Крістіан Джордж, керуючий партнер Akerman і президент Відділу молодих юристів Флоридської колегії адвокатів, зазначив, що юристи також стикаються з тиском з боку клієнтів: вони мають бути постійно на зв’язку і в бойовій готовності.

«Існує тиск, який ми всі відчуваємо: ти мусиш бути гнучким, бо якщо ти відчуваєш, що недостатньо такий, то клієнт знайде когось більш гнучкого. Для майбутнього покоління Z боротьба за баланс між роботою та особистим життям всупереч потоку технологій і вимог клієнтів, ймовірно, тільки посилиться. Аналізуючи дані, ми припускаємо, що покоління постміленіалів матиме такий самий досвід, як і їх попередники, і більше того - тиск здається більш інтенсивним”, - наголосив Джордж.

Джерело 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати