22 липня 2019, 13:35

Тенденції податкових перевірок

На що звертають увагу податкові органи? З одного боку податкова хоче знайти і покарати ухильників від сплати податків, з іншого - інколи внаслідок таких перевірок і донарахувань страждає «білий» бізнес. Щоб ця історія не торкнулася вашого підприємства, потрібно стежити за останніми віяннями податкових перевірок і завжди бути готовим надати всі необхідні документи, підтвердити всі операції тощо.

67469698_2461239394109551_8203929139325960192_n

Під час круглого столу щодо актуальних питань оподаткування (у зв’язку із кримінальним провадженням, організованим KPMG Law Ukraine) експерти намагалися відповісти на це питання, проаналізувати судову практику у спірних питаннях і дати поради, як потрібно себе вести, якщо результати податкової перевірки вас не задовільнили.

Які операції не люблять податкові органи? За словами Лариси Антощук, керівника практики з вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine, перш за все - це послуги. Маркетингові, консультаційні, юридичні, аудиторські, бухгалтерські, клінінгові, послуги охорони тощо.

«Водночас зрозуміло, що продовжується тенденція сумнівів того, що відбувалася поставка товарів. Тобто встановлюється факт безтоварності або факт відсутності реального правочину, мовляв, операція пройшла лише на папері. І документи, навіть якщо вони ідеальні, не підтверджують реальності правочину. Що робить податковий орган? Знімає суми кредиту ПДВ сформованого такими операціями.

Інша сфера виникнення проблем - узагальнені операції з нерезидентами. Йдеться про виплату пасивних доходів, дивідендів, роялті з території України на третіх осіб нерезидентів, в тому числі з пов’язаними особами», - розповіла пані Антощук.

З 2011 р. податковий орган має дуже хороший інструмент - визначення бенефіціарного власника. Пані Антощук нагадала, що до 2015 р. під час перевірок податкові органи аналізували насамперед наявність довідки, яка підтверджує право застосовувати пільгову ставку за конвенцією про уникнення подвійного оподаткування. «При наявності дефектів у довідці - не той рік видачі, не там апостиль стоїть, - оскаржувалося право на податкову пільгу, тобто застосування ставки нижчої ніж 15% на податок на доходи нерезидентів», - зазначила Лариса Антощук.

З 2015 р. пішла нова хвиля актів і, як наслідок, податкових спорів, з яких видно, що фіскальні органи роблять висновок, що отримувач доходів не є фактичним або бенефіціарним отримувачем доходів. У підсумку відбуваються донарахування податку на доходи нерезидентів по ставці 15% і застосовується штрафна санкція у розмірі 25% (якщо це друге чи третє порушення, то штраф складає 50% і 75% відповідно від суми донарахованих зобов’язань).

За словами пані Антощук, суди в даному випадку аналізують економічну присутність отримувача доходів. Тобто якщо отримувач доходів живе виключно за рахунок пасивних доходів, отриманих з України, і в межах 90% виводить ці доходи за межі України в тому самому періоді, то, найімовірніше, суд не підтвердить бенефіціарність такого отримувача доходів. На думку суддів, отримувач доходів має підтвердити, що він має право визначати подальшу економічну долю доходу.

Це видається логічним, зважаючи на європейські тенденції протидії плану BEPS, що впроваджується в т.ч. і в Україні (MLI, аналіз звітів по трансфертному ціноутворенню по принципу «country by country report»). Метою цих заходів є повернення в економіку ЄС тієї частини доходів, які вимиваються у низькоподаткові юрисдикції. По оцінкам експертів, це 100-240 млрд доларів щорічно.

Також Лариса Антощук зазначила, що у зв’язку із ситуацією, яка склалася з курсовими різницями, більшість компаній обрали спрощення боргу за поставлені товари, роботи, послуги від нерезидента. Податковий орган прийшов до висновку, що незалежно від того, чи йде оплата від резидента, чи ні, якщо місцем поставки є територія України, то умовою спрощення боргу має бути або відкоригований податковий кредит на підставі ст. 192 ПКУ, або нараховане компенсуюче зобов’язання на підставі ст. 198.5 ПКУ.

Якщо ви бачите, що податковий орган явно порушує процедуру проведення перевірки, вимагає від вас зайві документи, то одним із методів боротьби є звернення до Ради бізнес-омбудсмена. Про те, як готуватися до оскарження податкової перевірки, ми писали тут.

В обговоренні також взяли участь Мусієнко Наталія, старший юрист практики з вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine, Дар`я Батухтіна, податковий консультант, відділ податкового та юридичного консультування KPMG в Україні, та Олег Крикавський, інспектор РБО.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати