07 травня 2018, 11:21

Судді ВС презентували огляд практик США у сфері судового адміністрування

Прес-служба Верховного Суду

Суддя Великої Палати Верховного Суду Олена Кібенко та суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Ганна Вронська відвідали Сполучені Штати Америки у складі делегацій за програмою "Відкритий світ" організації Американські Ради з міжнародної освіти.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про це повідомляє прес-служба Верховного Суду.

3_539

У ході візиту делегати перебували у містах Вашингтон (округ Колумбія), Бойсі (штат Айдахо) та Лонгв’ю (штат Техас) для ознайомлення з розвитком сучасних технологій автоматизації судочинства та передовими практиками у сфері судового адміністрування.

Читайте також: "Практика роботи Верховного Суду США: interesting moments".

За словами Олени Кібенко, на федеральному рівні для менеджменту справ, організації роботи суддів та офісу федеральні суди користуються спеціальною програмою, розробленою судовою адміністрацією. Вона допомагає судді організувати роботу: отримати звіти про строки, призначити для роботи з певною справою відповідального працівника та відкрити доступ до необхідних файлів. Адвокати також можуть отримувати доступ для внесення даних по справі та знеособлення інформації, зазначила суддя Великої Палати ВС.

Також Олена Кібенко розповіла про досвід ефективного переходу від паперового документообігу на нову систему електронного управління справами, запроваджену Окружним федеральним судом штату Айдахо, який працює за різними адресами у трьох містах штату - Бойсі, Покателло та Курт-де-Лейн. Запорукою успіху електронного судочинства стали спільні навчання суддів, апарату суду та активна роль адвокатів у роботі з цією системою.

Для судів, які використовують лише електронний документообіг, надважливими є питання збереження даних та безперебійного підключення до мережі Інтернет. Через електронний кабінет суддя, працівник суду, адвокат чи прокурор мають доступ до всіх справ, в яких беруть участь, і залежно від статусу кожен користувач має різні рівні доступу. Суддя має змогу заповнювати, переглядати робочий календар та синхронізувати його з особистим графіком судових засідань, відпусток, участі в зустрічах, конференціях тощо.

Програма, яку використовують в Окружному федеральному суді штату Айдахо упродовж 14 років, генерує статистичні звіти. Ці дані можуть бачити всі судді для порівняння показників, що забезпечує конкуренцію у позитивному сенсі. За допомогою програми сторонам автоматично надсилаються повідомлення про дати слухань, завантажуються всі протоколи та аудіофайли судових засідань, обробляється інформація, отримана через систему цифрової телефонії.

Читайте також: "ВС оприлюднив постанову щодо необхідної оборони".

При цьому розбудова електронного судочинства неможлива без запровадження електронного документообігу в прокуратурі та поліції. Для економії часу та ефективної роботи правоохоронні органи мають працювати в інтегрованому електронному просторі.

12_93

Незвичною для України, за словами Ганни Вронської, є традиція у деяких штатах, зокрема й у Техасі, проведення виборів на посади суддів включно з Верховним судом штату. Судді окружних судів обираються строком на 4 роки, Верховного суду - на 6 років. Така система вимагає від судді проведення своєї передвиборчої кампанії.

Фактично судді на час виборчих перегонів стають політиками та виборюють голоси на свою підтримку. Перед суддями постає необхідність збору коштів на кампанію, які можуть жертвувати як представники громади, так і бізнесмени або адвокати, чиї справи в майбутньому може розглядати цей суддя. Як не дивно, факт отримання грошей для фінансування виборчої кампанії від сторони у справі автоматично не стає підставою для самовідводу судді, оскільки усталені етичні правила поведінки американських суддів не дають підстав для сумнівів в упередженості або незалежності суддів, які обійняли свої посади в результаті виборів.

Делегація суддів Верховного Суду у ході робочого візиту до США отримала корисну інформацію та дізналася про кращі практики у сфері судового адміністрування та електронного правосуддя, які можна запозичити, пристосувати до наших реалій та поступово запроваджувати в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати