20 січня 2020, 14:42

Суд присяжних в Україні: що пропонується

У Києві відбулася прес-конференція «Запровадження суду присяжних в Україні», на якій обговорювалися два законопроекти, підготовлені Міністерством юстиції України разом з експертами та науковцями:


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


83070735_2506052429609285_2451173295077195776_n

Читайте також: «Хто може стати присяжним в Україні: усі роз'яснення».

  • Проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо удосконалення порядку формування списку присяжних» (реєстраційний №2709);
  • Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення участі присяжних у здійсненні правосуддя» (реєстраційний №2710).

Так, законопроекти покликані забезпечити незалежність присяжних від головуючого судді на законодавчому рівні, що дозволить підвищити якісь та ефективність роботи органів досудового розслідування та посилити змагальність у процесі. Зокрема, законопроектом №2709 пропонується:

  • внести зміни до ст. 64 Закону, якими передбачається спростити порядок формування списків присяжних шляхом виключення місцевих рад з процесу їх формування та покладення такого обов’язку на територіальні управління ДСА України з використанням інформації, що міститься в Держреєстрі виборців;
  • рекомендувати ДСА України затвердити порядок формування списку присяжних;
  • доповнити ст. 65 Закону положенням, згідно з яким члени органу, що здійснює дисциплінарне провадження відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не можуть включатися до списків присяжних.

Водночас законопроектом №2710 пропонується:

  • внести зміни до ст. 31 КПК України та запровадити розгляд кримінальних проваджень, у яких за вчинення злочину передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад десять років або довічного позбавлення волі судом присяжних у складі одного судді та семи присяжних, а за клопотанням обвинуваченого - колегіально судом у складі трьох суддів (крім випадків, передбачених ч. 12 ст. 31 КПК України);
  • покласти на суд присяжних вирішення питань про винуватість чи невинуватість обвинуваченого. Такі рішення приймаються простою більшістю голосів (ст. 391 КПК в редакції законопроекту);
  •  внести зміни до ст. 392 КПК України та встановити, що вироки, ухвалені на підставі вердикту суду присяжних, підлягають оскарженню в апеляційному порядку (ч. 4 ст. 392 КПК України в редакції законопроекту).

Так, суд присяжних засідатиме окремо і виноситиме не вирок, а вердикт. Для цього присяжні мають відповісти на питання:

  • чи була подія злочином;
  • чи винен підсудний у вчиненні злочину; чи заслуговує він на санкцію, яка передбачена за такий злочин;
  • які фактори врахувати як пом’якшуючі обставини.

Читайте також: «Розрізнення процедур виклику присяжних та відбору присяжних: постанова ККС ВС».

«Ми можемо наразі дискутувати щодо окремих положень закону, проте сама ідея створення класичного суду присяжних є вчасною та важливою. Участь народу у здійсненні правосуддя не тільки підвищує свідомість громадян щодо того, як відбувається це правосуддя, а й підвищує відповідальність. Критикувати - це легко, але взяти участь та прийняти на себе відповідальність за рішення - це є дуже важливим кроком розвитку спроможності нашого суспільства брати відповідальність на себе. Впровадження класичного суду присяжних є викликом для того, щоб наше обвинувачення і захист змінили та підвищили якість своєї роботи», - зазначив голова Комітету ВРУ з питань правової політики Андрій Костін. Також, на його думку, семи присяжних буде цілком достатньо, щоб приймати рішення, оскільки 12 присяжних - це вже досить дорого. При цьому впровадження суду присяжних має здійснюватися поетапно, оскільки це дозволить запровадити дієвий засіб здійснення правосуддя.

83174766_2611283779196279_8466323741004005376_n

За словами голови правління Центру громадянських свобод Олександри Матвійчук, запровадження класичного суду присяжних має стати наступним етапом судової реформи та важливою гарантією права на справедливий суд для кожного громадянина. «Дослідження демонструють, що люди настільки розчаровані судовою системою, що, коли їх права порушуються, вони схильні захищатися не через суд, а за допомогою ЗМІ, впливових родичів або друзів. Запровадження реального суду присяжних змінить судовий процес зсередини та дозволить зміцнити довіру населення», - зазначила вона.

«Світова практика показує, що ухвалене присяжними рішення зазвичай є більш виваженим, оскільки приймається групою людей, які мають різний життєвий досвід та погляд на ситуацію. Крім цього, на присяжних важче чинити тиск, адже вони не залежать від адміністративного ресурсу та вибірково потрапляють на розгляд конкретної справи, про що важко дізнатися заздалегідь. При цьому рішення, прийняті присяжними, сприймаються як справедливі більшістю громадян», - розповів заступник Міністра юстиції України та співавтор законопроекту Олександр Банчук.

За його словами, потрібно скоротити розгляд справ судом присяжних, а також не відмовлятися від участі у роботі суду, тому пізніше відбуватиметься робота з цих напрямків із громадянами. «Сподіваюся, впродовж року це питання буде вирішене у Парламенті», - зауважив він.

Читайте також: «Олександр Банчук: Уряд схвалив законопроєкти про суд присяжних».

Як зазначив експерт Центру політико-правових реформ Володимир Петраковський, у США, наприклад, виклик до участі у суді присяжних отримує навіть президент.

83474001_211685356509798_8799623889052237824_n В Україні ж, на думку пана Петраковського, суд присяжних, серед іншого, якісно змінить роботу прокуратури. Так само це стосується і суду як такого, зокрема, зміниться швидкість розгляду справ. «Наразі найдрібніша справа розглядається в судах, у кращому випадку, кілька місяців. Реально суд присяжних працюватиме таким чином, що це буде неможливо. Органи правосуддя і всі учасники процесу мають або заслухатися у максимально короткий термін, або не заслухатися фактично ніколи. Відповідно якість та швидкість правосуддя в Україні значно зросте», - розповів він.

У свою чергу голова правління експертної групи «Сова» та співавтор законопроекту Михайло Савва розповів про те, що, навіть у Російській Федерації, де при повному підпорядкуванню владі створено систему «імітаційного правосуддя», продовжується запровадження суду присяжних на всіх рівнях - наприклад, на районному у справах, які не становлять загрозу режиму (побутові вбивства). «Російський кейс суду присяжних важливий для України. Цей приклад показує, що суд присяжних є інструментом демонстрації суспільству справедливості зі сторони влади. Запит людей на справедливість дуже високий, тому у Росії суд присяжних на всіх рівнях судової системи працює на збереження авторитарного режиму. В Україні суд присяжних, якого поки немає, може працювати на збереження демократії», - зазначив пан Савва.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати