19 березня 2018, 10:00

Сексуальна експлуатація дітей: Рада посилила покарання

Аргумент. Позиція. Ідея

Минулого тижня народні депутати України підтримали у другому читанні та в цілому проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захсту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації. «За» законопроект No2016 проголосував 241 обранець. Як йдеться у пояснювальній записці, метою розробки змін є вдосконалення кримінального законодавства та приведення його у відповідність до міжнародних стандартів у сфері протидії сексуальним зловживанням щодо дітей.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Іван Староста Коментар:

Іван СТАРОСТА, адвокат, партнер АО «Клочков та партнери»

«14.03.2018 р. Верховна Рада України прийняла законопроект N 2016 про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації. Законопроект прийнятий на виконання численних рекомендацій комітету ООН з прав дитини та на виконання Конвенції ООН про права дитини, ратифікованої Верховною Радою України 03.04.2003 р., Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, ратифікованої Україною 20.06.2012 р. Узагальнений аналіз змісту прийнятого законопроекту дає можливість виділити кілька позитивних новел, які вносяться до Кримінального кодексу України.

Насамперед, варто відзначити, що основною новелою є чітка регламентація мінімального віку статевого повноліття, а також посилення відповідальності осіб, які посягають на статеву свободу та недоторканість, честь і гідність дітей. Відтепер всі статеві стосунки, навіть за взаємною згодою, з особою, яка не досягла 16-ти річного віку, автоматично вважатимуться кримінально-карним діянням. Законодавець відмовився від доволі неоднозначного поняття «статева зрілість», яке існувало до цього, встановивши чіткий віковий ценз статевого повноліття.

Ст. 155 Кримінального кодексу України передбачається викласти в новій редакції, за якою природні або неприродні статеві зносини з особою, яка не досягла 16-річного віку, вчинені повнолітньою особою, будуть каратися обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі на той самий строк. Такі ж дії, вчинені близькими родичами або членами сім’ї, особою, на яку покладено обов’язки щодо виховання потерпілого або піклування про нього, або якщо вони спричинили безплідність чи інші тяжкі наслідки, будуть каратися позбавленням волі на 5-8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років або без цього (ч. 2 ст. 155 КК України). Також важливим оновленням стало доповнення ст. 155 приміткою, яка містить роз’яснення щодо того, хто у ст. 155 та ст. 156 КК України розуміється під поняттями «близькі родичі»та «члени сім’ї», що значно розширює потенційних суб’єктів таких злочинів, на відміну від старої редакції цієї норми.

Водночас законопроектом посилюється відповідальність за вчинення кримінальних правопорушень за ст. 302 КК України, яка передбачає кримінальну відповідальність за створення або утримання місць розпусти, а також звідництво для розпусти та аналогічні дії.

Відтепер максимальне покарання за вчинення злочину, передбаченого цією правовою нормою, складатиме до 10 років позбавлення волі. Отже, зазначений законопроект комплексно підходить до вирішення питання захисту дітей від сексуальних зловживань, піднявши поріг міри покарання за такі діяння, та здійснює криміналізацію низки діянь щодо неповнолітніх, яких раніше не було зазначено в Кримінальному кодексі».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати