15 травня 2018, 10:00

Розмитнення авто за 500 євро: реальність чи популізм?

Аргумент. Позиція. Ідея.

У Верховній Раді зареєстрований законопроект №8208 про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання розвитку ринку транспортних засобів. Зокрема, мова йде про можливість розмитнення авто за кількасот євро. Що ж це таке: турбота про виборців-автомобілістів чи черговий популізм?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Юлія КурилоЮлія Курило,
адвокат, партнер АО «СК ГРУП», керівник судової практики

«Згідно з пояснювальною запискою, метою законопроекту є збільшення добробуту громадян шляхом зменшення податкового навантаження, звільнення (тимчасово) операцій з ввезення автомобілів на митну територію України від оподаткування податком на додану вартість та акцизним збором. При цьому пропонується запровадити ввізне мито у розмірі 500 євро, незалежно від вартості автомобіля. З пояснювальної записки вбачається, що запровадження нового підходу не призведе до витрат державного бюджету та сприятиме легалізації автомобілів іноземного виробництва, що знаходяться на митній території України з порушенням строків тимчасового ввезення. Вважаю, що зазначений законопроект є черговим взірцем популістської, невиваженої та недалекоглядної політики, на жаль, дуже притаманної політичним силами в Україні, особливо напередодні чергових виборів.

Річ у тім, що автори законопроекту не вдалися навіть до приблизного аналізу впливу такого законопроекту на втрати державного бюджету України, на фінансування дефіциту якого Україна постійно позичає кошти. Скільки недоотримає державний бюджет в результаті недолугої зміни політики, ніхто підраховувати не збирався. Так само ніхто навіть не брався підраховувати, яких збитків зазнаватиме ринок офіційних автодилерів, що здійснюють ввезення нових автомобілів іноземного виробництва зі сплатою ПДВ, акцизу та ввізного мита. А також як збитки на цьому ринку позначаться на державному бюджеті, адже ці суб’єкти господарювання наразі справно сплачують кошти у вигляді податків.

Абсолютно зрозумілим є те, що диференціація митних платежів та встановлення їх у відсотках до вартості автомобіля дозволяє корелювати податкові зобов’язання зі статками людини. Адже чим дорожча автівка, тим вищі митні платежі. Запровадження єдиного ввізного мита зробить таку диференціацію неможливою та дозволить за низьких витрат ввезти на митну територію України достатньо дорогі автомобілі з мінімальними витратами.

До того ж мета законопроекту фактично не досягається, оскільки збитки внаслідок запровадження нового порядку оподаткування операцій з ввезення автомобілів на митну територію для особистого користування не можуть стати передумовою для покращення життя населення, а впливає на дуже обмежену категорію людей. Водночас постійне недофінансування витрат державного бюджету позбавляє можливості спрямовувати кошти на фінансування загальносуспільних потреб. Негативний вплив матиме також факт легалізації автівок, що ввезені в Україну та перебувають на її території з порушенням митних правил.

Таким чином стимулюється порушення закону, нівелюється обмеження та митні процедури, встановлені законодавством. Однак найстрашніше те, що людям, які ввезли в Україну автомобіль з порушенням митного законодавства, надається необґрунтована перевага, у порівнянні з людьми, які дотримувалися закону під час імпорту транспортних засобів».

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати