24 листопада 2017, 17:25

Ринок M&A в Україні: корисні поради від експертів

МЮФ Baker McKenzie та інвестиційний банк Dragon Capital 23 листопада 2017 року поділилися своїм досвідом проведення M&A трансакцій на конференції «Мистецтво успішних M&A угод в Україні».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


23737599_1510991155645854_6543707585919846871_o

Вячеслав Якимчук, партнер практики злиття і поглинання Baker McKenzie зазначив: "Наша компанія, будучи однією із перших юридичних фірм в Україні, вже протягом 25 років супроводжує трансакції. Нам вдавалося успішно завершувати угоди як у періоди розквіту, так і у періоди економічної кризи. Оскільки зараз активність на ринку знову відновлюється, ми вважаємо необхідним поділитися своїми порадами проведення успішних трансакцій".

Провідні експерти Baker McKenzie та Dragon Capital разом із клієнтами у формі панельної дискусії розповіли про свій досвід укладання успішних M&A угод в Україні як на стороні продавця, так і на стороні покупця. Зокрема, обговорювалися питання забезпечення максимально вигідної ціни для продавця, уникнення переплати та неочікуваних ризиків покупцем, а також досягнення синергій після завершення трансакції.

За словами Вячеслава Якимчука, для того, щоб викликати конкурентний інтерес до свого бізнесу від покупця і, як наслідок, згенерувати найвищу ціну, ключовим для продавця є ретельне планування трансакції, що, на думку експерта, означає мислити як ваш покупець.

Вячеслав Якимчук зазначив, що важко переоцінити важливість проведення якісного due diligence продавцем, адже це потім допомагає обмежити час проведення due diligence покупцями. Як показали результати дослідження, проведені Cass Business School, чим довше триває процес due diligence, тим більше покупець знижує ціну. Також пан Якимчук на прикладі із власного досвіду показав, як якісний due diligence допоміг його клієнту не знижувати ціну під час кризи 2008-2009 рр. і успішно завершити трансакцію. На важливості проведення due diligence наголошував і директор департаменту інвестиційно-банківських послуг Dragon Capital Юрій Астахов.

Брайан Бест, керуючий директор, керівник департаменту інвестиційно-банківських послуг Dragon Capital, зазначив, що в останні 3 роки відсоток угод, які не закрилися, був найвищим за 30 років. В Україні цей відсоток є надзвичайно високим.

Радник практики злиття і поглинання Київського офісу Baker McKenzie Ольга Дем'янюк виділила 3 фактори, що можуть перешкодити закриттю угод. По-перше, це відсутність належного структурування трансакції. По-друге, це проблеми комплєнсу. Пані Дем'янюк зазначила, що зараз питання комплаєнсу для закордонних компаній має надзвичайно важливе значення, і розповіла, як у її практиці мультинаціональна компанія відмовилася від проведення угоди, тому що бізнес продавця, який знаходився в Україні, суперечив їхній політиці комплаєнсу. Третім фактором, який часто на практиці може перешкодити укладанню угоди, виступає небажання продавця підписувати положення про відсутність конкуренції.

23783624_1510991718979131_5660481375557567641_o

Михайло Гранчак, керуючий директор Dragon Capital, назвав три найважливіших компоненти, що забезпечують успішність угоди у галузі злиття та поглинання. По-перше, це робота з інвестором, по-друге - оцінка об’єкту, по-третє - підготовка компанії до угоди. «Я би звернув увагу, що робота з інвестором - це найважливіший на сьогодні фактор. Ви повинні дуже добре розуміти, чим керується інвестор, яка його стратегія, дивитися на угоду його очима. Це звичайно психологічно важко (тим паче, якщо власник зробив бізнес з нуля і психологічно до нього дуже прив’язаний). В таких випадках і потрібно наймати консультантів», - зазначив експерт.

Окрім цього, консультанти наполягали на тому, що компанії мають себе адекватно оцінювати. В процесі підготовки потрібно визначити свої сильні сторони і, виходячи з розуміння, чого хочуть інвестори, активно позиціонувати себе на ринку. Також треба оцінити і свої слабкі сторони, які вони, скільки їх, як їх мінімізувати, оскільки на етапі перевірки компанії інвестором слабкі сторони все одно виявляться, і компанія не зможе їх швидко усунути, а тому втратить час.

На закінчення, Вячеслав Якимчук зазначив, що для того, щоб трансакція була успішною, необхідно враховувати надзвичайно велику кількість нюансів. Відповідно, краще довірити цю задачу професіоналам.

Теми, що обговорювалися на конференції, стануть основою аналітичної публікації "Мистецтво успішних M&A угод в Україні.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати