Популярні матеріали

14 березня 2018, 13:14

Ринок електричної енергії: тягар чи потенціал?

13 березня 2018 року в Антимонопольному комітеті України відбулося засідання круглого столу, на якому обговорювалися питання стану конкуренції на ринку електроенергії та основних факторів, які можуть стати на заваді формуванню конкурентних відносин у новій моделі ринку, зокрема високому рівню концентрації ринку генерації електроенергії.

8T5A4963

Відкриваючи захід, Голова АМКУ Юрій Терентьєв акцентував увагу на тому, що з 2016 року є певна позитивна динаміка щодо вдосконалення врегулювання. Так, всі процеси реформування, пов’язані з ринком електричної енергії, викликають суспільний резонанс - особливо питання щодо ціноутворення. Разом з цим також простежується, що цивілізованість та прозорість ринку все ж рухається вперед.

Так, пан Терентьєв зазначає: «Найбільш суттєвою зміною є прийняття закону, яким регламентується функціонування ринку електричної енергії, а саме ЗУ «Про ринок електричної енергії». Невдовзі цей закон набере чинності. Залишився ще рік для здійснення належної підготовки і напрацювання запобіжних заходів, щоб з липня 2019 року ми не опинилися у серцевині проблем. Зараз відбувається досить інтенсивна робота з регулятором НКРЕКП щодо погодження фундаментальної нормативної бази, що необхідна для запуску нового ринку».

Необхідність проведення цього круглого столу, за словами пана Терентьєва, зумовлена:

- виконанням рекомендацій АМКУ, які були надані на підставі комплексного дослідження;

- наявністю з кінця 2015 року кількох справ, пов’язаних з взаємними звинуваченнями регулятора до певних компаній та компаній до регулятора;

- необхідністю почути з боку суб’єктів ринку об’єктивну оцінку стану як виконання рекомендацій, так і дізнатися про стан поточних відносин суб’єктів;

- з’ясуванням, у кого які очікування щодо функціонування нового ринку.

Розповідаючи про стан ринку електричної енергії у своїй презентації, Олег Крижанівський, начальник відділу ринків електроенергії Департаменту ПЕК та ЖКГ АМКУ, наголосив на тому, що, незважаючи на щорічне збільшення загальної кількості ліцензіатів з виробництва електроенергії протягом останніх п’яти років, найбільші частки на ринку мають 2 компанії: ДП «НАЕК «Енергоатом» - частка на ринку у 2017 році складала майже 57%; та група компаній ДТЕК – 26%.

«Важливим фактором для оцінки домінування на концентрованому ринку з високими ринковими частками є аналіз наявних потужностей. Господарювання з високою ринковою часткою та з запасом потужностей матиме значну перевагу над конкурентом, який повністю використовує свої потужності. І навпаки, запас потужностей у конкурентів, знищений частками, може стримувати ринкову поведінку лідера ринку. Проведений комітетом аналіз свідчить, що для задоволення попиту електроенергії наразі використовується лише третина встановленої робочої потужності генеруючого обладнання, що свідчить про профіцит номінальної потужності. Зазначене, з одного боку, є потенціалом для запровадження жорсткої конкуренції на ринку, а з іншого – передумовою для утримання ринкової влади окремими учасниками ринку», - зазначив пан Крижанівський.

Разом з цим, на сьогодні очевидним є архаїзм моделі ринку «єдиного покупця» електроенергії. У такій моделі ринку, де вирішальну роль відіграє держава, як регулятор, конкуренція є обмеженою адміністративними механізмами. Прийняття Закону України «Про ринок електричної енергії» не зробить ринок конкурентним. І той перехідний період, за відповідним законом, має бути використаний як для створення передбачених законом кодексів і правил, так і для подолання тих бар’єрів, які у новій моделі ринку можуть призвести до спотворення чи недопущення конкуренції на ринку.

Серед основних факторів, що стримують розвиток конкуренції діючої моделі ринку, пан Крижанівський визначає:

- значний рівень заборгованості на оптовому ринку;

- відсутність цінової конкуренції між учасниками ринку;

- закритість ринку для імпорту електроенергії;

- значний рівень перехресного субсидіювання.

В круглому столі участь взяли також представники Адміністрації Президента України, Уряду, Міненерговугілля, НКРЕКП, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, суб’єкти ринку, галузеві асоціації та експерти, що обговорювали такі питання:

- потенціал суб’єктів господарювання для можливого впливу на ринок та ринкова влада учасників ринку;

- необхідні кроки з боку держави для зняття бар’єрів, що стримують розвиток конкуренції на ринку;

- імпорт електричної енергії як фактор впливу на ринок;

- реалізація вугілля на біржових торгах як індикатив вартості на внутрішньому ринку України;

- фактори, які необхідно передбачити та усунути для ефективного функціонування нового ринку.

Визначити чи є тягарем ринок електричної енергії чи потенціалом, за словами пана Крижанівського, можна залежно від того, наскільки прозорими та проконкурентними будуть правила гри на новому ринку. Ці самі правила гри – це вторинне законодавство, відповідно до якого функціонуватиме новий ринок. Відповідно до ЗУ «Про ринок електричної енергії», правила ринку, кодекси та інші нормативно-правові акти, що можуть вплинути на конкуренцію, підлягають обов’язковому погодженню з АМКУ. Поки що, за результатами попереднього аналізу зазначених документів, комітетом встановлено, що окремі з них містять передумови для спотворення конкуренції на ринку. Отож, працювати ще є над чим.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати